סיקור מקיף

גילוי: כוכב לכת המחמם את השמש שלו

אבי בליזובסקי

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/heatingplanet.html

כוכבים מחממים בדרך כלל את משפחת כוכבי הלכת שלהם אבל בהיפוך מדהים, גילו לאחרונה אסטרונומים כוכב לכת שלמעשה מחמם את השמש שלו.
אסטרונומית קנדית אמרה השבוע כי המחקר שערכו על כוכב לכת גדול המקיף כוכב המרוחק 90 שנות אור מאיתנו מראים כי השדה המגנטי של כוכב הלכת מיצר נקודות חמות על הכוכב ההורה שלו, פעולה הפוכה לזו שהשמש עושה כל כוכבי הלכת שלה כדוגמת כדור הארץ.
כוכב הלכת הוא אחד מתוך 119 כוכבי הלכת הידועים מחוץ למערכת השמש. הכוכב, הקרוי HD179949, דומה מאוד לשמש. כוכב הלכת, לעומת זאת הוא ענק גז הגדול פי 270 מכדור הארץ, כמעט בגודלו של צדק, כוכב הלכת הגדול ביותר במערכת השמש. הוא מקיף את הכוכב האם שלו במרחק קרוב מאוד, ומשלים סיבוב כל 3.09 ימים, כאשר הוא נע במהירות של 563 אלף קמ”ש.
יבגניה שקולניק מאוניברסיטת קולומביר הבריטית בונקובר, קנדה, דיווחה ביום רביעי במפגש של החברה האסטרונומית האמריקנית, כי היא ואסטרונומים נוספים גילו כי כאשר כוכב הלכת מקיף את השמש הוא יוצר נקודות חמות בתוך שכבת הגז החיצונית של הכוכב.
הנקודות החמות חוצות את פני השטח באותו קצב כמו כוכב הלכת, אך מעט מקדימות אותו”. אמרה שקולניק. לדבריה, המדידות על פני למעלה ממאה הקפות, הראו כי הנקודה החמה על פני השטח של הכוכב מתאימה בדיוק לתנועה של כוכב הלכת.
שקולניק אמרה כי הנקודה החמה נגרמת בגלל השדה המגנטי העצום של כוכב הלכת, ההופך אנרגיה לגזים חמים מעל הפוטוספירה הזוהרת. האנרגיה יוצרת נתיבים בהירים נראים, שניתן לקלוט בטלסקופ שאליו מחובר מכשיר המנתח כמה מסוגי האור האולטרה-סגול. “זוהי הפעם הראשונה שהצלחנו לאתר שדה מגנטי מחוץ למערכת השמש” אמרה שקולניק. לכדור הארץ יש שדה מגנטי המסייע להגן על כוכב הלכת מזרמי החלקיקים הבאים מהשמש. השדה המגנטי נוצר על ידי תנועת הברזל הנוזלי והניקל המקיפים את גלעין כדור הארץ.
שקולניק אמרה כי קיומו של שדה מגנטי סביב כוכב לכת מחוץ למערכת השמש מראה על כך שגם לו יש מבנה גלעין המייצר כוחות אנרגיה.
האנרגיה המגנטית מכוכב הלכת מוסיפה כ-400 מעלות צלזיוס לשכבת הגז שהטמפטרורה שלה בלא התוספת מגיעה ל-7,760 מעלות צלזיוס. אומרת שקולניק. כוכב הלכת עצמו נצלה בטמפרטורה של 1,500 מעלות צלזיוס.

גרסת ניו יורק טיימס

הכתם החם נע בקצב תנועת הפלנטה

מאת קנת צ'אנג ניו יורק טיימס

חלל / לראשונה התגלה שדה מגנטי סביב פלנטה מחוץ למערכת השמש

אסטרונומים איתרו לראשונה שדה מגנטי סביב כוכב לכת שנע סביב כוכב מרוחק. בעשור האחרון גילו אסטרונומים 119 כוכבי לכת הנעים סביב כוכבים מחוץ למערכת השמש. אך מכיוון שכוכבי הלכת מתגלים באופן עקיף – הודות לכוח הכבידה שהם מפעילים על הכוכבים שסביבם הם נעים – לא היה ידוע עליהם כמעט דבר פרט לגבול התחתון של המאסה שלהם.

באמצעות טלסקופ רב-עוצמה במאונה קיאה שבהוואי צפתה יבגנייה שקולניק, סטודנטית לתואר מתקדם מאוניברסיטת בריטיש קולומביה, בכוכב HD179949 המצוי 88 שנות אור מכדור הארץ, במערכת הכוכבים קשת. כוכב הלכת של הכוכב, שקרוב בגודלו לכוכב הלכת צדק, נע קרוב מאוד לכוכב שלו – 6.4 מיליון קילומטרים ממנו (כדור הארץ, למשל, נמצא במרחק של כ-150 מיליון קילומטרים מהשמש).

שקולניק איתרה על פני HD179949 כתם שהטמפרטורה שלו גבוהה בכ-400 מעלות מזו שבאזורים הסמוכים. הוא מקיף את הכוכב בקצב זהה לקצב ההתקדמות של כוכב הלכת – פעם בשלושה ימים. הכתם, שנצפה לראשונה ב-2001, הופיע גם בשתי סדרות תצפיות ב-2002. ככל הנראה לא מדובר במאפיין של הכוכב, שנע סביב צירו פעם בתשעה ימים. ההסבר המתקבל יותר על הדעת הוא שכוכב הלכת מוקף בשדה מגנטי שבא במגע עם השדה המגנטי של הכוכב. “הכתם החם מקדים במעט את כוכב הלכת ונראה כי הוא נע על פני השטח של הכוכב”, אמרה שקולניק. “ההסבר הטוב ביותר לכך הוא שמדובר באינטראקציה בין כוכב הלכת לכוכב”.

נוכחותו של שדה מגנטי מעידה על קיומה של מתכת בליבה של כוכב הלכת. צדק, המוקף שדה מגנטי חזק, מכיל לפי הסברה ליבה של מימן מתכתי. בעבר הועלו השערות שלכוכבי לכת גדולים החגים בקרבה רבה לכוכבים שלהם חייבים להיות שדות מגנטיים חזקים, שיגנו עליהם מממטרי חלקיקים טעונים הנפלטים מהכוכבים.

לידיעה בסי.אן.אן
כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~735139207~~~70&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן