סיקור מקיף

גילוי כוכב הלכת ה-8 מחוץ למערכת השמש מערער תיאוריות קודמות

27/10/1996

מרב שרי

אסטרונומים אמריקאים פירסמו בסוף השבוע פרטים על כוכב הלכת השמיני שהתגלה חדשות חוץ מחוץ למערכת השמש. כוכב הלכת, הגדול מצדק, מקיף כוכב-שמש הנמצא במרחק טריליוני (אלפי מיליארדים) קילומטרים מכדור הארץ. התגלית הוצגה בכינוס של אגף המדעים הפלנטריים של החברה האסטרונומית האמריקאית באריזונה, ארה"ב, ויש בה כדי לזעזע תיאוריות רווחות על היווצרות כוכבי לכת.
מאז 1989 התגלו שמונה כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש. במשך יותר משנתיים צפו חוקרים מאוניברסיטת טקסס ואוניברסיטת המדינה שבסן פרנסיסקו בכוכב שמש הידוע בשם 16 סיגני B הנמצא במערכת ברבור, או הצלב הצפוני. כוכב זה דומה במאסה שלו ובתרכובתו הכימית לשמש שלנו.
המדענים חישבו כי מהירות המסלול של הכוכב משתנית עד כדי 160 קמ"ש. כך התגלה כי את כוכב-השמש סובב כוכב לכת גדול, בעל מאסה הגדולה פי 1.6 מהמאסה של צדק, והמרחק שלו מכוכב-השמש מגיע לכ-250 מיליון ק"מ.
במושגים אסטרונומיים, אומר פרופ' צבי מזא"ה, ראש החוג לאסטרונומיה ואסטרופיסיקה באוניברסיטת תל אביב, המרחק הזה אינו גדול בהרבה מהמרחק של כדור הארץ מהשמש – 150 מיליון קילומטרים. תגלית זו מזעזעת תיאוריות קודמות בדבר היווצרות כוכבי הלכת הענקיים. לדברי מזא"ה, "במערכת השמש שלנו, כל כוכבי הלכת הענקיים – צדק, שבתאי, אורנוס ונפטון – נמצאים במרחק גדול מהשמש. לעומתם, הכוכבים הקטנים – חמה, נגה, ארץ ומאדים – קרובים לשמש. בהסתמך על כך גיבשו המדענים תיאוריות לתהליך היווצרות כוכבי לכת. אבל הממצאים האחרונים מפתיעים, כי חלק מכוכבי הלכת הענקיים מחוץ למערכת השמש נמצאים במרחק קטן יחסית מהשמש שלהם".
לדברי מזא"ה, לכוכב הלכת שהתגלה מסלול אליפטי מאוד, לעומת מסלול כמעט מעגלי למרבית כוכבי הלכת במערכת השמש שלנו. זה מקשה, להערכתו, על היווצרות חיים שם. "המרחק של כוכב הלכת מהשמש שלו גדל ומצטמצם פי חמישה ויותר, וזה גורם לשינוי קיצוני בתנאים הפיזיים השוררים בו. כך למשל, המים שבו עשויים לרתוח ולקפוא לחלופין, וקשה להבין כיצד יווצרו חיים בתנאים כאלה".

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~324471774~~~54&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן