סיקור מקיף

עולם במעיל משוגעים 17: גל-על חלק ב

עוד מארצות הצונאמי

בשבוע השלישי מאז אסון הגל-על, ממשיך העולם לנהוג בארוע לא רק מנקודת מוצא של הענקת סעד מיידי והושטת עזרה בשטח, אלא עשיית הון-פוליטי ורווחים אחרים. כוונות טובות לעזור, הפכו להיות תחרות פומבית של "מה שאתה יכול לעשות אני עושה יותר טוב" מדינות מתחרות זו בזו במתן "דולר סעד" הסכומים מרקיעים שחקים ולפעמים נראה העיסוק בתרומות המצטברות עם הרבה אפסים, כמכירה פומבית לכל דבר. רק הכרוז חסר… בינתיים ארצות- הברית מובילה. הענין הוא שרק בעולם לפות מעיל-משוגעים, כזה שלנו, אפשר "לחרטט" בלי להניד עפעף, להבטיח ו… להמשיך לשקר. הכספים שנועדו כביכול לעזרת הנפגעים לא יגיעו ליעדם אלא ל… קופות האוצר של מדינות נפגעות גל-על. פה ושם "יזרקו" משהוא לארגוני סיוע וסעד, כמה "טיפות דולריות" והעניין יסגר… עד לאסון הבא. והכספים?!… אה כן… הם בחזקת "התחייבוות ובינתיים יכנסו לעולם הבירוקרטי של כל ארץ תורמת. אין ממשלה בעולם האוהבת להפרד מכסף, לכן ידבקו בתרומות זמן ארוך ככל האפשר. לצורך ניוד התרומות הרשמיות יוקמו מננגנונים, ישכרו שרותי יועצים ועוד ועוד. בינתיים חיים מליונים בבנדאר-אצ'א או פוקט, בתנאי עוני בערות ומחסור. העולם ממשיך לכעוס על ארצות-הברית, מפני שקיימת תחושה מוזרה, כאילו האמריקאים העשירים "חייבים" לשאת עיקר הנטל… בעתונים רבים, המופיעים בחצי תריסר מדינות, קראתי מאמרי ביקורת נגד ארצות הברית, בזיקה לגל-על… העובדה שהכוחות המזויינים של האימפריה, הם בראש המצילים בפועל, אינה נראית חשובה בעיני המקטרגים וכך, עם או בלי מעיל- משוגעים, ממשיך תבל מיוסר לאהוב/לשנוא את אמריקה.

מזון לכרישים…
——————
דייגים תאילנדים סיפרו שבכמה מקרים ראו להקות כרישים ושאר טורפים ימיים, סועדים על גוויות אדם נפוחות, הצפות או עולות מתחת למים העכורים. הדיווח ואחרים מסוגו, כבר מעוררים חלחלה ובחילה
עד כדי כך שצרכני דגים הודיעו שבשבועות הבאים… לא יאכלו משלל הים, מפני שח"ו אלה ניזונים בשר אדם.
אחרי שאינדונזי בעל דוכן דגים, סיפר שמצא אצבע אדם, שבצבצה במעי דג ששיסע, היו רבים שהשתכנעו שהשמועות הן מציאות. אכן, בעולמנו יש סדר גם בשאלת מיקום בסולם-התזונה… אדם למעלה ודג בתחתית. אם דג טורף דג, או מתענג על בשר נבלה כל שהיא -זה בסדר. לא כך אם דגים ניזנים מפרוטאין אנושי… …

עדנה לפילים…
—————
בין שאר הסיפורים הבאים מארצות האסון, בולט זה של הפיל האסיאני, בעל חיים הנחשב חכם ומהימן מאחיו האפריקאי. המעניין הוא שבעל החיים "העובד" הזה, הוכיח יעילותו וחשיבותו כאשר כבר בשלב הראשון של פעולות החילוץ והעזרה נראו בעלי פילים-עובדים, שהפעילו בעלי החיים שלהם במשימות פנוי הריסות, או סילוק גרוטאות. פילים הובלטו בדיווחי החדשות הבין- לאומיות ופחות בתקשורת האסיאנית. באסיה המורגלת בעלילות -פילים כולל בין השאר מעשה בפיל תאי שנסחף במים הגואים ששטפו אחד הכפרים ובמאמץ ניכר נאבק בגלים כדי להגיע לערימת הריסות בתים שנסחפו במים. הפיל הגיב לקריאות נואשות שעלו מגג בית צף עליו עמד זוג ישיש. המבנה התפורר תוך כדי "השייט" והנסחפים עמדו ליפול למים. הפיל "עשה סבוב" ולדברי עדי ראיה חתר בכוון הצמד הנואש, שחה במקביל לשרידי המבנה ואיפשר לשניים לטפס על גבו. פיל אחר שזכה לתהילה נקרא "ג'ימי" וזה קנה עולמו כשפרץ לתוך מבנה שוקע בבוץ ואיפשר חילוץ עובדי מתפרה שאם לא ג'ימי היו נספים.

פילי חירום
————-
סיפורי בעלי חיים המלווים דיווחי האסון, מלמדים שגם בעידן החדיש והחדש, בעולם הפחות מפותח שומרים בעלי חיים מהקבוצה המוגדרת "חיות בית" על מעמדם כשותפי גורל עם אדוניהם. סיפורים, כמו אלה על הפילים ועוד כבר הביאו לחיזוק מעמד שדולת צער בעלי בתאילנד, המבליטה סיפורים מיוחדים וקריאה להגן על בעלי חיים, או כפי שאמרה נסיכה תאית, שסיירה באיזור שנפגע בגל-על "האסון הגדול הוכיח עד כמה בני האדם, חייבים לבעלי חיים ועד כמה בעלי החיים הוזנחו מאז המהפכה התעשייתית'' חלק מפעילות הנסיכה ושדולתה נועד לפתח… מערך חירום של בעלי חיים, במימון ממשלתי ובפיקוח ממשלתי כולל… אילוף פילים למשיית טובעים ומלאכות חילוץ כללי. לפי התכנית תפתח הממשלה "תכנית פילים" שתכלול מענקים לבעלי עדרי פילים, הקמת בנק זרע ועוד.

משה רבנו מא'צא
———————-
מסיונר קנדי, המפעיל בית-יתומים, היה לגיבור זמני במחוז באנדר א'צה, אחרי ש… עצר את הגל-על. עדי ראיה סיפרו שהכומר מילט, מבעוד מועד כשלושים מחניכיו, כל זה כשהבחין בסימני הגל הקרב ובא. המסיונר שקלט שמדובר בגל-על, הורה ליתומים לא להמתין לראות מה פשר הרעש המוזר שעלה מכוון הים ובמקום זה זרז לטפס על ספינת- דייג השייכת לבית היתומים. הספינה עגנה לייד רציף בנהר סמוך הזורם לים, שלפי עדי הראיה " פתע כאילו התרוקן ממים". ספינת הדיג אף נטתה על צידה ומדחפיה בלטו מעל לקו- המים. זמן קצר אחר כך "חזר" הצונמי "והניף" הספינה שרכבה על הגל "ודהרה" בכוון הזרימה. היתומים סיפרו שאחרי הגל הראשון, שנראה בעיניהם "כחומת קצף" הופיע גל עיקרי גבהה במיוחד כאילו "חומת מים חומים". המסיונר לא אבד עשתונות והדהים צאן מרעיתו כשעמד וצעק על הגל "בשם האלוהים עצור!!!"… היתומים מוכנים להשבע שחייהם ניצלו מפני… שהבורא עצר חומת המים ואפשר ליתומים לעבור "כמו בני ישראל בחרבה" ולהגיע למקום מבטחים. כנראה שבעת מצוקה, כה נוראה כגל -על, כל סיפור "עובר"… שיהיה.

תחיית מתים נוסח צונאמי
———————————
אורחי בית- מלון יוקרתי בסינגפור, התעוררו לקול צווחות אימה שעלו מגרון אשה ש… נתלתה על אדן חלון ופרפרה בשארית כוחותיה. אורחים ועובדי בית-המלון פרצו ליחידת הדיור והצליחו לחלץ האשה שכמעט נפלה לרחוב. התברר שבמקום פרצה מהומה לה היו אחראים שני גברים, האחד עירום והשני לבוש. השניים לא חדלו להחליף מהלומות, קללות וצעקות הכל בספרדית. אחרי שהמתקוטטים הופרדו, הסתבר שהגבר העירום הוא מאהבה של האשה, שכמה שעות קודם הגיע באופן בהול מאירופה, לפגוש אהובתו שהיתה בין ניצולי הגל-על והאמינה ש… התאלמנה. האשה ובעלה, שלא היה אלא… הגבר הלבוש, שהפליא מכותיו בעירום, נפשו בתאילמד וערב הצונאמי הגיעו לפוקט. כשהופיע גל- העל ההרסני שפגע בזוג בעת שנח על אחת המרפסות, הם הופרדו ע"י סחף המים. עדי ראיה סיפרו שראו בעלה של האשה "נסחף לתוך מערבולת בוץ" וכאשר היה נראה שאין תקווה למצאו בחיים, הזדרזה האלמנה הטריה, התקשרה למדריד להזעיק המאהב כדי שיבוא לסייע בתהליך ההתאוששות… בעוד השניים מבלים בסינגפור, התגלה בעלה של הבוגדת, שהיה מאושפז ללא הכרה, באחד מבתי החולים. האיש שהחלים מהלם וסבל מפצעי חתכים וחבורות, היה בטוח שרעייתו נספתה באסון, אך כשטלפן לשגרירות ארצו שמע שרעייתו "נמצאת בסינגפור שם היא ממתינה לידיעות" מייד אחר כך הוא טלפן לביתו לבשר על מה שעבר עליו. אחרי התפרצות שמחה ובכי אושר, שמע האיש שאחד הקרובים יצא לדרום מזרח אסיה לסייע לאלמנה להתארגן לשובה הביתה מסינגפור. הבעל המרומה, שידע על נסיונות מתחרהו הצעיר להחליפו במיטה הזוגית, עלה על טיסה לסינגפור, שם הפתיע את האוהבים. בחקירתו אמר הבעל שלא ניסה להשליך רעייתו מהחלון, אלא התמקד במי שהצמיד לו קרניים. נראה שהרעייה המבוהלת ניסתה להמלט דרך החלון ולהגיע ליחידה סמוכה, אלא שמעדה וכמעט נפלה למותה.

שוק בוץ
———–
תאים מפיצי מזכרות מיוחדות, הוסיפו למלאי "המיוחדים" שהם מציעים לתיירים שהגיעו למדינה אחרי הצונאמי- בקבוקוני זכוכית ממולאי בוץ ומי ים עכורים, המוגדרים "מזכרת מהצונמי" נראה שעסקי היזמים מוצלחים והם כוללים "חבילת מזכרות" ובה גלויות מצולמות, בקבוקון בוץ ומי- ים, פיסות עץ-סחף ועוד. בין השאר רוכשים התיירים שטרות כסף מוכתמי בוץ שנקבעו במסגרות זכוכית, זכר לגל- על. עוד נמסר שכמה מורי דרך תאים פיתחו מסלול-צונאמי בו הם מוליכים, מסיעים או משיטים את אורחיהם מנקדת הרס אחת לשניה, כפי שהן פזורות לאורך נתיבי האסון.

סינימה צונאמי
—————–
תלאות הגל-על יעלו בקרוב על מסכי הקולנוע. חברות הפקה מארצות הברית והודו, כבר עוסקות בצילום תוצאות ההרס לו גרם הגל הענק והיקף הנזק לסביבה. הצילומים ישובצו בשני סרטי עלילה שמתכננים להפיק בהודו ובארצות הברית. כותבי תסריטים וסתם סופרי – סנסציה זריזים ומהירים, כבר יושבים בבתי- מלון הסמוכים לאזורים שנפגעו, אוספים עדויות, רוכשים צילומים ובעיקר גובים עדויות ניצולים וסיפורי זוועה. "כמה שיותר נורא יותר טוב" זו היא ססמאת הסופרים/כותבים הזריזים. הערכה מקובלת היא שספרי- כיס ראשונים וחוברות לקט מצולמות על הגל-על יופיעו במהרה על הדוכנים. בבנקוק כבר הופיע אלבום- צונאמי ראשון בשפה התאית. אגב כך נודע שחברות הפקה התקשרו עם רבים מהתיירים שחזרו בשלום מאגן האסון, כדי לרכוש מהם צילומים וקלטות וידאו שישובצו בהפקות

חזרת הנחשים
——————-
גל- העל פגע גם בבעלי החיים שבטבע, או כאלה השייכים למשפחת "המזיקים" נברנים רבים החלו לשוב למקומותיהם. מספרם הגדול של הנברנים, כפי שנצפו בישובים הפגועים, מחזק השערת מומחים שהנברנים ידעו מבעוד מועד מה עומד להתרחש וכך ניצלו מטביעה. אחד המומחים אומר שגם בעבר, במקרי רעש עם מוקד מרוחק בלב ים, הגיבו נברנים רבים במנוסה לאזורים גבוהים. יחד עם הנברנים, כראוי לשרשרת המזון, חוזרים הנחשים השונים, הניזונים על הנברנים. המדובר הוא לא רק בנחשים לא ארסיים אלא גם בנחשים ארסיים במיוחד, מסכנים שלומם של עובדי פנוי הריסות, הנאלצים כעת להשמר לא רק מפציעות ומחלות הנגרמות כתוצאה ממגע עם זכוכית, פח, עץ שבור ושאר חמרי בניה, אלא גם במה שמבצבץ ו… נושף מתחת להם.

ריכוז מאמריו של יורם המזרחי באתר הידען
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~60720485~~~184&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן