סיקור מקיף

לחללית ג’ונו מיועדת תוכנית חדשה – הירחים הגליליאניים

מזה חמש שנים היא מקיפה את צדק ומשדרת ארצה כמות אדירה של תצלומים ומידע ביחס לצדק. מכיוון שנותר בה מלאי גדול של דלק יש מי שחושבים להאריך את שהייתה סביב צדק. הכוונה היא לחקור את ירחיו הגדולים של כוכב הלכת איו, אירופה וגנימד וכן את הטבעות של צדק

הדמייה של החללית ג'ונו מעל הכתם האדום הגדול של צדק (הנראה בצד התחתון השמאלי של התמונה). מקור: NASA/JPL-Caltech.
הדמייה של החללית ג’ונו מעל הכתם האדום הגדול של צדק (הנראה בצד התחתון השמאלי של התמונה). מקור: NASA/JPL-Caltech.

חללית ה – JUNO המקיפה את צדק עומדת לסיים את עבודתה ב – 2021 . מזה חמש שנים היא מקיפה את צדק ומשדרת ארצה כמות אדירה של תצלומים ומידע ביחס לצדק. מכיוון שנותר בה מלאי גדול של דלק יש מי שחושבים להאריך את שהייתה סביב צדק. הכוונה היא לחקור את ירחיו הגדולים של כוכב הלכת איו, אירופה גנימד ואת הטבעות של צדק. משום מה לא כוללים את קליסטו, אולם מי יודע אולי בהמשך יחליטו לחקור גם ירח זה. תוכנית זו תהיה עד 2025.

ג’ונו מקיפה את צדק במסלול קוטבי, דבר שאיפשר לה לראשונה לצלם תופעות מעניינות בקטבי צדק.

הכוונה היא לתפעל את החללית כמו את חללית הגלילאו. JUNO תמשיך להקיף את צדק וכול פעם יכוונו אותה לעבר אחד מירחים אלה.

על פי התוכנית המוצעת, החללית תחלוף במרחק 1000 ק”מ מגנימד ותבצע מספר מעברים בסמוך אליו. ב -2021, תחלוף ג’ונו במרחק 320 ק”מ מאירופה ב–2022 ותבצע שני מעברים ליד איו ב – 2024.

תוכנית מרשימה ביותר. ניתן יהיה לצלם אזורים שלא צולמו על ידי חללית הגלילאו ולבצע צילומים חוזרים של אזורים שצולמו על ידי חללית זו. במקרה זה ניתן יהיה לראות אם חלו איזה שהם שינויים בפני השטח. אפשר יהיה ללמוד מכך על שינויים טופוגרפיים של פני השטח ועל תהליכים טקטוניים.

יתכן מאוד ובמהלך טיסתה של החללית סביב צדק אפשר יהיה לצלם חלק מהירחונים המקיפים אותו בדומה לאלה שנעשה על ידי חללית הקסיני שהקיפה את שבתאי.

באשר לירח אירופה, בגלל מרחק המעבר הקצר ממנו הרזולוציה של הצילומים תהיה 2 – 1 ק”מ לפיקסל. אם כמות הדלק תאפשר זאת ניתן יהיה להנמיך את מרחק המעבר של חלק מטיסות המעבר ליד ירח זה . הכוונה היא למפות ריכוזים של קרח מים, פחמן דו חמצני ים ומולקולות אורגניות אורגניים על פני 40% מפני השטח שלו. בתצפיות טלסקופיות מכדור הארץ לעבר אירופה נמצאו עדויות לפריצת גייזרים של מים בדומה למה שנראה בירח אנצלדוס של שבתאי באמצעות חללית הקסיני. אולי חללית ה – JUNO תצליח לצלם גייזרים על אירופה. ניתן יהיה גם לחקור את עובי שכבת קרח המים המכסה שטחים נרחבים מפני השטח של הירח. אפשר יהיה למדוד היכן שכבה זו דקה והיכן עבה. סך כל הממצאים מטיסות מעבר אלה ישמשו את מתכנניה של חללית ה- Europa Clipper שתשוגר לירח זה ב – 2025 . תוכנית זו היא משותף של נ.א.ס.א ושל סוכנות החלל האירופית.

לגבי גנימד הכוונה למפות את הרכב הקרקע ולחקור את המבנה התלת ממדי של המגנטוספירה שלו. גנימד הוא הירח היחידי במערכת השמש שיש לו שדה מגנטי.

4 תגובות

  1. לחקור את איו זאת טעות, זה מסוכן,
    בעבר הייץה חללית מחקר שיצאה מכלל שימוש בגלל הקרינה שיוצאת מהכוכב..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן