ידענים: העולם החדש

מאת 25 בספטמבר 2004 תגובה אחת

אנתרופולוגים מאוניברסיטת אקסטר באנגליה טוענים כי המתיישבים הראשונים ביבשת אמריקה לא היו אבות אבותיהם של האינדיאנים, אלא הגיעו דווקא מאוסטרליה

אנתרופולוגים מאוניברסיטת אקסטר בדרום מערב אנגליה חושפים במחקר חדש כי המתיישבים הראשונים ביבשת אמריקה הגיעו דווקא מאוסטרליה. המחקר צפוי "לא למצוא חן" בעיני צאצאי הילידים האמריקניים שאבותיהם הגיעו מסיביר. סילביה גונזלס מאוניברסיטת ג'ון מורס בליברפול, שהיתה שותפה למחקר, טוענת כי שלדים שנמצאו מחזקים את הטענה המחקרית, והיא בטוחה שלאחר שיתקבלו ממצאי ה-די.אן.איי התוצאה תהיה חד משמעית.

בפגישה השנתית של ההתאחדות הבריטית לקידום המדע אמרה גונזלס המקסיקנית: "הילדים האמריקנים לא היו הראשונים שהגיעו לשם", והוסיפה כי ככל הנראה הראשונים הגיעו מאוסטרליה דרך יפן ופולינזיה עד לחוף הפאסיפי באמריקה. הממצאים שמהווים תשתית עובדתית לראיות הם גולגולות של ראשים ארוכים וצרים שהתגלו במקסיקו וקליפורניה. גולגולת אחת נקבית שהשתמרה טוב יותר מכולן, משוערכת שחיה לפני 12,700 שנה, ועד עתה הגולגולת הכי עתיקה שנתגלתה באמריקה שוערכה שחיה לפני 9,000 שנה.

פצצה רצינית

"שלחנו את הדי.אן.איי שלה לבדיקה, זו הולכת להיות פצצה רצינית", סיכמה גונזלס וסירבה לתת פרטים נוספים, אך סיפרה כי ישנם סיפורי עם ידועים של מיסיונרים ספרדים שהגיעו לקהילה מבודדת שהכילה אנשים עם פנים מוארכים, שהתנהגה אחרת מבחינה תרבותית ביחס לשאר הקהילות של אותה תקופה, והיתה ממוקמת בבאג'ה, קליפורניה. הקהילה הוכחדה עקב מחלות שהביאו עמם הספרדים.

המחקר המדובר הוא חלק ממערך מחקרים שמממנת 'המועצה הבריטית למחקרי הסביבה הטבעית', שעוסקים גם ביבשת אפריקה, אסיה והמזרח התיכון שלנו. המחקרים עצמם מתמקדים בדיאטות, יחסים ותפוצה של אנשים במילניום הראשון לנוכח שינויי אקלים קיצוניים.

אז מי באמת גילה את אמריקה? צילום: דפנה טלמון

נושא טעון היסטורית
"גילוי אמריקה" הוא אחד הנושאים הטעונים מבחינה היסטורית, והבעייתיות שבו מתחילה כבר בשמו. צאצאי האינדיאנים מוחים וטוענים כי אם מישהו פולש לך לבית, מדביק אותך במחלות, טובח בבני משפחתך ואונס לך את הנשים, קשה לכנות את הדבר בשם "גילוי".
בכל מקרה, אמנם המערב מתייחס ל"גילוי אמריקה" משנת 1492, עת קולומבוס נשק ליבשת שחשב כי היא הודו, אך אמריקה היתה קיימת הרבה קודם לכן. ההשערות ההיסטוריות מדברות על ציידים נודדים, אבות אבותיהם של האינדיאנים, שיצאו לפני 20,000-10,000 שנה מאסיה, עברו דרך אלסקה והגיעו ליבשת אמריקה.

במהלך נדודיהם דרומה התיישבו במקומות שונים ביבשת. מרבית האינדיאנים הקדומים התפרנסו מציד חיות בר גדולות ודיג. בתקופות מאוחרות יותר, לקראת סוף האלף האחרון לספירה, התווסף העיסוק בחקלאות ובעיקר גידולי תירס ופולים למיניהם. בכל מקרה, קולומבוס לא היה האירופאי הראשון שהגיע לאמריקה. ידוע על ויקינגים שהגיעו לאמריקה כ-500 שנה קודם לכן, אולם ככל הנראה לא הגיעו הידיעות על כך לתושבי אירופה. ללא כל קשר, הבי.בי.סי מפרסם על אתר ארכיאולוגי ראשון מסוגו שנמצא באנגליה החושף שלדים וחפצים

הוספת תגובה

  • (will not be published)