סיקור מקיף

אוניברסיטת ניוקסל קיבלה אישור לפתח עובר בעל שלושה הורים למרות מחאות

הרעיון הוא לפתח עובר בריא שלא יסבול מבעיות גנטיות * אחד מכל 5,000 ילדים ומבוגרים סובלים מבעיות ניוון שרירים כתוצאה מפגם ב-DNA המיטוכונדרי

אבי בליזובסקי

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/egg100905.html

מבקרים בבריטניה הביעו זעזוע בשל מחקר שנועד ליצור עובר אנושי בעל חומר גנטי משלושה הורים. ההצעה של אוניברסיטת ניוקסל היא הראשונה המפרה את המגבלות על חלקים בתחום הפריון האנושי והאמבריולוגיה. הצעת המחקר אושרה בידי ועדת אתיקה מיוחדת של משרד הבריאות בבריטניה.
במסגרת המחקר יועבר חומר גנטי שנוצר כאשר הביצית והזרע מתמזגים לביצית אחרת. העבודה פורצת הדרך מיועד למנוע מאמהות להעביר כמה מחלות גנטיות לילדים שעוד לא נולדו.
מחלות אלה מקורן ב-DNA המיטוכונדרי, כלומר זה הנמצא מחוץ לגרעין. מחלות אלה נקראות לפיכך מחלות מיטוכונדריות. המיטוכונדריה הם מבנים קטנים, הנמצאים בכל תא בגוף למעט תאי הדם האדומים. הם אחראים לייצור האנרגיה שאנו זקוקים לה כדי לגדול ולחיות. ניסוי הגישה החדשנית עשוי להוביל לפיתוח טיפול במחלות מיופאתיות (סוג של מחלות שרירים).
אחת התכונות הייחודיות של המיטוכונדריה היא שיש להן DNA משלהן – ה-DNA המיטוכונדרי, אותו אנו יורשים מאימותנו בלבד. אם DNA זה פגום מתרחשות מחלות מיטוכונדריות. נכון לעכשיו אין שום טיפול למחלות אלה.
מחקרים בעכברים הוכיחו את האפשרות למנוע את העברת המחלות המיטוכונדריות באמצעות הוצאת החומר הגנטי שממנו יתפתחו השרירים pronuclei מהביצית המופרט הכוללת מיטוכונדריה פגומה והחדרתו לביצית מופרית אחרת שבה המיטוכונדריה טובה.
פרופ' דאג טורנבול, Turnbull, פרופסור לנוירולוגיה באוניברסיטת ניוקסל וד"ר מארי הרברט, המנהלת המדעית של מרכז הפוריות במחקר למדעי החיים בניוקסל מתכננים לבצע את אותו הדבר גם בבני אדם.
מדענים אמריקנים מהמרכז לרפואת פריון בסנט ברנאדאס, ניו ג'רסי, דיווחו בשנת 2001 כי הם הצליחו לבצע דבר דומה, והביאו לעולם 15 ילדים בראים שלא סובלים מהמחלה מהן סובלות אימהותיהם.
ואולם במקום להעביר את ה-pronuclei, הזריקו חוקרים אלה
את פלסמת הביצה – הרכיב בתוך התא הכולל את ה-DNA המיטוכונדרי והזריקו את הגרעין כולו לביצית תקינה.
ואולם גם כך, הצאצאים יזכירו את אביהם ואמם משום שה-DNA המיטוכונדרי אינו מכתיב דברים כמו צבע השיער.

החוקרים הבריטיים במימון האגודה למלחמה במחלות ניוון השרירים (דיסטרופיה) יבחנו אם ההשתלה של החומר התרום גרעיני הוא בטוח. הביצית שתיווצר כתוצאה מכך לא תורשה לעולם להתפתח לילד. לדברי החוקרים זהו צעד ראשון בלבד בתהליך מורכב, שבסופו הם מקווים שיוביל לפיתוח טכניקות שעשויות למנוע העברת מחלות מיטוכונדרליות. אחד מכל 5,000 ילדים ובוגרים נמצאים בסכנה של פיתוח מחלות מיטורונדריאליות הגורמות לחולשה בשרירים, עד לצורך להסתייעות בכסא גלגלים. האישור לחקור עוברי אדם חשוב במיוחד לאחר דיון פומבי שמתקיים בנושא בבריטניה. המתנגדים למחקר טוענים כי המחקר מסוכן ולא אתי.
ידען הגנום האנושי – ההיבט המוסרי
לידיעה בבי.בי.סי

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~262869078~~~47&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן