החללית דראגון נצמדה בהצלחה לתחנת החלל

החללית הפרטית של חברת SpaceX העלתה ציוד לתחנה והיא תהיה חללית המטען הראשונה שגם תחזור לכדור הארץ כדי לתרגל נחיתה של גרסה מאוישת עתידית זו הזדמנות להחזיר ניסויים לכדור הארץ

לכידת חללית הדראגון בידי אנשי צוות תחנת החלל הבינלאומית. צילום: מתוך הטלוויזיה של נאס"א
לכידת חללית הדראגון בידי אנשי צוות תחנת החלל הבינלאומית. צילום: מתוך הטלוויזיה של נאס"א

אתמול (ו') נרשמה הסטוריה כאשר בפעם הראשונה הצליחה חברה מסחרית להצמיד חללית לתחנת החלל הבינלאומית.

לאחר שהאסטרונאוט דון פטיט משך את קפסולת הדראגון של חברת SpaceX באמצעות הזרוע הרובוטית של התחנה, התקין אותה האסטרונאוט האירופי אנרדר קיפרס על מעגן "נדיר" ברכיב הארמוני של התחנה בשעה 15:02 שעון גריניץ' (18:02 שעון ישראל). אסטרונואוט נוסף – ג'ו אקאבקה השלים את איחסון החללית החדשה כאשר חיבר את דראגון להארמוני שעה מאוחר יותר.

"ברכותנו על הלכידה המוצלחת" אמרה האסטרונאוטית מייגן בנקן ממרכז הבקרה לחברי צוות התחנה "עשיתם הרבה אנשים מאושרים כאן למטה, גם בהוטרון וגם כאן ביוסטון. עבודה טובה בחורים.

"היום מסמן עוד צעד חשוב לעתידן של טיסות החלל האמריקניות" אמר מנהל נאס"א צ'ארלס בולדן. "כעת כאשר חברה אמריקנית הוכיחה תא יכולתה באספקת תחנת החלל, הדבר פותח חזית חדשה של הזדמנויות מסחריות בחלל – והזדמנות ליצירת משרות חדשות כאן בארה"ב בידי העברת תחום ההסעה לתחנת החלל למגזר הפרטי, וכך תוכל נאס"א לשחרר משאבים כדי לבצע עבודה קשה באמת בשיגור אסטרונאוטים הרחק לתוך מערכת השמש, יותר מאשר אי פעם."
התוכנית היא לחכות לשבת עם פתיחת הדלתות. החללית נושאת כ-1,150 ק"ג של ציוד ואספקה, לרבות מזון ופריטים אישים של חברי הצוות, חומרה וציוד לניסויים מדעיים, תיקי מטען הנדרשים לטיסות עתידיות, וציוד מחשבים.

"חברי הצוות נרגשים מאוד, ולכן אל תהיו מופתעים אם הם לא יחכו ויפתחו את השערים מוקדם יותר" אומר מנהל טיסת תחנת החלל הבינלאומית מטעם נאס"א הולי רידינגס במסיבת עיתונאים.

לפי התכנון תישאר דראגון מחוברת לתחנת החלל עד ה-31 במאי. הזרוע הרובוטית תשחרר את הקפסולה ביום זה. דראגון היא חללית המטען היחידה המתוכננת גם לחזור לכדור הארץ ועליה ניסויים וציוד, וזאת במטרה לבחון את תהליך הנחיתה כאשר הוא יהיה רלוונטי לטיסות מאוישות. זאת לעומת החלליות הרוסיות מדגם פרוגרס, חלליות ה-ATV האירופיות ולליות ה-HTV היפניות הנשרפות באטמוספירה. חלליות הסויוז הרוסיות נוחתות אך הן יכולות לשאת מעט ציוד בחזרה לכדור הארץ.
http://www.youtube.com/watch?v=Xvbn7WBOqbg

לכתבה ביוניברס טודיי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן