סיקור מקיף

ניהול מערכות מידע – מקצוע העתיד בעולם ה-big data והטכנולוגיה

כיום, יותר מבעבר, אנחנו מוקפים בכמויות אינסופיות של מידע. הבעיה היא שבהיעדר ארגון, אנחנו עלולים לקרוס תחת אותו עומס של מידע.

Big Data. מתוך ויקיפדיה
Big Data. מתוך ויקיפדיה

כיום, יותר מבעבר, אנחנו מוקפים בכמויות אינסופיות של מידע. הבעיה היא שבהיעדר ארגון, אנחנו עלולים לקרוס תחת אותו עומס של מידע. אין זה מקרי שמונח ה-Big Data, המתייחס לנתונים בכמויות מסחריות שאינם מאורגנים בהתאם לשיטה מסוימת, הוא מהחשובים בהם נעשה שימוש כיום. תנאים אלה הכניסו לתמונה מספר מקצועות מרכזיים, שנחוצים כיום באינספור ארגונים, ואשר ביניהם ניהול מערכות המידע. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על המקצוע.

מהו ניהול מערכות מידע?
כצעד ראשון, יש להגדיר את המאפיינים העיקריים העומדים בבסיסו של ניהול מערכות מידע. ברמת ההגדרה, זהו תחום המאגד בתוכו בעלי מקצוע האחראיים על עיצובן של אסטרטגיית המיחשוב של הארגון, ואשר לוקחים על עצמם אחריות על כלל מערכות המידע הקיימות בארגון. בעיקרו של דבר, מדובר על מערכות דוגמת משאבי אנוש, משאבים פיננסיים, רשימות ספקים או לקוחות, מאגר ציוד וכיוצא בזה. וכן, ברור שבעת הנוכחית החלק הארי של המידע, אם לא כולו, נמצא על גבי מערכות ממוחשבות אלה או אחרות.

מנהל מערכות המידע, בהמשך לכך, מגדיר באופן ראשוני את המערכות הניהוליות האידיאליות עבור אותו עסק או ארגון. הוא מעניק שירותי טכנולוגיות מידע עבור כל המשתמשים, הן הפנימיים והן החיצוניים, באותן מערכות, מתחזק את כלל מערכות התשתיות או היישומים של הארגון ולא פעם אף מנהל תחתיו כוח אדם של עובדים או ספקים. המטרה היא למצוא את המשוואה הניהולית המתאימה לארגון כמו כפפה ליד, ואשר תאפשר לו להתנהל בצורה המיטבית. מנגד, התסריט הפסימי, בהיעדר מנהל מערכות מידע מקצועי, מדבר על ניהול כושל של העסק, מה שעלול לפגוע במאזנים הכספיים שלו (לעיתים ברמה של מיליוני שקלים), לשבש את שגרת העבודה בו ולפגוע בתדמיתו.

התחזית: הדרישה לאנשי מקצוע רק תגדל

אם מתבוננים על השנים האחרונות, ניתן לראות שמספרם של מנהלי מערכות המידע בארגונים שונים נמצא בכיוון אחד: כלפי מעלה. יש לכך לא מעט סיבות, ובכלל זה ההתבססות ההולכת וגוברת על מערכות ממוחשבת (או על טכנולוגיה כמכלול), העלאת המודעות לצרכים ארגוניים אלה או אחרים או הפיכת משוואת הניהול והמידע של ארגון מסוים למורכבת פי כמה מאשר בעבר. בנוסף, על רקע הפתיחה של לא מעט מערכות מידע לקהל הלקוחות של ארגון, כמו במקרה של בנקים או אתרי מסחר, ברור מדוע הניהול צריך להיות מוקפד על יותר, ולקחת בחשבון גם היבטים הנוגעים לחווית המשתמש במערכות אלה.

ומה לגבי השנים הקרובות? ובכן, מומחים שונים בתחומי המיחשוב, או אפילו הניהול הארגוני, סבורים כי מנהלי מערכות המידע רק יהפכו לחיוניים יותר ויותר. המשמעות המעשית של כך, עבור אלה שמעוניינים ללמוד את רזי המקצוע, היא שלאחר סיום הלימודים סביר מאד להניח שייפתחו עבורם לא מעט דלתות. אם מוסיפים לכך את תנאי השכר הנוחים של ניהול מערכות המידע, ומגוון אפשרויות הקידום, נראה כי בנקודת הזמן הנוכחית, בחירה בניהול מערכות מידע כמקצוע לחיים היא בחירה משתלמת במיוחד.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן