סיקור מקיף

אנטי בועות ?

בל דיומא , Physicsweb (תרגום: דיקלה אורן)

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/antibuble.html

פיסיקאים מבלגיה נעזרו במצלמת וידאו מהירה כדי לצפות ב"אנטי בועות" נוצרות, נעות ואז מתפוצצות בנוזל לראשונה. סטפן דורבולו ועמיתיו מאוניברסיטת ליז' יצרו את האנטי בועות במגוון של נוזלים – ביניהם מי סבון ובירה – והממצאים שלהם עשויים לסייע לפיסיקאים להעמיק את הבנתם בפיסיקה של נוזלים. למרות שנצפו לראשונה בשנת 1932, אין יודעים הרבה על דרך היווצרותן וקריסתן.

בועה היא קרום כדורי של נוזל, שמקיף כיס אוויר ומוקף באוויר בעצמו. אנטי בועה, כפי שמרמז שמה, היא קליפת אוויר, אשר מחוץ לה ובתוכה נוזל (ראה איור 1). בעוד שבועות עולות אל פני הנוזל, אנטי בועות שוקעות אל תחתיתו.

כדי ליצור את האנטי בועות דורבולו ועמיתיו שפכו באיטיות כמות קטנה של תערובת, העשויה ממים וסבון, על מגש זכוכית, שהכיל את אותו נוזל. הם נוכחו לדעת, כי סילון של כדוריות נוזל נוצר מתחת לפני הנוזל, והסילון התפרק ויצר זרם של אנטי בועות, שהחזיקו מעמד עד כשתי דקות (ראה תרשים 2).

לאחר מכן האנטי בועות התפוצצו באופן דומה לבועות רגילות (ראה תרשים 3). דורבולו ועמיתיו למחקר אומרים, כי האחראיות להיווצרותן וקריסתן של אנטי בועות הן אי סדירויות בנוזל – אי הסדירויות "רייליך פלטיו" ו"ריכטמייר משקוב" הידועות.

כמו כן יצר הצוות אנטי בועות בבירה ותמיסות מלח "לשם השעשוע".

קישור לכתבה המקורית ב-PhysicsWeb
ידען הפיסיקה

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~736352565~~~95&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן