סיקור מקיף

דיפ אימפקט מתקרבת למטרתה אך המצלמה שלה מעורפלת

אנשי נאס"א מקווים שיצליחו לאדות את הלחות שהצטברה על עדשת המצלמה לפני שהחללית תגיע ביולי לשביט טמפל 1 ותרסק על פניו טיל קטן

אבי בליזובסקי

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/deep0305.html

החללית דיפ אימפקט השלימה את שלב ההסמכה של המשימה. בקרי המשימה אישרו כי כל מכשירי החללית פועלים כמתוכנן. כעת היא הוכנסה לשלב השיוט, שימשך כעת עד 60 יום לפני ההתנגשות עם השביט טמפל-1 ב-4 ביולי 2005. החללית עצמה מכילה ארבע אספני נתונים שיצפו כאשר חללית האיפקטור תתרסק לתוך השביט, תיצור חור בגודל של אצטדיון, ותספק לאסטרונומים תמונות טובות ביותר של שביטים שהתקבלו עד כה.
שלב הבדיקות וההסמכה החל מיד לאחר שיגור החללית, ב-12 בינואר 2005. מערכות הניווט העצמאיות של החללית הופעלו ונוסו תוך שימוש בירח ובצדק כמטרות. האנטנה החזקה של החללית שתשדר את הנתונים מההתרסקות על השביט הופעלה והיא פועלת היטב. בוצע תיקון מסלול, ועודן נתיב התעופה של החללית לשביט טמפל-1. התמרון היה כל כך מוצלח שתמרון שני שתוכנן ל-31 במארס בוטל.
אירוע נוסף במהלך שלב הבדיקות היה חימום מצלמות ההפרדה הגבוהה כדי לסלק לחות שהצטברה על הגליל של המצלמה בעת השהות הארוכה של החללית על כן השיגור. לאחר תהליך האידוי בוצעו צילומי נסיון. הצילומים העידוכ על כך שהטלסקופ לא הגיע למיקוד האופטימלי. צוות מיוחד הוקם כדי לחקור את ביצועי הטלסוקפ ותכנן פעילויות שנועדו להביא את הטלסקופ למיקוד טוב עד ההגעה ליעד. בדיקות כיול עתידיות יספקו מידע נוסף על ביצועי המכשיר.
כאמור לחללית ארבעה מכשירים: מצלמה ברזולוציה גבוהה, ספקטרומטר אינפרה אדום הכולל מכשיר בהפרדה גבוהה, מצלמה בהפרדה בינונית ומצלמה נוספת מוצבת על האימפקטור כחיישן מטרה. הם יתעדו את הרגעים האחרונים של הרכב לפני שיתרסק על השביט במהירות של כ-37 אלף קמ"ש. המצלמה ברזולוציה בינונית והמצלמה שעל טיל הריסוק פועלות כמתוכנן.

אתר החללית
לידיעה באתר נאס"א
ידען האסטרואידים והשביטים

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~120449947~~~18&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן