סיקור מקיף

דוח האקלים יש להפסיק מייד הוספת פחמן לאטמוספירה וגם אז חלק מהתופעות בלתי הפיכות

דו"ח ה-IPCC קובע חד משמעית שהאדם אחראי להתחממות, ושגם אירועי מזג האוויר הקיצוניים התכופים נגרמו בשל ההתחממות * כל משיכת זמן תגרום להחמרת הנזקים, יותר זול להפסיק לפלוט פחמן מאשר לספוג אותו אחר כך

משבר האקלים. המחשה: shutterstock_
משבר האקלים. המחשה: shutterstock_

מאת: פפ קנדל, מדען מחקר ראשי, מרכז מדעי האקלים, האוקיינוסים והאווירה CSIRO; ומנהל בפרוייקט הפחמן העולמי, CSIRO, ג'ואל גרגיס, מרצה בכיר במדעי האקלים, האוניברסיטה הלאומית האוסטרלית, מלטה מיינסהאוזן, A/Prof., בית הספר למדעי כדור הארץ, אוניברסיטת מלבורן, מארק האמר, מדען מחקר ראשי, האוקיינוסים והאווירה, CSIRO, ומייקל גרוס מדען תחזיות האקלים, CSIRO. תרגום: אבי בליזובסקי

כדור הארץ התחמם ב -1.09 מעלות צלזיוס מאז התקופה הטרום-תעשייתית ושינויים רבים כגון עליית מפלס הים והמסת הקרחונים הם כמעט בלתי הפיכים. כך עולה מהדו"ח המפורט ביותר והמטריד ביותר שכתב עד כה הפאנל הבין ממשלתי בנושא שינויי אקלים (IPCC).

הדו"ח גם מצא כי אין מנוס מהשפעות שינויי האקלים הנגרמים על ידי בני האדם. שינויי האקלים משפיעים כעת על כל יבשת, אזור ואוקיינוס ​​על פני כדור הארץ, ועל כל היבט של מזג האוויר.

הדו"ח הוא ההערכה השישית מסוגה מאז הוקם הפאנל בשנת 1988 . הוא ייתן למנהיגי העולם את המידע המדויק ביותר בזמן על שינויי האקלים לקראת פסגה בינלאומית מכריעה בגלזגו שבסקוטלנד בנובמבר.

ה- IPCC הוא גוף הכולל מדעי האקלים של האו"ם והארגון המטאורולוגי העולמי. זוהי הסמכות העולמית הגבוהה ביותר על מצב האקלים של כדור הארץ וכיצד הפעילות האנושית משפיעה עליו.הדוח מסכם את עבודתם של אלפי מדעני אקלים מכל רחבי העולם.

למרבה הצער, אין כמעט חדשות טובות ב -3,900 עמודי הטקסט המפורסמים היום. אך עדיין יש זמן למנוע את הנזק החמור ביותר, אם האנושות תבחר בכך.

חד משמעי: בני אדם מחממים את כדור הארץ

לראשונה, ה- IPCC קובע חד משמעית – ללא שום מקום לספק – בני אדם אחראים להתחממות האטמוספירה, היבשות והאוקיינוסים. ה- IPCC מגלה כי טמפרטורת פני השטח הגלובלית של כדור הארץ התחממה ב -1.09 ℃ בין השנים 1850-1900 והעשור האחרון היה חם בהרבה מאז הדוח הקודם ה- IPCC הקודם בשנת 2013 . (יש לציין כי 0.1 ℃ מהגידול נובע משיפור הנתונים).

ה- IPCC מכיר בתפקיד השינויים הטבעיים באקלים כדור הארץ. עם זאת, הוא מוצא כי 1.07 מתוך התחממות של 1.09 מעלות נובעים מגזי חממה הקשורים לפעילות אנושית. במילים אחרות, כמעט כל ההתחממות הגלובלית נובעת מבני אדם.

טמפרטורת פני השטח הגלובלית התחממה מהר יותר מאז 1970 מאשר בכל תקופה אחרת של 50 שנה לפחות במהלך 2,000 השנים האחרונות, כאשר ההתחממות מגיעה גם לעומק האוקיינוס ​​מתחת ל -2,000 מטרים.

ה- IPCC אומר כי פעילות אנושית השפיעה גם על משקעים גלובליים (גשם ושלג). מאז 1950, כמות המשקעים העולמית גדלה, אך בעוד שחלק מהאזורים הפכו רטובים יותר, אחרים התייבשו.

תדירות ועוצמת אירועי המשקעים הכבדים עלו ברוב שטחי היבשה. הסיבה לכך היא האטמוספירה החמה יותר מסוגלת להחזיק יותר לחות – כ -7% יותר עבור כל מעלת טמפרטורה נוספת – מה שהופך את העונות הרטובות ואירועי הגשם לרטובים יותר.

ריכוזים גבוהים יותר של CO₂, גם קצב הגידול עולה

הריכוז  הגלובלי של פחמן דו חמצני אטמוספרי (CO₂) גבוה ועולה מהר יותר מאשר בכל תקופה דומה בשני מיליון השנים האחרונות.

המהירות שבה עלו ריכוזי ה CO₂ האטמוספרי מאז המהפכה התעשייתית (1750) היא מהירה לפחות פי עשרה מאשר בכל זמן אחר במהלך 800,000 השנים האחרונות, ובין פי ארבע לחמש פעמים מאשר במהלך 56 מיליון השנים האחרונות.

כ -85% מפליטת CO₂ נובעים משריפת דלקים מאובנים. 15% הנותרים נוצרים משינוי השימוש בקרקע, כגון כריתת יערות ודלדול קרקעות.

ריכוז גזי החממה האחרים לא משתפר. גם המתאן וגם החנקן החנקני, התורמים השנייה והשלישית בגודלם להתחממות הגלובלית לאחר CO₂, גדלו מהר יותר.

פליטת מתאן מפעילות אנושית מגיעה במידה רבה מבעלי חיים ותעשיית הדלק המאובנים. פליטת תחמוצת החנקן נובעת בעיקר משימוש בדשן חנקן בגידולים.

גידול בתכיפות ועוצמת אירועי מזג אוויר

קיצונים חמים, גלי חום וגשם כבד נעשו גם הם תכופים ואינטנסיביים יותר ברוב אזורי היבשה מאז 1950, כך מאשר IPCC.

הדו"ח מדגיש כי כמה אירועי לוהטים שנצפו לאחרונה, כגון הקיצים רוויי השריפות באוסטרליה בשנים 2012–2013 , היו בלתי סבירים ביותר ללא השפעה אנושית על האקלים.

השפעה אנושית התגלתה לראשונה גם באירועי קיצון מורכבים. לדוגמה, מקרים של גלי חום, בצורות ושריפות המתרחשים בעת ובעונה אחת לעתים קרובות יותר. אירועים מורכבים אלה נראו באוסטרליה, דרום אירופה, צפון אירוסיה, חלקים מיבשת אמריקה והיערות הטרופיים באפריקה.

 האוקיינוסים: חמים יותר, גבוהים וחומציים יותר

האוקיינוסים סופגים 91% מהאנרגיה מגזי החממה הנוספים . הדבר הוביל להתחממות האוקיינוס ​​ולגלי חום ימיים נוספים, במיוחד במהלך 15 השנים האחרונות.

גלי חום ימיים גורמים למוות המוני של החייים בים, כגון מאירועי הלבנת אלמוגים . הם גם גורמים לפריחת אצות ושינויים בהרכב המינים. גם אם העולם יגביל את ההתחממות ל -1.5-2 ℃, כפי שעולה בקנה אחד עם הסכם פריז, גלי החום הימיים יהיו תכופים פי ארבע עד סוף המאה.

התכה של קרחונים, יחד עם התרחבות האוקיינוס ​​כשהוא מתחמם, הביאו לעלייה עולמית ממוצעת של פני הים של ב-0.2 מטר בין 1901 ל -2018. 1.3 מ"מ בשנה במהלך 1901-1971, 1.9 מ"מ לשנה בשנים 1971-2006, ו ​​-3.7 מ"מ בשנה במהלך 2006-2018.

החמצת האוקיינוסים, הנגרמת כתוצאה מספיגת CO₂, התרחשה בכל האוקיינוסים ומגיעה לעומקים שמעבר ל -2,000 מ באוקיינוס ​​הדרומי ובצפון האוקיינוס ​​האטלנטי.

שינויים רבים כבר בלתי הפיכים

ה- IPCC אומר שאם האקלים של כדור הארץ יתייצב בקרוב, לא ניתן יהיה להפוך כמה נזקים הנגרמים על ידי שינויי אקלים בתוך מאות שנים, או אפילו אלפי שנים. לדוגמה, התחממות כדור הארץ של 2 מעלות במאה הזו תוביל לעלייה ממוצעת של פני הים העולמית של בין שניים לשישה מטרים לאורך 2,000 שנים, והרבה יותר עבור תרחישי פליטה גבוהים יותר.

ברחבי העולם, הקרחונים נסוגים באופן סינכרוני מאז 1950, והם צפויים להמשיך להימס במשך עשרות שנים לאחר התייצבות הטמפרטורה העולמית. בינתיים החמצת האוקיינוס ​​העמוק תישאר במשך אלפי שנים לאחר הפסקת פליטת CO₂.

הדו"ח אינו מזהה שינויים פתאומיים אפשריים שיובילו להאצת התחממות כדור הארץ במהלך המאה הזו – אך אינו שולל אפשרויות כאלה.

הסיכוי לכך שהפשרת הקרקעות הקפואות באלסקה, קנדה ורוסיה יחצו נקודת מפנה נדון בהרחבה . החשש הוא שככל שהקרקעות הללו יפשירו, כמויות גדולות של פחמן שהצטברו במשך אלפי שנים מצמחים ובעלי חיים מתים עלולות להשתחרר.

הדו"ח אינו מזהה כל שינוי פתאומי משמעותי באזורים אלה במהלך המאה הזו, בהתבסס על עדויות זמינות כיום. עם זאת, הוא צופה כי אזורי הפרמפרוסט ישחררו כ -66 מיליארד טונות CO₂ עבור כל דרגת התחממות נוספת. פליטות אלה בלתי הפיכות במהלך המאה הזו בכל תרחישי ההתחממות.

כיצד נוכל לייצב את האקלים

טמפרטורת פני השטח של כדור הארץ תמשיך לעלות עד 2050 לפחות בכל תרחישי הפליטות הנחשבים בדוח. ההערכה מראה שכדור הארץ יכול בהחלט לעבור את גבול ההתחממות של 1.5 מעלות בתחילת שנות השלושים.

אם נצמצם את הפליטות מספיק, יש רק סיכוי של 50% שהעלייה בטמפרטורה העולמית תישאר סביב 1.5 ℃ (כולל עליה זמנית של עד 0.1 ℃). כדי להחזיר את כדור הארץ להתחממות מתחת ל- 1.5 מעלות , יהיה צורך להסיר CO₂ מהאטמוספירה באמצעות טכנולוגיות פליטות שליליות או פתרונות טבעיים.

ההתחממות הגלובלית נשארת מתחת ל -2 ℃ במהלך המאה הזו רק בתרחישים שבהם פליטת CO₂ מגיעה לרשת אפס בסביבות או אחרי 2050.

ה- IPCC ניתח תחזיות אקלים עתידיות מעשרות דגמי אקלים, שפותחו ביותר מ -50 מרכזי מידול ברחבי העולם. הוא הראה כי עליית טמפרטורת פני השטח העולמית הממוצעת בין 1-1.8 ℃ ל- 3.3-5.7 ℃ במאה זו מעל הרמות הטרום תעשייתיות עבור תרחישי הפליטות הנמוכים והגבוהים ביותר, בהתאמה. הגידול המדויק שחווה העולם יהיה תלוי בכמה יותר גזי חממה נפלטים.

הדו"ח קובע, בוודאות גבוהה, שכדי לייצב את האקלים, פליטת CO₂ חייבת להגיע לאפס נטו, ופליטות גזי חממה אחרות חייבות לרדת באופן משמעותי.

אנו יודעים גם כי כדי לעמוד ביעד טמפרטורה נתון, יש כמות סופית של פחמן שאנו יכולים לפלוט לפני שנגיע לפליטות אפס נטו. כדי שיהיה סיכוי של 50:50 לעצור את ההתחממות בסביבות 1.5 ℃, כמות זו היא כ -500 מיליארד טונות CO₂.

ברמות הפליטות הנוכחיות של CO₂ "תקציב הפחמן" הזה ינוצל תוך 12 שנים. מיצוי התקציב ייקח יותר זמן אם קצב הפליטות יתחיל לרדת.

הממצאים האחרונים של ה- IPCC מדאיגים. אך לא קיימים מכשולים פיזיים או סביבתיים להחזיק את ההתחממות הרבה מתחת ל -2 ℃ ולהגביל אותה לכ -1.5 ℃ – היעדים המוסכמים בעולם של הסכם פריז. אולם האנושות חייבת לבחור לפעול.

למאמר באתר The Conversation

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. בשביל לקרר את הפלנטה צריך לשקול פליטה מבוקרת של תרכובות גפרית שגורמות לאפקט מראה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן