סיקור מקיף

מסלולי לימודים פחות שגרתיים שכדאי להכיר

חינוך בלתי פורמאלי. צילום: אנדי ברבור, PEXELS
חינוך בלתי פורמאלי. צילום: אנדי ברבור, PEXELS


משפטים, תקשורת, מדעי המדינה, פסיכולוגיה, מהווים כולם כמסלולי לימוד אקדמיים מוכרים ומדוברים.
אבל אם אתם נמצאים בשלב המקדים לקבלת ההחלטה לגבי מסלול לימודים בו אתם מעוניינים להשתלב, מומלץ שתכירו גם את המסלולים הפחות מדוברים – שאינם בהכרח פחות מעניינים.
חשוב לזכור, כי בחירת המסלול מהווה כצעד אשר ישפיע במידה רבה על עתידכם התעסוקתי. לכן, קיימת חשיבות גבוהה שתיקחו את הצעד הזה, רק אחרי שבחנתם בצורה מעמיקה את כל האפשרויות המוצעות  – כאמור, גם את אלו עליהן אולי לא שמעתם עד לרגע זה.
בכדי לסייע לכם ולו במעט, להלן חלק מאותם המסלולים:

חינוך בלתי פורמאלי


החינוך אינו מתמצה רק בלמידה בין כותלי בית הספר ויש עוד לא מעט מסגרות ותהליכים חינוכיים שונים המתרחשים מחוץ לאותה המסגרת.  במסלול לימודים זה, אשר מהווה לרוב, כאחד ממסלולי הבחירה בתואר בחינוך, מוענקים כלים להנחיה של קבוצות, עבודה קהילתית ועוד.. הסטודנטים לומדים להכיר את הארגונים השונים המשתייכים לקטגוריה של “החינוך הבלתי פורמאלי”, לומדים להכיר את פועלם וחשיבותם. מדובר במסלול אשר משלב בין קורסים עיוניים, לבין סדנאות והתנסויות מעשיות.
מבחינת אפשרויות התעסוקה, הרי שבוגרי המסלול, יכולים להשתלב במגוון רחב של משרות מעניינות בחינוך בלתי פורמאלי ובין היתר: הדרכה וניהול במרכזים קהילתיים, תנועות נוער, ארגוני מתנדבים, עמותות, הוראה בבתי ספר אנתרופוסופיים ודמוקרטיים ועוד..

מדעי הים


אם אתם נמשכים לעולם לימודי המדעים, חשוב שתכירו גם את מסלול מדעי הים.
הים הופך מהחצר האחורית שלנו אליה זרקנו את כל הפסולת למשאב חשוב. כולנו עוקבים בדאגה אחר השפעות משבר האקלים, התדלדלות הדגה ומילוי הים בפסולת פלסטיק, גם הפיתוח המהיר של משאבי הגז מזהם לא רק את האוויר אלא גם את הים התיכון. בנוסף, כדי להבין איך תשפיע עלינו עלית גובה פני הים, יש המתעמקים בארכיאולוגיה ימית – בישובים שפעם היו על היבשה וכוסו במים.
מסלול זה יכול להיות מתאים עבור כל מי שמעוניין לקחת חלק באותו הליך פיתוח ובדרך לשם, להעמיק במידה לגבי החיים, הצמחייה והאלמנטים הדוממים המהווים חלק מהים התיכון.
חשוב לציין, שכיום יש ביקוש לבוגרי התואר, גם בחברות ביוטכנולוגיות ובמכוני מחקר ממשלתיים – כך שבוגרים תואר מדעי הים (אוקיינוגרפיה), יוכלו להשתלב בצורה דיי פשוטה בעבודה.

תואר ראשון בביטוח
כן, כיום, מי שרוצה לעסוק בביטוח ולהחזיק ברשותו את הידע המקצועי הנרחב והמקיף ביותר בתחום, יוכל להשיג את מטרתו במסגרת לימודי תואר ראשון בביטוח. הלימודים מעניקים ידע נרחק ומקיף בתחום הביטוח ונוגעים גם בתחומים הנחשבים למשיקים כמו: כלכלה, משפטים וניהול.
חשוב לציין, שבניגוד למסלולי לימוד אחרים לתואר ראשון. הלימודים במסלול זה אורכים שנתיים בלבד ולרוב, הלימודים מקיימים בשעות אחר הצהריים והערב – כך שגם מי שעובד ואפילו במשרה מלאה, יכול להירשם ללימודים ולעמוד בכל ההתחייבות הנדרשות.

לימודי מזרח אסיה


בשנים האחרונות אנו שומעים לא מעט סיפורים על ההצלחה והצמיחה של מדינות מזרח אסיה, כאשר, בראשן כמובן סין, אך אליה מתווספות גם מדינות נוספות כמו מלזיה שאינטל הודיעה לאחרונה (דצמבר 2021) על השקעה של 7 מיליארד דולר במפעל בדיקות שבבים. כאשר, סיפורים אלו, לצד העובדה שלפי תחזיות רבות, בשנים הקרובות, השליטה המערבית בכלכלה העולמית תיחלש ובמקביל, השליטה של המזרח תתחזק, יכולים “לדחוף” לא מעט סטודנטים לעתיד לכיוון לימודי מזרח אסיה. בוגרי תואר זה יכולים להשתלב בתפקידים שונים בעולם העסקים, ההוראה, התיירות, התקשורת ועוד.. או להמשיך באקדמיה אל תארים מתקדמים.

כאמור, אלו הם רק חלק קטן ממסלולי הלימודים האופציונאליים ורשימת האפשרויות עוד ארוכה ומגוונת. לכן, בכדי לבחור את המסלול הראשון, ההמלצה היא להבין בשלב הראשון, את הציפיות שלכם הן מהלימודים והן מתחומי העיסוק העתידיים, אליהם אתם מכוונים.  בשלב הבא, כדאי לערוך חיפוש מקיף לגבי כל אותם מסלולי לימודים שיש להם את הפוטנציאל ולו הקטן ביותר, לספק מענה על מלוא הדרישות, הציפיות והצרכים שלכם.

הכתבה הינה כתבה ממומנת.

דילוג לתוכן