סיקור מקיף

מתחם משימת ‘רקיע’ הוקם במשרדי צ’ק פוינט בתל אביב

לקראת השיגור בשבוע הקרוב הוקם מתחם משימת ‘רקיע’ במשרדי צ’ק פוינט בת”א כולל חדר בקרה ממנו יעקבו מדענים, אמנים ואנשי חינוך אחר פעילותו של האסטרונאוט איתן סטיבה בתחנת החלל הבינלאומית; ומרכז מבקרים אליו יגיעו במהלך השבועות הקרובים אלפי תלמידות ותלמידים שיתנסו בפעילויות חינוכיות אינטראקטיביות

במסגרת משימת רקיע בהובלת קרן רמון ובשיתוף סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות המדע והטכנולוגיה, הוקם במשרדי צ’ק פוינט בתל אביב מתחם ייחודי ממנו יופעל חדר הבקרה של המשימה, אשר יהווה תחנת הקרקע מישראל לתחנת החלל הבינלאומית ומרכז מבקרים ייחודי אודות משימת רקיע. בחדר הבקרה יעקבו מדענים, אנשי חינוך ואמנים אחר משימתו של איתן סטיבה בתחנת החלל הבינלאומית, ומרכז המבקרים ינגיש לקהל הרחב את משימת רקיע וחוויית המסע האנושי לחלל באמצעות אלמנטים אינטראקטיביים “המפעילים את כל החושים”.

במטה המשימה אומרים כי משימת רקיע נועדה לעורר סקרנות ויצירתיות דרך מסע אנושי לחלל ומכירה בפוטנציאל הטמון בחקר היקום. מטרותיה הן העלאת המודעות לחשיבות השמירה על כדור הארץ, תוך העמקת שיתופי פעולה בינלאומיים וקידום תעשיית החלל. המשימה תעשיר את החינוך בישראל ותיחשף לתלמידים, מחנכים, חוקרים, אנשי הגות ותרבות ולציבור כולו, בדרכים מגוונות – מעשרות ניסויים מדעיים והדגמות טכנולוגיות כחול לבן שיבוצעו בתחנה, דרך העברת תכנים חינוכיים לילדי ישראל מהחלל כמו ועד יצירה והצגה של אמנות ישראלית. כי אין חלום רחוק מדי.

חדר הבקרה ינוהל על ידי נציגי הצוות המדעי ובו ישהו החוקרים, האמנים ואנשי החינוך בעת שסטיבה יבצע את הפעילויות השונות. חדר הבקרה הוא הלב הפועם של משימת רקיע בישראל, דרכו תתנהל התקשורת עם סטיבה במהלך המשימה. מטרתו היא לאפשר לחוקרים, לאנשי החינוך ולאמנים מעקב מלא אחר פעילותו של איתן ודרכו יהיה ניתן לבצע שינויים הכרחיים בניסויים בזמן אמת, תוך ניהול דיאלוג ישיר אל מול חדר הבקרה של תחנת החלל הבינלאומית בארצות הברית. התכנים החינוכיים שיעביר איתן מהתחנה ירוכזו בחדר הבקרה וישודרו באופן ישיר אל ילדי ישראל.

מרכז המבקרים עוצב בהשראת משימת רקיע ונועד להנגיש משימה מורכבת זו, אשר לה היבטים אמנותיים, חינוכיים ומדעיים ואת השילוב ביניהם, לקהל הרחב. המרכז חולק ל5- מתחמים אשר כל אחד יציג היבט אחר במשימה – מתחם תחנת החלל הבינלאומית, מתחם משימת רקיע, מתחם הניסויים המדעיים, מתחם החיים בתחנת החלל הבינלאומית ומתחם ההשראה “אין חלום רחוק מדי.”

ענקית הגנת הסייבר הישראלית, צ’ק פוינט, תארח את מתחם משימת רקיע במהלך שהות צוות Ax-1 בתחנת החלל הבינלאומית. קריית ההדרכה של צ’ק פוינט, בה מתקיימות בימי שגרה תכניות הכשרה מיוחדות להשתלבות בתעשיית ההיי-טק, תהפוך למתחם מבקרים ראשון מסוגו בארץ.

כלל המתחמים במרכז הבקרה מעוצבים על מנת להנגיש את הידע באופן הברור ביותר לכלל מבקרי המתחם. קירות המתחם מציגים דרך סרטונים, תמונות, פעילויות וטקסט את הנושא של כל מתחם, על מנת ליצור חוויה ייחודית ויוצאת דופן שתנגיש את משימת רקיע ואת תחום החלל למבקרים בכלל הגילאים.

במטרה להנגיש את מתחם הבקרה לכלל הציבור, יצר צוות משימת ‘רקיע’ קיט שיגור מיוחד באתר ‘רקיע’ בו יוכלו להשתמש כל תלמיד, מורה, הורה או מרכז חינוכי- בכדי לחוות את מרכז המבקרים מכל מקום בארץ ובעולם. קיט השיגור כולל פוסטרים ייחודיים שניתן להדפיס עבור מרכזים חינוכיים, הסברים מפורטים על כל הפעילויות החינוכיות וקישורים לאתרי האינטרנט שיוקרנו על מסכי חדר הבקרה בזמן המשימה. קיט השיגור יאפשר לכל אדם לחוות את מתחם משימת ‘רקיע.’

קירות מרכז המבקרים במתחם משימת ‘רקיע’ יחולקו למיצגים בנושאים שונים. המיצג שמתמקד בתחנת החלל הבינלאומית יציג תמונות והסברים אודות התחנה. בנוסף, הוקמה בו עמדת סיור וירטואלי בתחנת החלל הבינלאומית שכוללת משקפי מציאות מדומה )VR( וטאבלטים עבור הקהל הצעיר שאינו יכול להשתמש במשקפיים. במהלך הסיור הוירטואלי, יתנסו המבקרים במשחק אינטראקטיבי, ירחפו בתחנה ויאספו חפצים שונים במרחב- מנקודת מבטו של אסטרונאוט.

במיצג המתמקד במשימת רקיע, תוצג תערוכת הפריטים שהאסטרונאוט איתן סטיבה לוקח עימו לחלל במסגרת המשימה. בנוסף, תוצג הדמיה של מסלול חללית הדרגון מכדור הארץ לחלל- החל מרגע השיגור, דרך היציאה מהאטמוספרה, העגינה בתחנת החלל הבינלאומית- ועד החזרה לכדור הארץ. בנוסף, יופעלו מספר פעילויות אינטראקטיביות – חידון טריוויה בנושא חלל שנוצר בשיתוף מכון דוידסון לחינוך מדעי, משחק ניווט בחלל, פעילות בנושא מדידת פחמן דו-חמצני, בשיתוף “הרשת הירוקה” והמשרד להגנת הסביבה, פעילות מציאות רבודה שמתכתבת עם יצירת האמנות של האמנית יעל פרנק ושלל פעילויות נוספות.

מיצג הניסויים המדעיים נועד להנגיש את עשרות הניסויים שיבצע האסטרונאוט איתן סטיבה לאורך המשימה ואף יקבלו הזדמנות להתנסות בחלקם. המבקרים יתנסו בהדמיה של ניסוי הקריספר של אוניברסיטת תל אביב ומכון וולקני, שיבדוק אבחון גנטי של וירוסים וחיידקים במשימות חלל בתנאי מיקרו כבידה. ההדמיה תמחיש את הריאקציה בניסוי הקריספר שיבוצע בתחנת החלל הבינלאומית. בנוסף, תבוצע הדמיה של ניסוי רפואה מרחוק- זיהוי סטרס וניטור שלומם של אסטורנאוטים מרחוק, של המרכז הרפואי שיבא, שמזהה התפתחות מועקה רגשית ומצבי סטרס באמצעות אפליקציה. המבקרים יוכלו להתנסות באפליקציה בזמן ביצוע פעילויות שונות. האפליקציה תנתח את מצבם הרגשי, בדיוק כמו מצב האסטרונאוטים בתחנת החלל.

מיצג החיים בתחנת החלל הבינלאומית ימחיש את סדר היום של אסטרונאוט בחלל ויציג הסברים אודות תנאי המחיה בתחנת החלל, התמודדות עם היעדר כוח כבידה, תאי השינה הייחודיים של האסטרונאוטים ועוד.

אזור ההשראה ‘אין חלום רחוק מדי’ הוא אזור צילום מיוחד המשלב את הקופולה, החלון דרכו משקיפים האסטרונאוטים אל כדור הארץ מתחנת החלל הבינלאומית. המבקרים יוכלו להצטלם כשמאחוריהם ישראל נשקפת מהחלל- כמו האסטרונאוטים השוהים בתחנה. באזור זה מוצגים דבריו של אילן רמון, שצפה על העולם הנשקף מן החלון בעת שהותו בחלל: “מזווית המבט שלנו כאן בחלל כשאנו סובבים סביב כדור הארץ אנו מביטים אליכם ולמולנו נשקף עולם ללא גבולות מלא שלווה והדר. תפילה בליבנו שהאנושות כולה כאחד תדמיין את העולם כפי שנשקף לנו ללא גבולות ותשאף לחיות ביחד בשלום.” מתוך דברים אלו נלקח הסלוגן של משימת רקיע “אין חלום רחוק מידי-” הממחיש שאיפה להגשים את חלומותיה הגדולים ביותר של האנושות ולשמירה על כדור הארץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן