סיקור מקיף

רעידות אדמה על המאדים

סיכום ראשון של ממצאי החללית MARS INSIGHT במאדים

 

החללית MARS INSIGH החוקרת את הגיאולוגיה של מאדים.   <a href="https://depositphotos.com. ">צילום: depositphotos.com</a>
החללית MARS INSIGH החוקרת את הגיאולוגיה של מאדים. צילום: depositphotos.com

אחד הנושאים המעניינים בחקר המאדים, שיכול להעיד רבות על פנימו של כוכב הלכת, הוא רעידות אדמה. מאגר מידע מצטבר על רעידות אדמה בפלנטה שלנו חשף רבים מצפונותיו של פנים כדור הארץ. זה אפשר הכרה מעמיקה של הקרום, המעטפת והגרעין של העולם עליו אנחנו חיים, מעין  א.ק.ג גיאולוגי. חללית ה- Insight אשר נחתה על המאדים צוידה בסייסמוגרף לצורך זהה: הכרת פנימו של המאדים.

אחד האזורים שנמדדו הוא אזור ההפרדה בין הקרום למעטפת בעומק 35 ק”מ מתחת לאתר הנחיתה של ה- Insight. מקום נוסף שנמדד הוא אזור המעבר בתוך המעטפת, בו מצויים סיליקטים של ברזל ומגנזיום העוברים שינוי גיאוכימי. מעל אזור זה יסודות אלה יוצרים את מינרל בשם אוליבין, ומתחתיו החום והלחץ דוחסים אותם ונוצר מינרל שנקרא Wadsleyite. מסיבה זו אזור זה קיבל את השם Wadsleyite  Olivin. האזור הזה נצא בעומק 1170 – 1110 ק”מ מתחת לנחתת,  ומידע עליו  יכול לעזור בפיתוח מודלים תרמיים של המאדים. אזור מעבר שלישי נמצא עמוק בתוך המאדים 1600 – 1520 ק”מ מתחת לנחתת (1).

המדידות הסייסמיות הראו שרעידות האדמה על המאדים שונות מאלה של כדור הארץ. עוצמתן חלשה יותר. העוצמה החזקה ביותר שנמדדה היתה 3.6 בסולם ריכטר. את רעידות האדמה המאדימיות קל למדוד מכיון שהרעד שנוצר על ידי גלי האוקיינוסים על כדוה”א לא קיים בכוכב האדום , ובנוסף לכך האטמוספירה שקטה יותר בין שקיעת השמש ועד לשעות הקטנות של הלילה.

נצפו שני סוגים של רעידות אדמה: רעידות בתדירות נמוכה שיוצרות גלים שמופצים בעומקים שונים במעטפת,  ורעידות שתדירותן גבוהה יותר שיוצרות גלים שעוברים בקרום. הרעידות בעלות התדירות הנמוכה דומות לרעידות אדמה ארציות והרעידות בעלות התדירות הגבוהה לרעידות האדמה הירחיות. רוב רעידות האדמה הן בתדירות גבוהה ומתרחשות במרחק מאות קילומטרים מהנחתת. התדירות משתנה לאורך השנה המאדימית תופעה שאינה מוכרת על כדור הארץ.

אחד ממוקדי רעידות האדמה הוא – Cerberus Fossae 1800  ק”מ מאתר הנחיתה. זהו אחד המבנים הגיאולוגיים הצעירים ביותר על המאדים, גילו נאמד ב- 20 מיליון שנה והוא נוצר בעקבות כוחות מתיחה שיצרו קווי שבר או שקיעת קרקע בשל תזוזת דייקים(2).

עד עתה (אפריל 2022) נמדדו 47 רעידות אדמה חדשות במקום זה. ההערכה היא שהמאגמה עדיין פעילה במעטפת. נראה שהמאדים פעיל גיאולוגית מבחינה סיסמית יותר ממה שחשבו(3).

על סמך בדיקת סלעים על הקרקע ומדידות מחלליות המקיפות את המאדים הגיעו למסקנה שבגרעין, 1800 ק”מ מתחת לקרקע, נמצאות כמויות קטנות של גופרית, חמצן ומימן. מסת הגרעין היא 1/6 ממסת המאדים, וזה תואם את הערכה שלמאדים יש יותר אטומי חמצן מאשר לכדור הארץ, הגרעין שלו קטן, פני שטח חלודים ונפיצות היסודות הנדיפים גדולה יותר מזאת שעל כדור הארץ(4)

מקורות

1. “Rice researches use InSight for deep measurements”

7.8.2020

https://www.spacedaily.com/reports/Rice_Researches_Use_ InSight_For_Deep_Measurements_999.html

2. “Seismicity on Mars Full of surprises, in first continuous year of data” 24.4.2021

https://www.marsdaily.com/reports/Seismicity_On_Mars_ Full _of_ Surprises_ In_ First_ Continuous _Year _Of_ Data_999.html

3.”Magma makes Marsquakes rock red planet” 4.4.2022

https://www.marsdaily.com/reports/Magma_Makes_ Marsquakes_ Rock_ Red_ Planet_999.html

4. “Journey to the center of Mars: new compositional model for the red planet”

https://phy.orgganisation.org/news/2020-02-journy center-mars -compositionak-red.html

עוד בנושא באתר הידען:

תגובה אחת

  1. המסקנה המעניינת היא שבמאדים קיים חמצן בכמות גדולה מכדור הארץ, אבל, הוא נימצא בעומק 1800 ק”מ …. לא ניראה לי שהוא יהיה בר השגה להתישבות מאדימית עתידית…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן