סיקור מקיף

בית הנבחרים אישר ביום ו תוספת תקציב למימוש חזון החלל של בוש

אבי בליזובסקי

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/bush230705.html

בית הנבחרים של ארה"ב אישר את תוכנית הנשיא בוש להחזיר את בני האדם לירח ולטוס למאדים, בהעבירו החלטה על מדיניות נאס"א לשנתיים הקרובות.
ההצעה עברה ברוב של 383 לעומת 15 מתנגדים לאחר ויכוח שבמסגרתו אמרו המחוקקים כי המחויבות שלהם היא לא רק לתוכניות חקר החלל השאפתניות של בוש אלא גם לתוכניות מסורתיות של נאס"א בתחומי המדע והאווירונאוטיקה.
המתח בין הקונגרס והבית הלבן נסב אודות האיזון בין תוכנית בוש לחקר החלל ויוזמות נוספות של נאס"א. במקור, היה הקונגרס אמור להסב 1.3 מיליארד דולר מתוכנית התגליות לתוכניות אחרות של נאס"א.
ואולם לאחר שהמחוקקים שהתנגדו לנאס"א הוסיפו את הכסף בחזרה לתקציב התגליות לאחר ויכוח גדול. הדבר נעשה באמעצות הוספת תקציב רב שנתי כולל לתוכנית העומד כרגע על 34.7 מיליארד דולר לא על חשבון המדע והאווירונאוטיקה.
הנציג הדמוקרטי בארט גורדון מטנסי אמר כי משימתו השאפתנית של בוש לירח ולמאדים "לא צריכה להיעשות באמצעות קניבליזציה ממשימות אחרות של נאס"א."
זוהי הצעת המדיניות הראשונה העוברת בקונגרס מזה חמש שנים (פרט לתקציב השוטף). מדיניות זו נקבעת בדיוק כאשר נאס"א מנסה להחזיר את המעבורת דיסקוורי לחלל לראשונה מאז אסון קולומביה, שיגור המתוכנן בשלב זה ל-26 ביולי.
ההחלטה מתירה אך בהחלט לא מעודדת את קרקוע צי המעבורות עד שנת 2010 כפי שהסוכנות היתה מבקשת לעשות. ההחלטה מנחה את הסוכנות לשגר חללית מאוישת חדשה CEV שלא יהיו לה את כל היכולות של המעבורת אך תוכל לטוס לתחנת החלל הבינלאומית קרוב כל האפשר לשנת 2010. התוכניות הנוכחיות מדברות על שנת 2014, ועד אז תצטרך ארה"ב להסתמך על מדינות אחרות כדי לתפוס טרמפ לתחנת החלל.
החלטה נלווית שאושרה על ידי הועדה למסחר מדע ותחבורה בחודש שעבר עשויה, אם תעבור את כל השלבים, למנוע מנאס"א לקרקע את המעבורות עד שהרכב החלופי יהיה מבצעי.
הן הסנט והן בית הנבחרים מעודדים ביצוע משימת שירות לטלסקופ החלל האבל. ללא משימה זו יפסיק האבל לפעול כאשר הגירוסקופים והסוללות שלו יחדלו לפעול בחמש השנים הקרובות, אך נאס"א לא הכריזה האם היא תיתן לטלסקופ למות או שתבצע טיסת שידרוג מאוישת יקרה.
"הקונגרס מעודד את חזון הנשיא לחקר החלל" אמר חבר בית הנבחרים, שרוורד בוהלרט, רפובליקני מניו יורק. "ארה"ב תעבוד קשה כדי לחזור לירח עד שנת 2020 ולהמשיך משם ליעדים אחרים."
למרות ההחלטה הזו מיום שישי, עדיין תצטרך נאס"א להתחרות עם סוכנויות אחרות על התקציב השנתי בתהליך הפועל במסלול נפרד. משמעות הדבר היא שיהיה קשה למלא את כל דרישות המדיניות כפי שהובאו בהחלטת הקונגרס מיום שישי.
עדיין יש קול אחד בולט בין המתנגדים לתוכנית הנשיא בוש. הסנטור בארני פרנק, דמוקרטי ממסצ'וסטס שואל מדוע עלינו לבזבז מיליארדים כדי לטוס למאדים בשעה שאין כסף למגורים לעניים ולשירותי בריאות.

ידען האדם והחלל
לידיעה בסי.אן.אן

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~220150792~~~8&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן