סיקור מקיף

אפריקה: להתכונן לגל פליטי מים/ד"ר אסף רוזנטל

ד"ר אסף רוזנטל

בעבר התייחסתי לבעיות המים : חוסר מים וחלוקם במוקדים שונים בעולם. אחד המוקדים להם התיחסתי היה מזרח אפריקה, בשל חוסר במים מחד ובמקביל חלוקה שרירותית ולא צודקת של מי הנילוס . (לכך התיחסתי בפרוט לפני שבועות מס'). עכשיו מסתבר כי הבעיה חריפה בהרבה מהצפוי והופעתה מקדימה את כל התחזיות !

בצורת כתוצאה מעצירת גשמים פוגעת מזה כשנתיים במזרח-אפריקה ו ב קרן-אפריקה. לטענת רבים , חלק ניכר בעצירת הגשמים יש לכריתת היערות הפראית שממשיכה לחשוף שטחים עצומים ובכך גורמת לשינויי אקלים מקומיים ולבצורת המתמשכת .תושבי איזורים "חצי-מידבריים" בסומליה, אתיופיה, קניה וטנזניה נודדים עם עדריהם ובחיפוש אחרי מזון ומים, פולשים לשטחי חקלאות ולשמורות ובכך מתגברים וממריצים את הנזק, אלה שאינם נודדים פשוט גוועים לעט מרעב ומצמא !

מחקר שנערך ע'י חוקרים מאוניברסיטת קייפ-טאון , פורסם בירחון סיינס. מטרת המחקר שהיתה לבדוק את השפעות ההתחממות העולמית על אפריקה , הגיע – בין היתר למסכנה כי : נתונים גאוגרפים ביבשת יעצימו את תופעות האקלים ויגרמו לירידה בכמות הגשמים באיזורים חצי-יבשים , לדברי החוקרים : "ירידה של 10% בכמויות הגשמים תגרום לירידה של 80% בשפיעת נהרות מיזרח אפריקה " ולירידה של 25ֵ% בכמות המים הניתנים לשימוש ביבשת כולה. זאת מאחר ועל פי החוקרים ," כמות גשם של עד 400 ממ' שנתיים אינה יוצרת זרימה- עילית " כלומר אינה מזינה נחלים ונהרות, רק כאשר הממוצא השנתי עובר את 400 הממ' נוצרת זרימה ויש תוספת מים ישירה ומידית למערכת העילית.
במאמר מוסגר אציין כי : בעוד שבאיזורנו " קוו המידבר " עובר בתחום ה-250 ממ' גשם בשנה , הרי באיזורים אליהם מתיחס המחקר "קו-המידבר" הוא בסביבת ה 400 ממ' בשנה. זאת בעיקר בגלל טמפרטורות גבוהות בהרבה שכמובן גורמות לאידוי גבוה.

לדברי החוקרים, האזורים הלחים כמו אגן הקונגו או האיזורים היבשים / מידבריים כמו הסהרה
לא יושפעו במידה רבה ולכן איזורים לחים יהוו מוקד משיכה עבור תושבי האיזורים שיפגעו.

השילוב של פחות גשם וירידה בשפיעת הנהרות יביא להיווצרות "פליטי- מים" , אלה ינדדו לכוון מקורות מים ללא התחשבות בגבולות ויגרמו לבעיות פוליטיות ביבשת, איזורים "חצי יבשים" כמו חלקים באפריקה הדרומית, והמזרחית וכמובן הסהל , יפגעו ראשונים והפגיעה תהיה קשה מכל
מה שהכרנו עד היום .

ירידה בשפיעת הנילוס ניכרת כבר היום ובמקביל ירידה בפני המים באגם וויקטוריה על פי שר המים באוגנדה : " ירדה ספיקת הנהרות הגדולים המזינים את אגם וויקטוריה ב 40% " , בנוסף לעצירת הגשמים , ירידה זו מושפעת גם משימוש לא נכון / ביזבוז על פי התחזיות הירידה תימשך ותשפיע ישירות על כרבע מתושבי אפריקה כמאמר החוקרים " מי שהולך היום חמישה קילומטר למקור המים יצטרך ללכת מחר יותר משלושים קילומטר " !

נהרות חוצי גבולות מדיניים יהוו מוקד לחיכוחים (ראה החיכוך הנימשך על מי הנילוס) וללא ניהול נכון של מקורות המים חיכוחים יהפכו למלחמות. כך או אחרת מסתבר כי ההתאמה לשינויי האקלים באפריקה תהיה קשה יותר ממה שניצפה עד כה.

ד'ר אסף רוזנטל
מדריך/מוביל טיולים באפריקה ובדרום אמריקה
0505640309 / 6372298 08לפרטים טל'
דוא'ל [email protected]
ריכוז מאמריו של ד"ר אסף רוזנטל

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~447627971~~~218&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן