סיקור מקיף

ארה"ב החלה במחקר ופיתוח של מערכת הקרב העתידית

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/fcs030904.html

ארה"ב מפתחת את "מערכת הקרב העתידית" – Future Combat System – המורכבת משילוב בין כלי-רכב קרקעיים מאוישים וגם לא-מאוישים, כלומר רובוטיים ונשלטים-מרחוק, מטוסי ביון ומעקב, ומערכי חיישנים. כלים אלו מקושרים באמצעות תקשורת לויינים מבוססת לייזר עם מפקדות היחידות הלוחמות על הקרקע: חי"ר, שיריון ונחתים.

במיזם השאפתני הזה שותפים מהנדסים ומדענים של החברות בואינג, לוקהיד-מרטין ונורת'רופ-גרומן וגם חברות פחות ידועות בתחום האלקטרוניקה והתקשורת. מטרתו המוצהרת היתה להקפיץ בבת אחת בשני דורות טכנולוגיים את היכולות של הצבא בכל הנוגע לניידות, תקשורת, מהירות ביצוע, דיוק ויכולת קטלנית. אבל מה שכונה עד לא מכבר "גישה מהפכנית" מתמתן מאד ל"גישה אבולוציונית" איטית של שיכלול המערכות הצבאיות. זאת, משום שגם למעצמה מס. 1 בעולם יש בעיות תקציב מעיקות – והחברות שמייצרות מערכות נשק אלו חוות עתה התכווצות ניכרת בתקציבים שהובטחו להם.

כפי שהדברים נראים עתה, כ- 100 ימים לפני הבחירות לנשיאות, כל הרעיונות היפים שעמדו לנגד עיני המתכננים של מערכת הלוחמה העתידית, ידחו. בשעתו דיברו על כך שהן יהיו מבצעיות בשנת 2012, ועכשיו מדברים על כך שאת הניצנים הראשונים של פרי הפיתוח הזה יראו ביחידות הצבא לא לפני 2014 – קרוב לוודאי שרק אחרי. לפרוייקט הפיתוח הוקצבו רק 2.9 מיליארד דולר לשנת 2005 – עשירית (!) ממה שדרש הממשל.

"הפנטגון זכה לתקופה של שקט ומנוחה בכל הנוגע להשקעות הנדרשות עבור נשק העתיד" הגיב מומחה צבאי אמריקני . לפני שבוצע הקיצוץ הדרסטי האמינו מהנדסי חיל האוויר של ארה"ב כי הפרוייקט שלהם שצריך להשתלב במיזם הענק – לוויינים שיוכלו לבצע מעקב אחר כלי רכב ויחידות חי"ר כאשר המידע לגביהם כולל העברת קול, נתוני-מחשב ותמונות וידיאו באמצעות קרני לייזר -– יחייב השקעה של 50 מיליארד דולר ב- 20 השנים הבאות. הקיצוץ הדרסטי בתוכניות חייב שינוי מקצה-לקצה בפרוייקט. הפנטגון ביקש אישור להקצאת 320 מיליון דולר השנה לפיתוח מכ"ם בחלל – אבל קיבל רק 75 מיליון. "אושר לנו עתיד קטן" התבטא ראש צוות הפיתוח.

ידען טכנולוגיה צבאית

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~936311128~~~179&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן