סיקור מקיף

איתן סטיבה יקח זרעי בר ממכון וולקני בו עבד אביו, במחווה חגיגות ה-100 למכון

שקית הזרעים שתילקח היא של זרעי זני בר קרובי תרבות, הנאספים ונשמרים בבנק הגנים הישראלי במכון וולקני. זרעים אלו ייחודיים וערכיים לאור השונות הגנטית הגדולה שהם אוצרים ומהווים את הבסיס למחקר שמטרתו ייצור צמחים שיוכלו להסתגל לשינוי אקלים קיצוניים

תערובת זרעים ממכון וולקני שאיתן סטיבה יקח לחלל. צילום יחצ
תערובת זרעים ממכון וולקני שאיתן סטיבה יקח לחלל. צילום ורה מורוזובה, בנק הגנים

האסטרונאוט איתן סטיבה, שעתיד להמריא בסוף החודש אל תחנת החלל הבינלאומית (ISS) כחבר צוות AX-1 ובמסגרת משימת 'רקיע' ייקח עימו שקית זרעים של זנים בעלי יכולת הסתגלות לתנאי אקלים קיצוניים ממכון וולקני אשר חוגג  100 שנה להיווסדו.  שיתוף הפעולה הייחודי עם מכון וולקני משמעותי במיוחד עבור סטיבה שכן אביו, ד"ר אהוד סטיבה ז"ל, עבד כחוקר במכון וולקני במשך שנים רבות והתמחה במחקר בתחום מדעי הקרקע, המים והסביבה. לקיחת אסופת הזנים תמחיש גם את חשיבות נושא הקיימות והחקלאות עבור המשימה.

שקית הזרעים שתילקח היא של זרעי זני בר קרובי תרבות, הנאספים ונשמרים בבנק הגנים הישראלי במכון וולקני. זרעים אלו ייחודיים וערכיים לאור השונות הגנטית הגדולה שהם אוצרים ומהווים את הבסיס למחקר שמטרתו ייצור צמחים שיוכלו להסתגל לשינוי אקלים קיצוניים. חשיבותו של המחקר עצומה לאור הפעמים הרבות בהן התריע ארגון המזון והחקלאות של האו"ם (FAO) בשנים האחרונות על משבר מזון עולמי הצפוי להתרחש בשל משבר האקלים.

משימת 'רקיע', שנועדה לעורר סקרנות ויצירתיות דרך מסע אנושי לחלל, מוקדשת להכרת הפוטנציאל הטמון בחקר היקום, העלאת המודעות לחשיבות השמירה על כדור הארץ, תוך העמקת שיתופי פעולה בינלאומיים וקידום תעשיית החלל. המשימה תעשיר את החינוך ותיחשף לתלמידים, מחנכים, חוקרים, אנשי הגות ותרבות ולציבור כולו, באמצעות עשרות ניסויים מדעיים והדגמות טכנולוגיות כחול לבן שיבוצעו בתחנה, דרך העברת תכנים חינוכיים לילדי ישראל מהחלל כמו גם יצירה והצגה של אמנות ישראלית. כי אין חלום רחוק מדי.

איתן סטיבה מסר: "מכון וולקני שואף לסייע בהתמודדות עם שינויי האקלים ולפתח את ענף החקלאות בשילוב טכנולוגיה ישראלית. המכון קרוב לליבי, כבנו של חוקר ותיק, שפעמים רבות לקח אותי לבקר בשדות הניסוי ברחבי הארץ ובמעבדות הפיסיקה. למדתי ממנו להכיר את סוגי האדמה השונים וראיתי את הרעיונות היצירתיים לאיסוף וחסכון במים".

מר עודד פורר, שר החקלאות ופיתוח הפריפריה, הנגב והגליל: "אני מברך את איתן סטיבה ומאחל לו הצלחה במשימת "רקיע"  לחקר סביבת החלל. איתן מבטא את  הרוח המדעית הישראלית והחשיבה העתידנית , אותם אנו רואים  גם במחקרים פורצי דרך שמתבצעים במכון וולקני במשרד החקלאות."

"ד"ר עינב מייזליש גתי, מנהלת בנק הגנים הישראלי במכון וולקני מסרה: "שליחת דוגמית של אוסף זרעים של צמחי בר קרובת תרבות לחלל, ממחישה את החשיבות של שימור מגוון ביולוגי יקר ערך זה ואת החיפוש המתמיד שלנו אחר פתרונות מדעיים שנועדו להבטיח את אספקת המזון בעולם שתנאי המחיה בו משתנים מרגע לרגע".

מכון וולקני, המציין 100 שנים להיווסדו הוא גוף המחקר החקלאי הגדול בארץ שאחראי לפיתוחים רבים ומגוונים שמהווים היום תשתית חקלאית, מודרנית ותעשייתית של מדינת ישראל. פיתוחיו של המכון, במגוון תחומי החקלאות והסביבה, ידועים בעולם ועד כה, רשם המכון מעל 1,000 זנים  ומעל 500 משפחות פטנטים. בין הזנים המפורסמים  : מלון "גליה", שמן זית  "ברנע"  אגוזי אדמה "חנוך", מנגו "מאיה" וזני חיטה חדשים. כולם נחשבים לבעלי האיכות והטעם המצטיינים בעולם.

בדיקת ראיה מבר אילן

אוניברסיטת בר-אילן שזכתה להשתתף במשימה, תשלח עם סטיבה ניסוי מדעי שפותח בבית הספר לאופטומטריה ומדעי הראייה.

על מחשב הטאבלט שסטיבה ייקח עמו אל הכוכבים הותקן יישום שיאפשר מדידת ראייה במספר נקודות זמן במהלך הטיסה. פרופ' אורי פולת, ראש בית הספר לאופטומטריה ומדעי הראייה בבר-אילן, הסביר שבשל שינויי הכבידה בחלל, צפויה לחול ירידה בראייתם של האסטרונאוטים, ובעיקר בראייה מקרוב. ראייתו של סטיבה תימדד לפני הטיסה, אחריה וכאמור – גם במהלכה, תודות לפיתוח של פרופ' פולת ועמיתיו. בבר-אילן גאים ונרגשים על ההזדמנות להיות בין מוסדות המחקר הנבחרים שזוכים להטיס ניסויים לחלל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן