סיקור מקיף

דבק מן הטבע

טיפול חדשני בדבק ביולוגי מאפשר טיפול קצר ופשוט יחסית בפיסטולות

ה"ארץ" מאת גילי פן

https://www.hayadan.org.il/pistola.html

כ-%8 מהאוכלוסייה סובלים מפיסטולות – תעלות מוגלתיות המחברות בין פתח פנימי בפי הטבעת לבין העור החיצוני שסביבו. טיפול חדשני בדבק ביולוגי המיוצר מפלסמת הדם מאפשר טיפול קצר ופשוט יחסית בבעיה כואבת זו.

סביב פי הטבעת נמצאות בלוטות המפרישות דרך קבע חומר סיכה. במקרים מסוימים עלול להתפתח בבלוטות אלו זיהום שחוסם את הבלוטה ויוצר מורסה (אבצס). אם המורסה מתנקזת כלפי חוץ, אל עור הישבן, נוצרת פיסטולה.

פרופ' עמרם אילון, מנהל המחלקה לכירורגיה כללית והשתלות בבית החולים שיבא, מסביר כי בפיסטולות השטחיות יותר, אשר אינן עוברות דרך שריר הסוגר החיצוני, או עוברות דרך חלק מזערי משריר זה, אפשר לטפל בפשטות יחסית, על ידי חיתוך רקמת העור שבין פי הטבעת לבין פתח הפיסטולה. באופן זה, התעלה פתוחה אל האוויר ונרפאת בתוך כמה שבועות. לדברי פרופ' איילון, שיטה זו יעילה מאוד ומרפאה בשיעור גבוה של הצלחה. אלא שבמקרים שהפיסטולה עמוקה יותר, אי אפשר להשתמש בה. חיתוך רקמת העור באותו אופן בפיסטולה עמוקה, שעוברת מעל חלק משמעותי של שריר הסוגר החיצוני או דרכו, עלול לפגוע בשריר הסוגר וביכולת השליטה עליו. מסיבה זו, עד לאחרונה הטיפול בפיסטולות עמוקות היה כרוך בניתוח מסובך ששיעור ההצלחה שלו בינוני בטווח הארוך.

טיפול חדשני בדבק הפיברין מאפשר להימנע מניתוח. ד"ר עודד זמורה, יוזם השימוש בשיטה טיפולית זו בשיבא, מסביר כי הפיברין הוא דבק ביולוגי שמיוצר מהדם ומחקה את מנגנון הקרישה הטבעי של הגוף. עם החדרתו אל תוך הפיסטולה, בהזרקה, נוצר קריש פיברין הסותם את הפיסטולה לכמה שבועות ואז מתפרק. ד"ר זמורה מסביר, כי היווצרות הקריש בפיסטולה מעודדת תהליכי ריפוי עצמי וגדילה של הגוף. בהמשך, יוחלף הקריש באופן טבעי בצלקת שתסתום את הפיסטולה ותביא לריפויה.

יתרונה העיקרי של שיטת טיפול זו, לדברי ד"ר זמורה, שהיא כרוכה בפעולה ניתוחית פשוטה יחסית. הטיפול הוא תהליך קצר, שאינו כרוך בחתכים ואובדן דם ומאפשר התאוששות מהירה וחזרה לפעילות רגילה כבר באותו יום או ביום המחרת. ד"ר זמורה אומר כי שיעורי ההצלחה של הטיפול בהזרקה הראשונה הם %.60%-50 אם הבעיה לא נפתרה אפשר לחזור ולהזריק את דבק הפיברין בשנית; סיכויי ההצלחה של הטיפול גוברים מהזרקה להזרקה. רק אם הטיפול אינו יעיל יש לפנות לניתוח.

חדשנות ברפואה

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~593775115~~~140&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן