סיקור מקיף

רגליהם של מאות חולי סוכרת נצלו מקטיעה ברמב”ם; נתונים של הכללית על תפוצת המחלה בישראל

רק לפני כמה שנים היו נוהגים לקטוע את רגליהם של חולי סוכרת, אשר פיתחו סיבוכים וזיהומים. מאז שנת 2010 בוצעו ברמב”ם 521 טיפולי “צנתור רגל”, במטרה להציל את כף רגלם של החולים הללו

דר' איגור קוגן מבצע צנתור רגל. צילום: אורנה ניצן.
דר’ איגור קוגן מבצע צנתור רגל. צילום: אורנה ניצן.

הודעה של בית החולים רמב”ם

עלייה דרמתית במספר פעולות צנתור הרגל, אשר בוצעו ברמב”ם בשנתיים האחרונות. הטיפול, שנחשב לחדש יחסית, מאפשר להציל את רגליהם של חולי סוכרת רבים, העומדים בפני סכנת קטיעת רגלם, בשל סיבוכי המחלה. מאז שנת 2010, אז נכנס הטיפול לרמב”ם, בוצעו מעל 500 צנתורים, נתון שפירושו הצלת גפיים של מאות חולים. השבוע (ד’) צוין היום הבינלאומי למלחמה בסכרת.

מחלת הסוכרת פוגעת בכלי דם וגורמת לסתימתם ולחסימת זרימת הדם לכף הרגל. בשל כך מתפתחים פצעים הגורמים לנמק ומסכנים את הרגל. זו הסיבה שבעבר היה נהוג לקטוע את האזורים הנגועים, בניסיון להציל את החלקים הבריאים של הרגל במידת האפשר. צנתור הרגל מאפשר לפתוח את חסימת כלי הדם בחלק מהחולים הללו, לחדש את אספקת הדם לכף הרגל, לאפשר את ריפוי הפצעים הללו ולמנוע את הקטיעה. מכיוון שמחלת הסוכרת הינה כרונית, החסימות והזיהומים עלולים לחזור בחולים סוכרתיים, אך ניתן לחזור גם על הצנתור שוב ושוב.

המיומנות העדינה והמורכבת של צנתור רגל סוכרתית נעשית על ידי רדיולוגים וקרדיולוגים פולשניים והיא קיימת במספר מצומצם של מרכזים רפואיים בעולם. דר’ איגור קוגן, רופא בכיר ביחידה לרדיולוגיה פולשנית ברמב”ם, ומנהל השירות לרדיולוגיה אנדו-וסקולרית מורכבת במרכז הרפואי, עשה בעבר כמה השתלמויות מקצועיות במרכזים המובילים בעולם העוסקים בתחום. במסגרת ההשתלמויות הללו, דר’ קוגן למד שיטות חדישות ושימוש בציוד מתקדם לטיפול בכלי דם קטנים חסומים. הידע שרכש שם, התווסף לניסיונו וכך הפך דר’ קוגן לאחד המומחים המובילים בישראל לטיפול ברגל סוכרתית, באמצעות צנתור ובין הבודדים המיומנים בביצוע הפרוצדורה בישראל.

בשנת 2010 עמד מספר הצנתורים שבוצעו ברמב”ם על 122 פעולות, אולם בשנה שלאחר מכן (2011), הייתה עליה של כמעט 70% במספר הטיפולים באמצעות צנתור הרגל, והוא עמד על 203 פעולות, שבוצעו ב-100 מטופלים. מגמה זו נשמרה גם השנה, כאשר עד חודש אוקטובר בוצעו ברמב”ם 196 צנתורים, ב-102 מטופלים.

דר’ קוגן מסביר את העלייה במספר הטיפולים באופן די פשוט: “יש כיום יותר מודעות בקרב הרופאים בבתי החולים, והרופאים בקהילה. זו הסיבה שאנחנו רואים עלייה הן במודעות למחלה, והן באבחון. הצד השני של המטבע הוא העלייה בכמות הטיפולים. היום אנחנו מטפלים בהרבה יותר חולים, וככל שהזמן עובר, אנחנו הופכים למיומנים וטובים יותר ביישום הטיפול. אין ספק שאנחנו מתקדמים היום מבחינת היכולת הטיפולית, מה שמאפשר לנו לטפל במקרים מורכבים יותר מאלו שטיפלנו בהם פעם”.

להציל רגל עם מוליך בעובי שערת אדם
כאמור, צנתור רגל הוא פעולה עדינה, המצריכה מיומנות ואורך רוח. במסגרת ההליך נכנסים הרופאים לכלי דם זעירים שקוטרם מספר מילימטרים. באמצעות מוליך בעובי של שערה, עוברים את החסימה בעורק, ובעזרת בלון בקוטר של 2 עד 3 מילימטרים, מרחיבים את כלי הדם ומאפשרים לדם לזרום לכיוון כף הרגל. ברמב”ם מיישמים שיטות המאפשרות לרופאים להגיע עד לעורקי כף הרגל. הפרוצדורה נמשכת בממוצע שעתיים וחצי, כאשר במהלך הפעולה מקבל החולה הרדמה מקומית וטשטוש. לאחר יום אשפוז אחד בלבד, המטופל משתחרר לביתו.

את אזור החסימה ברגלו של המטופל, ניתן לראות באמצעות חומר הניגוד שמוזרק לחולה. רמב”ם הוא אחד המרכזים הבודדים בארץ שעושה בשלב זה שימוש גם ב- co2 (פחמן דו-חמצני) שאינו מכיל יוד ולכן מתאים לחולים עם אי ספיקת כליות וכאלו הרגישים ליוד.

השירות לרדיולוגיה אנדו-וסקולרית מורכבת, פועל במסגרת היחידה לרדיולוגיה פולשנית ברמב”ם, בניהולו של דר’ עמוס עופר, וכחלק מהמחלקה לדימות רפואי, בראשותה של פרופ’ אהובה אנג’ל. צוות השירות מבצע את הטיפול בשת”פ ובתמיכת המחלקה לניתוחי כלי דם ברמב”ם בניהולו של פרופ’ אהרון הופמן. בטיפול מעורבים גם אורתופדים, פלסטיקאים ואנדוקרינולוגים.

 

בישראל למעלה מ-300,000 איש עם טרום-סוכרת, לפחות 100 אלף יחלו בסוכרת תוך 5 שנים

שירותי בריאות כללית משיקה תוכנית יזומה לאיתור חולים עם טרום-סוכרת והכנסתם למעגל מעקב והתערבות רפואיים. התוכנית מבוססת על שינוי אורח חיים ותחילת טיפול תרופתי מונע

הודעה של שירותי בריאות כללית

בישראל כחצי מיליון איש המאובחנים כחולי סוכרת, לצידם ידועים כבר מעל ל-300,000 איש אשר נמצאים לפני התפרצותה של המחלה ומוגדרים במצב של טרום-סוכרת. ללא התערבות רפואית – עלול אחד מכל שלושה לפתח סוכרת (סוג 2) תוך 5 שנים.

היקף החולים הפוטנציאלים מביא את ‘כללית’ להפעיל תוכנית התערבות המבוססת על איתור ייזום של מטופלים טרום-סוכרתיים והכנסתם למעקב וטיפול רפואי כדי למנוע או לדחות את הופעתה של המחלה. לצורך כך הרחיבה הכללית את סל השירותים ללקוחות אלה ותעניק לכל מטופל בסיכון גבוה לפתח סוכרת, 14 מפגשים אישיים עם דיאטנית לצד מעקב רפואי והדרכות נוספות.

סוכרת הינה המחלה הכרונית הלא זיהומית היחידה בעולם שהוכרה על ידי האו”ם כמגיפה עולמית. התפשטות המחלה עולה בקצב מסחרר מ-30 מיליון חולים ב-1985 לכ-390 מיליון חולים כיום על פני הגלובוס. עוד עולה מנתונים בינלאומיים כי מדי
10 שניות נפטר חולה כתוצאה מסוכרת ובאותן 10 שניות, 2 נוספים ייאובחנו כלוקים בסוכרת.

לדברי ד”ר ניקי ליברמן, ראש אגף רפואה בקהילה של כללית “המאמצים לבלימת קצב ההתפשטות של המחלה בישראל מחייבים חשיבה חדשנית במטרה לאתר מטופלים בשלב שבו שינוי באורח חיים וטיפול תרופתי מינורי עדיין יכול לעכב או אף למנוע ההידרדרות עד כדי מחלה גלויה. מחקרים מראים כי אימוץ הרגלי חיים בריאים דוחה את הופעת המחלה ומונע נזקים מאוחרים באיברי מטרה. על פי מחקרים, בקרב אנשים עם טרום סוכרת ששינו את אורח חייהם הסיכון לפתח סוכרת גלויה הופחת עד כדי 60%”. ד”ר ליברמן מוסיף “אנשים במצב של טרום סוכרת מרגישים בטוב, הם אינם חשים בתסמינים כלשהם ולא תופסים עצמם כבעלי בעיה רפואית המחייבת שינוי באורח החיים ולכן המאמצים של הצוותים מחייבים הגברת מודעות להיקפי הבעיה ולהנחיל את ההכרה כי ניתן לשלוט במחלה ואף למנוע את התפרצותה”.

טרום סוכרת הינו מצב בו רמת הסוכר בדם גבוהה, אך עדיין לא גבוהה מספיק כדי לאבחן את המטופל כחולה סוכרת ולהתחיל בטיפול תרופתי. אנשים המאובחנים עם טרום סוכרת סובלים לעיתים קרובות מיתר לחץ דם ו/או הפרעה בשומני הדם ויש להם סיכון כפול לפתח מחלות לב וכלי דם.

במסגרת התוכנית שתפעיל ‘כללית’ לכל חולה הנמצא בסיכון לפתח סוכרת יוצע לעבור בדיקת רמות סוכר בצום. אדם שימצא עם רמות סוכר בצום שנעות בין
100-125 מג’/דל’, יופנה לדיאטנית ורופא משפחה לצורך קבלת הדרכה ומעקב רפואי תקופתי. בשלב טרום הסוכרת ההמלצה הינה מעקב רפואי תקופתי ואימוץ אורח חיים בריא.

כדאי לדעת

  • בקבוצות הסיכון לטרום-סוכרת נמצאים אנשים להם קרובי משפחה מדרגה ראשונה החולים בסוכרת, אנשים עם עודף משקל (BMI מעל 30), נשים שסבלו מסוכרת הריונית או יילוד מעל ל-4 ק”ג, ואנשים מעשנים.
  • סוכרת מסוג 1 (סוכרת נעורים): מהווה כ-5% מכלל חולי הסוכרת מופיעה בדרך כלל בגיל צעיר ומאופיינת בחוסר מלא של אינסולין.
  • סוכרת סוג 2: מהווה כ- 90% מכלל הסוכרת, יכולה להופיע בכל הגילים, אך בעיקר מגיל 40 ומעלה והיא מאופיינת בפגיעה בהפרשת האינסולין ו/או בפגיעה ביכולת הגוף להשתמש בו.
  • מחלת הסוכרת הינה מחלה כרונית, רוב השפעותיה אינן מורגשות באופן מיידי, ועובדה זו גורמת להדחקת המחלה וקושי לקבל את הצורך בטיפול כרוני בה לעיתים עד אשר המצב מחמיר או מגיע לשלב בלתי הפיך.
  • סיבוכי סוכרת עיקריים נובעים מפגיעה בכלי דם קטנים כגדולים בגוף וכוללים התקפי לב, אירועים מוחיים, פגיעה בעיניים עד כדי עיוורון, פגיעה כליתית שעלולה להוביל לאי ספיקה כילייתית מתקדמת וצורך בדיאליזה, פגיעה ברגליים ולעיתים כריתת גפיים.
  • את כל אלה ניתן למנוע על ידי עיכוב התפתחות הסוכרת הגלויה ובמידה ובכל זאת התפרצה, איזון מדוקדק של הסוכרת והמחלות הנלוות לה כולל יתר לחץ דם, השמנה וההפרעה בשומני הדם .

4 תגובות

  1. אולי כדאי לעשות את הפעולה הזאת כמניעתית, מכיוון שברגע שהמצב אקוטי ובדרך כלל מלווה בפצעים נקרוטיים קשה יותר לטפל ואחוזי הצלחה במניעת גדיעת רגליים יורד

  2. ממש כל הכבוד, יש לי דוד ז”ל שגם הגיע למצב שהיו צריכים לגדוע לו את 2 הרגליים, אבא שלי גם עם סוכרת אז זה מפחיד מאוד, כתבה כזאת עושה טוב על הלב, לדעת שיש טיפול…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן