סיקור מקיף

תפוחי אדמה לצד אנרגיה סולארית

המחקר יכלול טכנולוגיות שימדדו את השפעת ההצללה ושיטות ההתקנה של הלוחות הסולאריים על התפתחות הצמחים, קצב גידול, רגישות למחלות, הגנה מפני חמסין, חיסכון בצריכת מים, כמות היבול ואיכותו

צילום מסך מכתבה על גידול תפוחי אדמה לצד פאנלים סולאריים בבר אילן
צילום מסך מכתבה על גידול תפוחי אדמה לצד פאנלים סולאריים בבר אילן

פרויקט מחקרי בחקלאות סולארית, ראשון מסוגו בישראל, בוחן אפשרות לגדל גידולי שדה (תפוחי אדמה) לצד לוחות המפיקים אנרגיה סולארית. את הפן החקלאי של המחקר מוביל פרופ’ יגאל כהן, חתן פרס ישראל לחקלאות. בין ערוגות חלקת המחקר יותקנו לוחות סולאריים שיפיקו אנרגיה מתחדשת. המחקר יכלול טכנולוגיות שימדדו את השפעת ההצללה ושיטות ההתקנה של הלוחות הסולאריים על התפתחות הצמחים, קצב גידול, רגישות למחלות, הגנה מפני חמסין, חיסכון בצריכת מים, כמות היבול ואיכותו . מסביב לחלקת הניסוי, המשמשת את אוניברסיטת בר-אילן, גם הוקמה גדר סולארית המספקת לראשונה אמצעי אבטחה לצד יצירת חשמל.

הפרויקט מתקיים במסגרת שיתוף פעולה אסטרטגי בין אוניברסיטת בר-אילן וחברת האנרגיה המתחדשת והתשתיות הסביבתיות “דוראל”. במסגרת הפיתוח של דוראל, יותקנו על הגדר אביזרי אבטחה כמו מצלמות, תאורת הפצה והתראת מגע (אינדיקציה). במסגרת פרויקט זה ישולבו בעתיד גם מתקני אגירת אנרגיה. בדומה לפרויקט “מטעי דוראל” -חלקה חקלאית סולארית לגידול ענבי מאכל, אבוקדו, ליצ’י ונשירים – גם בבר-אילן תינתן חשיבות עליונה לפן החקלאי לצד הפקת האנרגיה.

 חברת דוראל תפעל כחלק ממרכז הקיימות והאנרגיה שהושק לאחרונה בבר-אילן. במרכז חוקרים, חוקרות, יזמים ואנשי תעשייה יתרגמו מחקרים למוצרים בתחום. במיזם שותפים מובילות ומובילי דעת קהל מהאקדמיה בישראל ובעולם, מוסדות ממשל, חברות-הזנק וחברות תעשייתיות מתחומי המדע, הטכנולוגיה, ההנדסה והמתמטיקה (STEM), הרגולציה, איכות הסביבה, הקיימות והחינוך.

כתבה בכאן 11 על המחקר אודות גידול תפוחי אדמה לצד לוחות סולאריים.

עוד בנושא באתר הידען:

דילוג לתוכן