עדכונים: רעידת האדמה היתה בעוצמה 8.7 * הוסר החשש מפני גלי צונאמי

המכון הגיאופיסי באינדונזיה: נראה שהרעש אינו מעורר צונאמי; מוקדם יותר קרא המרכז להתרעה מפני צונאמי לפנות את התושבים מאזורי החוף; אלפי תושבים נמלטו מבתיהם בסומטרה, בסינגפור ובמלזיה

אם התכוונתם לרעידת האדמה שהתרחשה באינדונזיה ב-30 בספטמבר 2009 לחצו על קישור זה

אבי בליזובסקי, ריכוז מקורות

קישור ישיר לדף זה: http://www.hayadan.org.il/quacke290305.html


מוקד הרעש

29/3/05 שעה 09:00

ממשלת אינדונזיה הודיעה הבוקר כי מספר ההרוגים ברעידת האדמה שפקדה אמש את האיזור מוערך ב-1,000. מאות בני אדם עדיין לכודים תחת ההריסות. על פי הדיווחים, כ-70% מהבתים באזור התמוטטו לחלוטין. סגן נשיא אינדונזיה העריך הלילה כי מניין ההרוגים באסון עלול להגיע ל-2,000 בני אדם.
רעש האדמה, בעוצמה של 8.7 בסולם ריכטר, הורגש אמש באיזור האי ניאס שבמערב אינדונזיה. בעקבות הרעש נמלטו תושבים רבים מאזורי החוף, מחשש להיווצרות גלי צונאמי באיים ובמדינות הסמוכות. "רעידת אדמה מסוג כזה יכולה לגרום לצונאמי באזור", הזהיר יאן איגלנד, מתאם מאמצי החילוץ של האו"ם, ועם זאת אמר "בשום מקום אין כרגע דיווחים על גל כזה". רוב המדינות השכנות אכן ביטלו את האזהרות מפני גלי צונאמי.

הבוקר הורגשו באיזור רעשי משנה, כשהמשמעותי ביותר היה בעוצמה של 5.7 בסולם ריכטר. גלי הים באזור הגיעו הבוקר לגובה של 3 מטרים, אולם מדענים מעריכים שלא מדובר בצונאמי.

28/3 22:15

רעש אדמה בעוצמה של 8.7 בסולם ריכטר היכה הערב (שני) באוקיינוס ההודי, סמוך לחופי אינדונזיה – כך מסר המכון האמריקאי למחקר גיאולוגי. בתחילה הוערכה עוצמת הרעש ב-8.2 בסולם ריכטר, ואולם כעת מעריכים המומחים שהיה חזק יותר.

הרעש אירע בשש בערב (שעון ישראל). באי ניאס שבאינדונזיה נהרגו עשרות בני אדם ונהרסו מאות בתי מגורים. באינדונזיה דווח על לכודים רבים בהריסות. במחוז בנדה אצ'ה בורחים תושבים רבים למקומות גבוהים. גם בסרי לנקה התבקשו התושבים להתרחק לפחות שני קילומטרים מהחוף, לאזורים גבוהים יותר. אלפי תושבים נראו נמלטו מבתיהם בסומטרה, בסינגפור ובמלזיה. בתאילנד פונו כ-3,000 תושבים ותיירים למקומות גבוהים.

כשלוש שעות לאחר רעש האדמה מסר המכון הגיאופיסי באינדונזיה, כי נראה שהרעש אינו מעורר צונאמי, וכי ככל שחולף הזמן פוחת הסיכוי לצונאמי. ואולם במכון האמריקאי למחקר גיאולוגי חוזים כי הרעש יגרום לגל גדול שיכה בסומטרה, ועלול לפגוע גם בסרי לנקה ובאפריקה.

עוצמת הרעש מתקרבת לרעש בדצמבר, בעוצמה של 9.0 בסולם ריכטר, שגרם למותם של כרבע מיליון איש, והותיר כ-1.5 מיליון חסרי בית. גם מוקד הרעש – כ-400 ק"מ מדרום מערב לבנדה אצ'ה – קרוב למוקד הרעש הקודם. עם זאת, לא כל רעידות האדמה גורמות לצונאמי.

28/3 21:45

צונמי קטן היכה בחופי איי קוקוס שבאוקיינוס ההודי

גל צונמי חלש יחסית היכה באיי קוקוס שבאוקיינוס ההודי בעקבות רעידת אדמה בעוצמה של 8.2 בסולם ריכטר שפקדה את האזור. לא ידוע על נפגעים. האיים נמצאים מדרום למוקד הרעש.
בתוך כך מסר השירות הגיאולוגי האמריקני כי רעידת האדמה בסומטרה היתה בעוצמה 8.7 בסולם ריכטר

21:20
גורם רשמי באינדונזיה מסר כי מאות בתים קרסו באי סומטרה, שהיה הקרוב ביותר למרכז רעש האדמה. יש חשש לחייהם של עשרות בני אדם.

עדכון 28/3 שעה 20:40

בניינים באי ניאס באינדונזיה ניזוקו קשות ברעש האדמה – כך מסר תושב לטלוויזיה המקומית. בכירים באי סומטרה באינדונזיה מסרו כי עדיין אין סימן לגלי צונאמי בעקבות רעש האדמה.
(סוכנויות הידיעות)

עדכון ראשוני, 28/3 20:00

רק שלושה חודשים עברו מאז התרחש אסון הטבע שגבה את מותם של מאות אלפי תושבים – הערב זה נראה מתקרב שוב: רעש אדמה חזק פקד שוב את האוקיינוס ההודי. רעש אדמה עז ביותר, בעוצמה של 8 וחצי בסולם ריכטר, פקדה את האוקיינוס ההודי, סמוך לאי סומטרה שבאינדונזיה, בעומק של 25 קילומטר.

הרשויות בתאילנד ובאינדונזיה פירסמו אזהרה חמורה מפני גלי צונאמי. התושבים התבקשו להתרחק מהחופים. עד כה לא דווח על נזקים או נפגעים באזור. "התכוננתי להיכנס למיטה, ואז הרגשתי את החדר רועד", סיפר תושב האזור לסוכנות הידיעות אי פי. "בהתחלה חשבתי שאני הוזה, אבל אז שמעתי את השכנים שלי צורחים ויוצאים החוצה".

רבים מתושבי חבל אצ'ה שבאינדונזיה, שנפגע קשה באסון הצונאמי לפני שלושה חודשים, החלו להימלט מבתיהם. אלפים מתושבי חופה המערבי של מלזיה נמלטו לאזורים גבוהים, בעיקר לקומות גבוהות של בתי מלון וגורדי שחקים. רעש האדמה פקד את האזור בשעות הלילה במזרח, ורבים מהתושבים נמלטו מבתיהם כשהם לבושים בפיג'מות.

לפני כשלושה חודשים נספו מאות אלפי בני אדם מגלי הצונאמי שפקדו את דרום מזרח אסיה, סמוך לאזור שבו התרחש הרעש הנוכחי. זו היה אסון הטבע הגדול ביותר ב-40 השנים האחרונות. יותר מ-11 בני אדם נותרו חסרי קורת גג לאחר האסון, ב-11 המדינות שנפגעו. הגיאולוגים מציינים כי הרעש הנוכחי הינו רעש לוואי, חזק בעוצמתו, לרעש מלפני שלושה חודשים.
עוצמת הרעש מתקרבת לרעש בדצמבר, בעוצמה של 9.0 בסולם ריכטר, שגרם למותם של כרבע מיליון איש, והותיר כ-1.5 מיליון חסרי בית. גם מוקד הרעש – כ-400 ק"מ מדרום מערב לבנדה אצ'ה – קרוב למוקד הרעש הקודם. עם זאת, לא כל רעידות האדמה גורמות לצונאמי.

אלפי תושבים נמלטו מבתיהם בסומטרה, בסינגפור ובמלזיה. תושבים דיווחו כי הרגישו רעידה עזה. תאילנד, הודו וסרי לנקה פירסמו התרעות על צונאמי באזורי החוף. המרכז להתרעה מפני צונאמי מזהיר מפני גלי ענק הרסניים ביותר שישטפו את חופי אינדונזיה. המרכז קרא לשלטונות לפנות מיד את התושבים מאזורי החוף באינדונזיה, מחשש שיוצפו. גם המרכז למחקר גיאולוגי בארה"ב והרשויות ביפאן הביעו חשש מפני צונאמי.

לפני כשבוע וחצי קבעו מדענים שניתחו נתונים מאסון הצונאמי בדצמבר, כי יש סיכוי לרעש הרסני נוסף באזור בחודשים הקרובים.ואולם רעש האדמה היום חזק מזה שצפו המדענים: אלו חזו רעש בעוצמה של עד 7.5 בסולם ריכטר.


בהלה ברחבי אסיה בשל חשש מצונאמי נוסף

לקראת שעות הבוקר הפחד מצונאמי שכך, אך נתגלה האסון באי ניאס – מאות הרוגים עד כה

ג'קארטה. מאות בני אדם נהרגו ברעש אדמה בעוצמה של 8.7 בסולם ריכטר, שאירע מול חופי אינדונזיה ופגע באי האינדונזי ניאס אתמול. הרעש הביא גם לבהלה גדולה במדינות האזור בעקבות חשש לגל צונאמי נוסף, בדומה לזה שהביא למותם של כ-300 אלף איש באסיה ובאפריקה לפני כשלושה חודשים.

עם זאת, אחרי שעות ארוכות של חרדה התברר שככל הנראה לא נוצרו גלי צונאמי כתוצאה מהרעש. ממשרד החוץ נמסר אתמול שנציגי המשרד בשטח הונחו לעקוב מקרוב אחרי ההתרחשויות במדינות האזור. ההערכות בחדר המצב לא השתנתה, ונמסר משם ש"אנחנו מוכנים לכל מקרה".

סמוך ל-19:00 (שעון ישראל) התקבלו באינדונזיה דיווחים ראשונים על רעידת אדמה חזקה

שאירעה מול חופי האי סומטרה, לא רחוק מהמקום שבו אירע הרעש שהביא להיווצרות גלי הצונאמי ההרסניים בדצמבר. "הרעש הביא לפאניקה עצומה בסומטרה, אפשר היה להרגיש את החרדה בכל האי", סיפר יאן אנגלנד, ראש סוכנות הסיוע של האו"ם.

"המרכז להתרעות מפני צונאמי" שבאוקינוס השקט הודיע שרעש האדמה יכול לגרום ל"צונאמי הרסני ורחב היקף", ושעל הרשויות לנקוט ב"פעולה מיידית". מדינות האזור, תאילנד, מלזיה, הודו וסרי לנקה, מיהרו להוציא התרעת צונאמי לאזורים שנפגעו באסון לפני שלושה חודשים. תאילנד קראה לאנשים שמתגוררים לאורך חלקים בחופה המערבי, כולל תיירים באי הנופש פוקט, להתפנות ממקומות אלה וגם מלזיה פרסמה אזהרה לתושבי החופים. סרי לנקה מיהרה לפנות את אחת מערי החוף המזרחי.

בפוקט שבתאילנד, שם נהרגו תיירים רבים באסון הקודם, נחסמו הכבישים שמובילים אל פנים המדינה באלפי כלי רכב של תושבים מקומיים ותיירים, שניסו להימלט לאזורים גבוהים יותר. "יש מאות אנשים שטיפסו על גבעה ועוד ועוד כלי רכב עושים את דרכם לשם", סיפרה אם לשניים, שנמלטה לאחר שידיד סיפר לה כי גל צונאמי מתקרב. "אני לא יכול לעמוד בזה", סיפר גבר אחר.

גם באינדונזיה, שלא פירסמה התרעת צונאמי, החלו עשרות אלפי אנשים בצפון ובמערב האי סומטרה לברוח מבתיהם למקומות גבוהים יותר. במקביל, החלו כוחות ההצלה לזרום לאי ניאס. לפחות 340 מתושבי האי נהרגו, ו-10,000 איש נותרו חסרי בית – מסרה המשטרה המקומית. גורמים העריכו ש-75% מהמבנים באי קרסו. "מאות בניינים נפגעו או קרסו, אנשים שעמדו פשוט נפלו. אנחנו לא בטוחים בקשר לכמות הנפגעים, אבל ייתכן שמאות אנשים קבורים מתחת להריסות", אמר סגן ראש מחוז ניאס, אגוס מנדרופה, שמיהר להוסיף: "לא היה דיווח על צונאמי".

כמה שעות לאחר רעש האדמה, כשלא נצפו גלי צונאמי באזור, החלו המדינות לבטל את ההתרעות שהוציאו. "המצב חזר לשגרה", הודיע המרכז המטרואולוגי של תאילנד. "האזור בטוח וביטלנו את הוראת הפינוי. התושבים יכולים לחזור לבתיהם". נכון לשעות הערב, לא דווח על נפגעים במדינות אלה. כמה גלי צונאמי קטנים נצפו אמנם בדרכם לכיוון מאוריציוס, מדגסקר, איי קוקוס וסרי לנקה, שביטלה בכל זאת את התרעת הצונאמי; אבל מומחים במרכז להתרעה מפני צונאמי אמרו שגם אם ייגרם נזק כתוצאה מפגיעה, הוא יהיה קטן מזה של הצונאמי הקודם.

אינדונזיה, שספגה את מספר הקורבנות הגבוה ביותר באסון הצונאמי בדצמבר, אולי לא תיפגע מצונאמי כתוצאה מהרעש האחרון, אך השגרה במדינה רחוקה מלחזור. גם בשעות הלילה המשיכו כוחות ההצלה בחיפוש אחר ניצולים בין הריסות האי ניאס. "בגלל החושך, אנחנו עדיין לא יכולים למנות את מספר הנפגעים או את מספר הבניינים שנהרסו", אמר סמל זולקיפי סיראיט מהמשטרה המקומית, "ייתכן שמאות אנשים, שנלכדו בבניינים ההרוסים, ימותו".
אלף הרוגים עד כה באינדונזיה

רעידת האדמה באינדונזיה – אחת משמונה החזקות במאה האחרונה

ילדים יושבים ליד אמם הפצועה באי ניאס באינדונזיה. סגן נשיא אינדונזיה אמר כי מספר המתים עלול להגיע ל-2,000 בני אדם

תצלום:אי-פי

גונונגסיטולי (רויטרס). רעידת האדמה שלשום באינדונזיה, שהיתה אחת משמונה הרעידות החזקות ביותר במאה השנים האחרונות, הביאה למותם של כאלף איש עד כה – כך מסר אתמול "המרכז לטיפול באסונות" באינדונזיה. סגן נשיא אינדונזיה אמר כי מספר המתים עלול להגיע ל-2,000 בני אדם. כוחות הצלה פועלים כעת באי האינדונזי ניאס, שספג את המכה הקשה ביותר כתוצאה מהרעש, ומנסים לחלץ ניצולים מההריסות ולסייע לתושבי האי.

למרות הבהלה שהתפשטה במדינות אסיה שלשום בלילה וההתרעות על גל צונאמי מתקרב שפורסמו בחלק מהמדינות, החששות התבדו. רעידת האדמה בדצמבר, שהביאה לצונאמי הקטלני שגרם למותם של כ-300 אלף איש, היתה בעוצמה של 9.0 בסולם ריכטר – פי שלושה מהרעש שלשום שהיה בעוצמה של 8.7. מרכזו של הרעש נקבע במרחק של כ-160 קילומטרים בלבד מרעידת האדמה שהובילה לאסון הצונאמי בדצמבר.

הרעש, שאירע סמוך לחצות הלילה, עורר אימה ובהלה במערב אינדונזיה, סרי לנקה וחופי הודו, מאלזיה ותאילנד. מרכז הרעש היה סמוך לסומאטרה שבאינדונזיה. הרעש החריב את גונונגסיטולי – העיר המרכזית באי ניאס שהיה הסמוך ביותר למקום הרעש. מסלולי הנחיתה במקום נהרסו, ומטוס הסיוע הראשון הצליח לנחות רק מאוחר בלילה. רבים מהבניינים בעיר נהרסו עד היסוד. גופות ההרוגים רוכזו במסגד בעיר, וצוותי הסיוע טיפלו בפצועים במגרש כדורגל.

רוב תושבי העיר בילו את הלילה מחוץ לבתיהם, שנהרסו ברעידה או שהיו מסוכנים מכדי לשהות בהם. בנוסף, אספקת החשמל והמים של העיר נותקה. עובדים בארגון הסיוע הבינלאומי "אוקספאם" אמרו שהדרכים בעיר נהרסו כליל. "ברגע זה מחלצים גופות מבין ההריסות", סיפרה אלסנדרה וילה-בואס, חברת הארגון. "מערכת המים קרסה לגמרי, ובכבישים נפערו בורות ענק".

בעיר המחוז מדאן שבסומאטרה, אמר דובר מרכז האסונות של אצ'ה וצפון סומאטרה, ארני גינטינג, כי "אנו מעריכים שכאלף אנשים נהרגו באי". בניאס חיים כ-700 אלף תושבים, וחופיו נחשבים גן עדן לגולשים. גורם רשמי אחר מסר שלפחות 15 בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו באי סימולו מצפון לניאס.

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, הציע שלשום לספק סיוע לקורבנות רעידת האדמה. בוש, שזכה לביקורת על כך שהגיב לאסון הצונאמי בדצמבר רק כעבור מספר ימים, הפסיק הפעם את דבריו באמצע נאום בבית הלבן בנושא עיראק כדי להתייחס לאסון. "רעידת האדמה תבעה קורבנות והרסה בניינים באזור באינדונזיה שרק עכשיו מתחיל להתאושש מההרס שגרם הצונאמי לפני שלושה חודשים", אמר בוש. "העם האינדונזי צריך לדעת שתפילותינו נתונות לו, ושממשלתנו מוכנה לסייע. הרשויות שלנו הציעו סיוע ראשוני, והן פועלות במהירות לאסוף מידע ולקבוע האם דרוש סיוע נוסף", הוסיף.

למרות השעה המאוחרת והבהלה שנגרמה, המדינות שנפגעו ברעידה התמודדו היטב עם המצב, לאור ניסיונם העגום בעבר. בניגוד לרעידה הקודמת בדצמבר, אז מדינות אסיה לא נכללו כלל ברשת ההתרעה מפני אסונות, הפעם "המרכז להתרעות מצונאמי" בהוואי התריע מיד והפיץ את ההתרעה מפני סכנת צונאמי אפשרי בכל מדינות האזור. ואולם, עוד לפני עלות השחר, בוטלה ההתרעה בתאילנד, בסרי לנקה ובהודו.

אף כי דווח על בהלה בקרב תושבי האזור, שעדיין סובלים מטראומה קשה בשל אסון הצונאמי, התגובה הכוללת במדינות האזור הייתה כי "עדיף לפעול מאשר להצטער מאוחר יותר". בבנדה אצ'ה, האזור שסבל מהפגיעה החמורה ביותר בצונאמי בדצמבר, מילאו התושבים המבוהלים את הרחובות לאחר רעידת האדמה שלשום. "יצאנו לרחוב, וכולם היו בפאניקה. חלק מהאנשים צעקו, "מים, מים!, המים מגיעים שוב", סיפר אחד התושבים. באתרי התיירות שלאורך חופי האוקיאנוס, בהם מספר התיירים צנח באופן משמעותי בהשוואה לשנה שעברה, נוצרו פקקי תנועה קשים. תושבי המקום ותיירים עלו על כל כלי רכב אפשרי כדי להימלט לאזורים גבוהים יותר.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. "זו היה אסון הטבע הגדול ביותר ב-40 השנים האחרונות. יותר מ-11 בני אדם נותרו חסרי קורת גג לאחר האסון, ב-11 המדינות שנפגעו."
    חהחהחהחהחחה אתם צוחקים אני בכיתי מזה במשך שעות איזה כתב ערס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן