סיקור מקיף

גנטיקה או תרבות – מדוע גברים לא מנקים שירותים

דונלד מקניל ניו יורק טיימס

גברים צדים פילים. נשים מנקות מערות ומניקות תינוקות.

תריצו קדימה ל-1950. גברים צדים כסף. נשים מניקות תינוקות ומסיעות ילדים לחוגי בייסבול.

קדימה ל-2004. גברים ונשים צדים כסף. נשים עדיין מניקות תינוקות. גברים צדים שלט-רחוק.

דו"ח שפורסם בתחילת החודש על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בארה"ב הראה כי אף שהמצב השתנה מאז תקופת האבן, תופעות רבות נותרו כשהיו. הלשכה ריאיינה 21 אלף אמריקאים, ושאלה אותם מה עשו יום קודם לכן, דקה אחר דקה. גברים עבדו שעה אחת יותר מאשר נשים. ואולם, במשקי בית שבהם שני בני הזוג עובדים, עסקו הנשים בגידול הילדים במשך שעה אחת יותר ביום. במשפחות שבהן הילדים גדולים יותר, השקיעו נשים שש שעות ביום ב"עיסוק משני", דוגמת קניות עם הילדים, בעוד שהגברים השקיעו רק ארבע.

כ-20% מהגברים דיווחו כי הם מבצעים חלק מעבודות הבית – ניקיון או כביסה – לעומת 55% מהנשים. כ-35% מהגברים מבשלים או שוטפים כלים, לעומת 66% מהנשים. סקרים שנערכו בתחילת שנות השמונים מראים כי גברים ביצעו אז רק 15%-10% מעבודות הבית. ואולם, בהשוואה להצפת שוק העבודה בנשים, נתון זה נראה עדיין די עלוב.ובכן, האם הגברים הם פשוט בטלנים, או שיש להם תירוץ? האם ייתכן שמסיבה ביולוגית הם אינם מסוגלים לחלוק בעול?

ממלכת החי מגוונת כל כך, ומלאה ביוצאים מן הכלל רבים כל כך, עד שאי אפשר לקבוע זאת בוודאות. כך לדוגמה, לביאות צדות ואצל סוסוני הים הזכרים הם אלה שנושאים את הצאצאים.ג'ולי א' בריינס, סוציולוגית מאוניברסיטת ואשינגטון שחקרה את חלוקת העבודה אצל זוגות נשואים, אינה חסידה גדולה של הסברים ביולוגיים או גנטיים, לדבריה, בפרט משום שגברים הוכיחו שהם יכולים לעשות הרבה יותר. אן פאוסטו סטרלינג, ביולוגית מאוניברסיטת בראון שחקרה את ההבדלים בין הורמוני המין, מסכימה כי "אין כל בסיס מדעי" להסבר גנטי, וכי דפוסי ההתנהגות נלמדים ככל הנראה בגיל הילדות.

כיום גברים רבים אכן לומדים לעשות הרבה יותר מאבותיהם, אבל הם עדיין בררנים. רובם מעדיפים להחליף חיתול מאשר לנקות את השירותים, דבר שמוגדר על ידי בריינס כ"תחתית הייררכיית המשימות". זוגות עשויים להשליך זה על זה בזעם את מברשת השירותים, משום שאין להם כל דוגמה הורית בנושא. מערכת ביוב הופיעה הרבה אחרי חלוקת התפקידים המסורתית, ושירותים הותקנו בבתים רק בתקופה הוויקטוריאנית.

האנתרופולוג ג'ורג' פיטר מורדוק בדק ב-1935 את תפקוד הנשים והגברים בעשרות חברות שבטיות. ציד, דיג ועבודת האדמה היו עבודות גבריות באופן מובהק. בישול ונשיאת מים היו עבודות נשיות. הגברים עיבדו מתכת, עץ ואבנים, בנו כלי נשק, סירות וכלי נגינה. נשים ארגו בדים והכינו כלי בישול. חלק מהמשימות חולקו באופן שיוויוני יותר: טיפול בעופות ובפרות, איסוף צדפות, עיבוד עורות, בניית מחסה, הכנת אלכוהול או תרופות.משימות רבות, כך לטענת רוי ד'אנדראד, אנתרופולוג באוניברסיטת קונטיקט, נקבעות לפי השאלה אם הילדים יכולים להצטרף מבלי שייפגעו. אם אתה צד כלבי ים בקוטב הצפוני בסירת קיאק, "אתה לא יכול לעשות את זה כשערימת ילדים תלויה עליך", אמר.

לטענת ריצ'ארד שוודר, אנתרפולוג באוניברסיטת שיקגו ומחבר הספר "?Why Do Men Barbecue", ברגע שהנוודים התיישבו והחלו לעבד את האדמות, נוצרה החלוקה בין עבודות המבוצעות בתוך הבית לעבודות המבוצעות מחוצה לו. הנשים פגיעות יותר בזמן ההריון וההנקה, ומשום כך הן נשארות בתוך הבית ומנהלות אותו. לדברי שוודר, גם משקל הכלים מבדיל בין המינים. נשים נוטות לבצע את תפקידי הזריעה בחברות בהן נעשה שימוש במעדרים, אבל הגברים חורשים.

יועצי נישואים טוענים כי לעתים קרובות גברים נכשלים בביצוע מטלות, לא בשל השפעות פרה-היסטוריות, אלא בשל בנות זוג מודרניות השואפות לשלמות. תיאוריית "שומרת השער האמהית" מציעה כי נשים מבקשות מהגברים לחלוק בנטל העבודה, אך אחר כך מתעקשות לבדוק את התוצאה. כשהן מותחות עליה ביקורת או אפילו מבצעות אותה מחדש, בעליהן נוטשים בכעס את הזירה או, רעיון ערמומי יותר, מקפידים לא לעשות את העבודה כמו שצריך – כדי שלא יבקשו מהם לבצע אותה פעם נוספת.

בריינס אומרת כי מצאה חריגה לא צפויה במחקר: גברים נוטים להשתתף יותר בעבודות הבית, כאשר משכורת הנשים דומה פחות או יותר לשלהם. אבל כשהנשים מרוויחות הרבה יותר מהגברים, הן נוטות לעשות גם חלק נכבד יותר מעבודות הבית. דבר זה שכיח ביותר בקרב נשים שחורות, ולהערכתה, הן מפצות על העובדה שהן מרוויחות משכורת גבוהה יותר בכך שהן מבצעות תפקידים מסורתיים יותר בבית. בעליהן, כך לדבריה, בוחרים לעתים קרובות בעבודות הנחשבות באופן סטריאוטיפי ל"עבודות גבריות", דוגמת כיסוח דשא או שטיפת המכונית.

ג'ון מ' גוטמן, הפסיכולוג שהקים באוניברסיטת ואשינגטון את "מעבדת האהבה", דירה שבה מתגוררים זוגות תחת עינם הפקוחה של חוקרים, עשה ב-1998 מחקר בהשתתפות זוגות שזה עתה נישאו. ככל שהגבר השתתף יותר בטיפול הילדים, בעבודות הבית ובשיחות חולין, כך עלתה שביעות רצונה של האשה ורמת האינטימיות המינית בין בני הזוג.

הנה תמריץ.

ידען אבולוציה – עליית האדם

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~969129853~~~51&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן