סיקור מקיף

איזו הקלה – ביפן תוכננו שירותים חדשים לתחנת החלל

קבוצת מחקר הפועלת במסגרת סוכנות החלל היפנית פיתחה מתקן שהאסטרונאוטים ילבשו, וכך הם יוכלו לעשות את צרכיהם תוך כדי פעילות בחלל * כבונוס – המערכת תוכל גם לשמש חולים המרותקים למיטותיהם על כדור הארץ

שירותים חלליים נלבשים. איור: סוכנות החלל היפנית
שירותים חלליים נלבשים. איור: סוכנות החלל היפנית

השירותים בתחנת החלל הבינלאומית עושים בעיות, ולסוכנות החלל היפנית JAXA יש פתרון שיעלים את הבעיה עבור אסטרונאוטים עתידיים, ויאפשר דרך חדשה להתמודדות עם פסולת אנושית בחלל.

היפנים הקימו קבוצת מחקר לשירותים חלליים וקבוצה זו העלתה רעיון שהם בטוחים שיגרום למהפכה בטיסות החלל – השירותים הנלבשים. "שירותי החלל העתידיים, נקיים וקלים לשימוש, מתוכננים להילבש כמו חיתול סביב מותנו של האסטרונאוט כל הזמן" נכתב במאמר. המהנדסים מקווים כי הדור הבא של השירותים החלליים יהיה זמין בתוך חמש שנים.

כיצד פועלת המערכת?

חיישנים מאתרים כאשר המשתמש או המשתמשת מתפנים, ובאופן אוטומטי הוא מפעיל משאבה אחורית, המושכת את הפסולת החוצה מהגוף באמצעות שפופרות לתוך מכלים נפרדים." הוא גם מסוגל לנקות כמו בידה, כמו גם למנוע מצבים מביכים פוטנציאליים בחלל. "בנוסף לניקוי וייבוש האדם החובש אותו לאחר כל שימוש, הדור הבא של שירותי החלל יוכל למנוע קולות וריחות לא נעימים".

כעת מתכוונים היפנים לנסות את אב הטיפוס של השירותים החללים במעבדת קיבו היפנית שבתחנת החלל הבינלאומית. המפתחים מעריכים כי השירותים החלליים של הדור הבא יהיו שימושיים גם בכדור הארץ לדוגמה עבור חולים המרותקים למיטותיהם בבתי חולים.
השירותים הנוכחיים בתחנת החלל פועלים בדומה לשואב אבק. שימוש בשירותים דורש הכנה לפני הטיסה לחלל, במיוחד כאשר ישיבה לא נכונה עלולה לגרום למצב מביך.

צ'איקי מוקאי, מנהל משרד המחקרים הביו-רפואיים בסוכנות החלל היפנית מצפה כבר לפיתוח של השירותים החדשים. "שהות ארוכה בחלל גורמת למתח משמעותי על המוח ועל הגוף" אמר מוקאי. "השירותים משחקים תפקיד חיוני בשמירה על בריאות טובה בחלל."

לידיעה ביוניברס טודיי

אסטרונאוט יפני ניסה בומרנג בחלל

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן