סיקור מקיף

אוניברסיטת בר אילן: פריצת דרך מחקרית בתחום הגמילה מסמים

מדובר בחומר טבעי המוחדר למוח ומפתח אצל הנגמלים חסינות לסם • החוקרים ד"ר גל ידיד, ד"ר רחל מעיין ופרופ' אברהם וייצמן השלימו את המחקר בחולדות ולפני כשבועיים החל הטיפול בבני אדם במרכז גמילה • אם יצליח במידה זהה מדובר בפריצת דרך עולמית • בכנס בו יוצג לראשונה

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/drugsterapy.html

ממחקר חדש באוניברסיטת בר אילן עולה פריצת דרך מחקרית בתחום הגמילה מסמים. מדובר בחומר טבעי המוחדר למוח ומפתח אצל הנגמלים חסינות לסם. המחקר יוצג לראשונה בכנס בינלאומי במרכז הרב-תחומי לחקר המוח במושב בנושא "סמים: השפעות על תפקוד המוח, התמכרות וטיפול" יום חמישי, 17 ביוני 2004.
"היום אין טיפול להתמכרות בסמים, אולי המחקר שלנו יביא לפריצת דרך" אומר ד"ר גל ידיד, ראש היחידה לנוירופרמקולוגיה באוניברסיטת בר אילן. "בניסיונות הגמילה מסמים המקובלים היום בעולם המכורים פשוט מתמכרים לחומר חילופי שניתן להם, ונשארים שבר כלי". ד"ר גל ידיד, העומד בראש הקתדרה למחקר בנושא התמכרות ובקרה על הביטוי הרגשי, הקדיש את השנתיים האחרונות למחקר בנושא. "בניסיונות הגמילה של היום המכור מקבל תרופה, חומר בשם מתדון, שחוסם קולטנים במוח שגורמים לתחושת הנאה. החסימה אמורה למנוע את ההנאה מהסם והכמיהה אליו.
התפיסה היא שללא הנאה – אדם יפסיק לצרוך את הסם ובסופו של דבר ייגמל", מספר ד"ר ידיד, "בשיטה זו קיימת בעיה גדולה: השלב הקריטי של חזרה לסם הוא החודש הראשון בתהליך הגמילה, והמערכות בגוף כה מגורות עד שהמכור לא מסוגל לרסן את כמיהתו לסם. רוב מקרי הנשירה והפרישה של המכורים מהתהליך מתרחשים בשלב זה. אדם שצורך סם בשלב הזה אמנם לא ייהנה, אבל המוח "זוכר" את הסם וחשיפה אחת לסם אחרי גמילה ממושכת, מחזירה אותו לצריכה קבועה. וניסיון הגמילה שלו פשוט נמחק כאילו לא היה".
פריצת הדרך הרעיונית של ד"ר גל ידיד גרסה בדיוק ההפך: החלפתו המבוקרת של הסם עם חומר שיגרום גירוי דומה תקטין את ההזדקקות לסם. במקום לחסום את ההנאה, לעודד אותה. במקום למנוע מהגוף חומר, להוסיף יותר, להציף אותו. החומר, DHEA, סטרואיד שמיוצר במוח, משמש בארה"ב כתוסף מזון, ובמהלך הטיפול מוזרק אל המוח. הוספת החומר במנות מוגברות גורמת למוח להתגונן מהעודף, לחזור לרמה נורמלית של קולטנים, והגוף כבר לא מגיע לרמת ריגוש גבוהה כל כך. אדם שיעבור את תהליך ההזרקה של החומר, ולאחריו יצרוך מנת סם, יגיב אליו בדומה לפעם הראשונה בה צרך סם. "הגוף פשוט מפתח מערכת חיסונית" אומר ידיד, "הוא חסין לסם, ואותה התרסקות אדירה, החזרה המיידית לסם שקיימת בתהליך הגמילה המוכר כיום, פשוט לא קיימת".
תוצאות הניסויים במעבדה הצליחו מעל למשוער, ובעקבות התוצאות המבטיחות החלו החוקרים לפני כשבועיים בטיפול דומה במכורים במרכז לגמילה ביפו בהנהלת דר' יששכר הרמן. אם יצליח הניסוי במידה זהה להצלחתו במעבדות, הרי שמדובר בפריצת דרך עולמית.
המחקר, שנערך בתמיכת הרשות למלחמה בסמים, החל בארץ ואגד שלושה חוקרים מומחים: דר' גל ידיד- ראש היחידה לנוירופרמקולוגיה וראש הקתדרה למחקר בנושא התמכרות ובקרה על הביטוי הרגשי באוניברסיטת בר אילן. דר' רחל מעיין- מכון פלזנשטיין, במרכז הרפואי בילינסון, מומחית בחקר נוירוסטרואידים ופרופ' אברהם ויצמן- רופא וחוקר ותיק מהמרכז הרפואי "גהה".
ידען חידושים ברפואה

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~871866201~~~239&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן