איש השנה – אוסאמה בין לאדן

יואל מרקוס

מאז המציא השבועון "טיים" את גימיק "איש השנה" במחצית המאה הקודמת, הופיעו מדי שנה בשעריו גם הטובים וגם הרעים. בהיות מוטו הבחירה שלו "כל מי שהשפיע לטוב או לרע על העולם", הופיעו בעמודי השער שלו גם היטלר וגם סטלין ועוד דיקטטורים למיניהם, לצד ממציאים ואנשי רוח שצ'יפרו לנו את החיים. אך בחירתו של ראש העיר ניו יורק רודי ג'וליאני כאיש השנה נראית משונה או מאולצת. אמנם האיש התעלה על עצמו באופן שבו נטל פיקוד על העיר שדיממה, אך איש השנה היה צריך ללא ספק להיות מי שהנחית על אמריקה את המהלומה שלא רק גבתה ממנה אלפי קורבנות, אלא גם ריסקה את גאוותה. לפי השמועה, קוראי השבועון לא רצו לראות את בן לאדן כאיש השנה, והשבועון נעתר ללחץ ובחר בגיבור מקומי. בפסקה מתפלספת בכתבת השער מצטדק השבועון: מעשיו המפלצתיים של בן לאדן "לא מעלים אותו לדרג של חברת המפלצות ההיסטוריות".

לא ברור מה הם דמי הכניסה, כמה אנשים צריך להרוג, או אילו מעשים מפלצתיים היה עוד צריך לעשות כדי להצטרף לאותו מועדון אקסקלוסיווי של "מפלצות היסטוריות". מה שכן ברור הוא, שבן לאדן פתח, או מהווה חלק מעידן חדש שבו אנשים בודדים, בלי עמים מאחוריהם, בלי צבאות גדולים ומשוכללים, בלי ארסנלים של נשק גרעיני, מאיימים על הציוויליזציה והופכים מעצמות אדירות לחסרות אונים.

בכל פעם שרואים מחדש את התמונות בטלוויזיה מאותו יום מר ונמהר קשה לקלוט את הגאונות שבפשטות הפעולה. 19 צעירים, שחלקם למדו טיס בארה"ב, הלכו אל מותם בשקט נפשי ובעזרת תכנון מדויק, כשהם לוקחים עמם אלפי אנשים. הפעולה הזאת זיעזעה את הביטחון העצמי של המעצמות הגדולות, שיבשה דוקטרינות מלחמה, פגעה בכלכלה, בתיירות ובנתיבי האוויר האזרחיים ושינתה אורחות חיים של עשרות מיליוני בני אדם. תיאוריית "אפקט הפרפר", הגורסת כי פרפר שריפרף בכנפיו בסין יכול לגרום לרעידת אדמה בגואטמלה, מתממשת הלכה למעשה. אין ספק, שבעת כתיבת שורות אלה מתכנן מישהו באיזשהו מקום בעולם את המהלומות הבאות. פסל החירות אולי? פיצוץ בו-זמני של כמה מטוסים באוויר? פיגוע כימי או ביולוגי בדיסנילנד?

כ-30 מיליון בעלי מחשבים נתונים זה החודש הרביעי למתקפת מכתבים נושאי וירוס "סירקם". האחראי לו הוא אדם יחיד שפעל לבדו מברזיל, שהווירוס שלו מתרבה מעצמו בעוד הוא ממשיך ללגום קייפיריניה. לא אחת פרצו למחשבי הפנטגון וסתמו את הדואר האלקטרוני בבית הלבן. עד היום לא נחשף האיש שמשגע את מרכזי הממשל במכתבי האנתרקס. וכמה זמן יעבור עד שמישהו יצליח, למשל, לשבש את מערכות הבקרה האווירית בשדות התעופה בזמן שאלפי מטוסים נמצאים באוויר? הטרוריסטים הבאים יבואו אולי מקרב מתנגדי הגלובליזציה. ומי יודע? אולי אי שם יושב האיש המתכנן פיגוע בסדר גודל ניו יורקי בישראל, כדי להצית מלחמה כוללת באזור? שום טכנולוגיה, שום לוויין מתקדם לא היה יכול לצלם את מוחו של אדם כמו ריצ'רד ריד, שהתכוון לפוצץ מטוס אמריקאי בחומרים שאפשר לקנות בבית מרקחת ואשר הוחבאו בעקבי נעליו.

היום נפתחת שנה, שבה אנשים יחידים עלולים לשנות או לפחות לשבש סדרי עולם. בכל רגע נתון יש מישהו בעולם שיושב וחושב איך לדפוק את המערכת. ככל שלמדינה יש טכנולוגיה מפותחת יותר, כך גוברת פגיעותה אל מול יחידים בעלי אידיאה פיקס, פנאטים אידיאולוגיים או מטורפים. לכידתו או חיסולו של בן לאדן לא ישנו את התופעה ואת מידת הסכנה. אולי להיפך. בימים שבהם כל פסיכי הוא מלך, שהציוויליזציה היא המטרה ותשובה עוד אין לה – איש השנה הוא המפגע הבודד האלמוני המכין את פיגוע הראווה הבא.

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~315717894~~~34&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן