סיקור מקיף

מדוע האסטרולוגיה אינה מדע

הערכת היסוד היא שכדור הארץ הוא מקום מיוחד ביקום, הנחה שהמדע כבר אינו מקבל מזה 400 שנה

הגדרות

אסטרונומיה היא מדע. זה תחום החקר של העצמים ביקום. כוכבים, כוכבי לכת ושביטים נחקרים כדי לדעת מהו המבנה שלהם ומה מקורם. כמדע יש לאסטרונומיה קשרי גומלין עם מדעים אחרים כגון מתמטיקה, פיסיקה וכימיה. האסטרונומיה מתייחסת לכדור הארץ כאחד ממיליוני או אף מיליארדי גופים ביקום.

האסטרולוגיה היא מערכת אמונות. האמונה כי מיקום השמש, הירח וכוכבי הלכת כנגד הרקע של כוכבי השבת משפיע על האישיות של בני האדם ומעצב את חייהם. הערכת היסוד היא שכדור הארץ הוא מקום מיוחד ביקום. מאמר זה דן בהבדלים בין שתי הגישות הללו.

כוכבי הלכת וגלגל המזלות

האסטרולוגים דנים במיקום כוכבי הלכת ביחס לכוכבי הרקע. האסטרולוגים אומרים שמאדים נמצא במזל בתולה ולפיכך יקרה כך וכך. הבסיס של האסטרולוגיה הוא המיקום של השמש, הירח וחמשת כוכבי הלכת הניתנים לצפיה בעין בלתי מזוינת לנוכח התבניות שנוצרו על ידי הכוכבים. תבניות אלה נקראות "מערכות" או "מזלות" (בלעז קונסטלציות). השמש, הירח וכוכבי הלכת מכונים כולם "כוכבי לכת" בידי האסטרולוגים. השמש והירח נראים גדולים יותר מאשר שאר כוכבי הלכת לפיכך ההשפעה שלהם גדולה יותר. לחמשת כוכבי הלכת האחרים יש תכונות שונות:

 • נוגה – הוא עצם בהיר בשמים והוא נקרא (בלע"ז) על שמה של אלת היופי הרומאית ונוס.
 • כוכב חמה – מרקורי – הוא כוכב לכת בצבע לבן-כסוף המסתובב במהירות סביב השמש ולפיכך כונה על שמו של שליח האלים.
 • מאדים – צבעו אדום ומכיוון שזהו צבע הדם, מאדים נחשב כאל המלחמה (מארס בלטינית).
 • צדק – יופיטר הוא מלך האלים משום שהוא מבלה שנה בכל מזל בגלגל המזלות.
 • שבתאי – סאטורן הוא כוכב לכת מלא שנאה בגלל שהוא חיוור יחסית, צבעו הצהוב הדהוי והילוכו האיטי בין הכוכבים.

לכל קבוצת כוכבים בגלגל המזלות יש כוכב לכת המזוהה איתה. האסטרולוגים יאמרו למשל "השור מובל על ידי נוגה". האסטרולוגיה מבוססת על תרשימי לידה של כל אדם. מיקום השמש, הירח וכוכבי הלכת נרשם על גבי גלגל המזלות ברגע הלידה. המזלות העולים או שוקעים באותו רגע נרשמים אף הם. האסטרולוגים ישתמשו במידע הזה כדי להעריך את האישיות ואת תכונותיו של כל אדם.

למעשה, המזלות הם שטחים מלאכותיים בשמים שהומצאו במקור בידי בני אדם. הם מבוססים על תבנית הכוכבים הנראים מכדור הארץ. כל הכוכבים בכל מערכת כזו מפוזרים באופן אקראי בשמים. אין משמעות לתבניות. כל תרבות השתמשה בתבניות משל עצמה, במקומות שבהם המערב משתמש בשמות כמו שור ועקרב, הסינים השתמשו בעכבר ובנחש. האסטרונומים עדיין משתמשים במזלות הללו רק משום שהדבר נוח להתמצאות בשמים. קל יותר לומר שמאדים נמצא במזל בתולה במקום להגיד שהוא נמצא בקואורדינטות חמש מעלות דרום, 177 מעלות מערב

למזלות יש קיום ממשי בשמים בדיוק כמו למדינות על גבי כדור הארץ. משתמשים בהם באותה דרך. קל יותר לומר "לונדון נמצאת באנגליה" מאשר לומר לונדון שוכנת קו אורך 51 מעלות צפון וקו אורך 0 מערב. קונסטלציות, כמו מדינות, הינן המצאה אנושית.

סימנים ומזלות

יש עוד נקודה מבלבלת. המערכות שהאסטרונומים משתמשים בהם אינן בדיוק אותם סימנים על גלגל המזלות שבהם משתמשים האסטרולוגים. סימני גלגל המזלות מתבססים על הקונסטלציות שהיו לפני 2000 שנה, כאשר נעשה שימוש בשמות המודרניים – הלטינים – שלהם. הסימנים הם נוחות אסטרולוגית והם מתעלמים משני הסוגים השונים לחלוטין של לוחות שנה שמשיים.

הסימנים האסטרולוגים מפגרים בחודש אחר אלו האסטרונומיים. כאשר האסטרולוג אומר "השמש נמצאת במזל סרטן", האסטרונום יחפש אותה במזל תאומים. אם מאדים נמצא במזל בתולה מהבחינה האסטרונומית פירוש הדבר שאם נסתכל על קבוצת כוכבים הידועה בתרבות המערבית כ"בתולה", ניתן יהיה לראות את כוכב הלכת האדום בין כוכבים אלו. בכל אופן כאשר אסטרלוג אומר שמאדים במזל בתולה, הוא מדבר על סימן אסטרולוגי מופשט שאין לו שום סימנים פיסיקליים. למעשה מאדים למעשה יהיה במזל אריה. ההבדל בין שני הלוחות השמשיים נובע מהתופעה האסטרונומית המכונה "נקיפה" (precession).

(והערת עורך "הידען", לבקשת הקוראים אני מסביר מהי נקיפה. לפי מילון שנמצא באינטרנט באתר http://isamudyson.virtualave.net/testcaf.html נקיפה היא תנועת הסיבוב של ציר כדור הארץ. בנוסף לתנועתו סביב השמש, ולסיבובו סביב צירו, מבצע כדור הארץ תנועה איטית ביותר. ציר הסיבוב של כדור הארץ מסתובב כמו ציר סביבון שעומד ליפול. בגלל עובדה זו הקטבים השמימיים אינם קבועים. תנועת הנקיפה לוקחת לכדור הארץ 26 אלף שנים. כלומר, בעוד כמה אלפי שנים לא ימצא כוכב הצפון בקוטב הצפוני. אחד הכוכבים שהיה בעבר, ויהיה בעתיד כוכב הצפון הוא הכוכב הזוהר וגה, בקבוצת נבל.)

אסטרולוג יבצע את התחזיות בהתבסס על מיקומו של מאדים במזל דמיוני. אסטרונום יוכל להצביע על מאדים והוא ימצא בין כוכבי האריה.

גם לומר "מאדים נמצא במזל אריה" איננו נכון. מאדים יהיה באותו הכיוון כמו כוכבי האריה. כוכבים אלה עצמם נמצאים במרחקים שונים. זה כמו להציבע על בנין ולומר: "היד נמצאת בתוך הבניין".

מאדים אמור להיות אל המלחמה בשל צבעו שהזכיר לקדמונים את צבע הדם. מאדים הוא אדום בגלל שפני השטח שלו מכוסים בברזל מחומצן – חלודה. גם הקונסטלציות שבהם משתמשים במערב אינם אלו שבהם משתמשים בתרבויות אחרות. הסינים וההודים משתמשים בסדרה שונה לחלוטין של סימני גלגל המזלות, כמו גם במספר שונה של סימנים על גלגל המזלות. המזלות על גללג המזלות נוצרו בידי בני אדם ואינם קיימים ביקום.

האסטרולוגים המציאו את הסימנים של גלגל המזלות – הבתים – בשונה מהמזלות עצמם לאחר שהשפעת הנקיפה החלה להיות בולטת וידועה לכל. אם משווים את הקונסטלציות למדינות על כדור הארץ (צרפת, ארה"ב, נמיביה), אזי הסימנים על גלגל המזלות מקושרים לממלכות עתיקות שאינן קיימות עוד (בבל, פיניקיה, האימפריה העותומנית). כל מזל וירטואלי, או בית כפי שמכנים אותו האסטרולוגים, בגלגל במזלות הוא ברוחב של 30 מעלות בשמים. כך האסטרולוגים הגדירו אותם. הסימנים שבהם משתמשים האסטרונומיים הם כולם בעלי גדלים שונים, בדיוק כמו המדינות על כדור הארץ.

כמה אסטרולוגים יאמרו כי סימן אסטרולוגי מסוים מייצג מהות של חלק מסוים בשנה, כמעט כמו השפעה עונתית. ואולם בכל מחצית של כדור הארץ יש עונה אחרת באותו זמן בשנה. בכמה אזורים יש ארבע עונות (אביב, קיץ, סתיו וחורף) בעוד באזורים אחרים יש רק שתי עונות (יבשה ורטובה).

הכוכבים אינם הגורמים לעונות. הם סימנים נוחים למסלול הנראה של השמש סביב כוכבי הרקיע. הכוונה במסלול הנראה היא משום שהתנועה של השמש בגלגל המזלות נובעת בשל תנועת כדור הארץ סביב השמש. העונות נוצרו משום שקו המשווה של כדור הארץ מתנדנד ב-23 מעלות וחצי ממישור הסיבוב של כדור הארץ סביב השמש.

ב-21 ביוני עובר חצי הכדור הצפוני את נקודת ההיפוך של הקיץ. לפני 2000 שנה השמש היתה מסתירה אז את כוכבי קבוצת סרטן באותו הזמן. לפיכך נוצר הביטוי הטרופיות של הסרטן. למעשה בנקות ההיפוך כיום השמש תהיה במזל תאומים. אם יתרחש באותו זמן ליקוי חמה מלא ביום ההיפוך, כוכבי תאומים ייראו סביב או ליד השמש.

באסטרולוגיה, סימן הכוכבים של האדם הוא אחד מ-12 הסימנים שעל גלגל המזלות – המזל שהשמש נמצאת בו ביום הלידה. התאריכים שבהם השמש עוברת ממזל למזל ידועים היטב. באסטרונומיה – כלומר במציאות, השמש חולפת דרך 13 מערכות בשמים. הרשימה הבאה מספקת את התאריכים המדויקים של כל המזלות שהשמש נמצאה בהם ב-2003 ותימצא בתחילת 2004. החל באביב בחצי הכדור הצפוני. כל ההערות הקשורות לעונות מתייחסות לחצי הכדור הצפוני. התאריכים משתנים ביום כל 70 שנה לערך כך שהנתונים מתאימים לשנים הקרובות.

באופן מקרי, משמעות המילה זודיאק היא "מעגל בעלי החיים" ביוונית.

 • מזל דגים – 12 במארס עד 18 באפריל – נקודת השוויון של האביב מתרחשת כאשר השמש נ מצאת במזל זה (20-22 במארס). מקורו של השם מהבבלים. כוכבי הקבוצה מאוד חוורים.
 • מזל טלה – 18 באפריל עד 14 במאי – במקור יווני (האייל בעל הצמר הזהוב). בקבוצה יש שורה של שלושה כוכבים. לפני 2000 שנה היה יום השוויון האביבי כאשר השמש היתה במזל זה. אצל האשורים היה זה נסיך והפך לאייל או לטלה (אייל צעיר) לאחר שהחלו להקריב בעלי חיים באותו זמן בשנה
 • מזל שור – מקורו יווני או מינואי. האל זאוס בצורת שור יצא לחטוף נסיכה פיניקית. זהו מזל די בולט הכולל שני צבירי כוכבים בהירים: הפליאדות (כימה, או שבע האחיות) וההיאדות. הכוכב הבהיר ביותר הוא אלדרבאראן (עין השור, בערבית).
 • תאומים – 21 ביוני עד 20 ביולי. התאומים קאסטור ופולוקס. הם היו בניו של זאוס: אחד היה בן אלמוות והשני לא. היפוך הקיץ מתרחש כאשר השמש נמצאת בקבוצת תאומים (21-22 ליוני). ההיפוך הטרופי הצפוני צריך להיקרא ההיפוך הטרופי של תאומים. קבוצה בולטת מעל אוריון.
 • סרטן – 20 ליולי עד 10 באוגוסט – קבוצה קטנה ועמומה בעלת צביר כוכבים די נחמד, פר Praesepe (The Beehive).. הקבוצה מופיעה בסיפורו של גיבור יווני – הרקולס.
 • אריה – 10 באוגוסט עד 16 בספטמבר. קבוצה גדולה ומרשימה .אף היא מופיעה בסיפורו של הרקולס. הכוכב הבהיר שלה הוא רגולוס – מלטינית – מנהיג.
 • בתולה – 16 בספטמבר-31 באוקטובר. זו הקבוצה הגדולה ביותר בגלגל המזלות. זוהי דמטר – אלת החיטה היוונית. הכוכב הבהיר בקבוצה הוא ספיקה (לטינית – האוזן של החיטה). יום השוויון של הסתיו מתרחש כאשר השמש נמצאת במזל בתולה (22-23 בספטמבר).
 • מאזניים – 31 באוקטובר עד 23 בנובמבר: קונסטלציה קטנה וחיוורת. במקור היא היתה הטופר של העקרב אבל הרומאים הפרידו אותה כדי לאזן טוב יותר את לוחות הזמנים משום שיום שוויון הסתיו הופיעה כאשר השמש היתה באיזור זה של השמים לפני 2000 שנה. זהו המזל היחיד שאיננו משויך לבעל חיים (וגם אדם לצורך העניין קשת או בתולה – הוא בעל חיים).
 • עקרב – 23 עד 29 בנובמבר. זהו העקרב שהרג את אוריון – הצייד. בשמים, העקרב זורח בדיוק כאשר אוריון שוקע כך ששתי הקבוצות לא נראות לעולם ביחד. זוהי מערכת נהדרת, בפרט בחצי הכדור הדרומי. הכוכבים הבהירים שלה הם אנתרס, מיוונית – יריבו של מאדים בשל צבעו האדום החזק. השם, עקרב נמצא בשימושם של האסטרולוגים בלבד.
 • Ophiuchus או בעברית נושא הנחש (29 בנובמבר עד 18 בדצמבר). זהו אל הרפואה היווני, אסקלפיוס, המוצג כאוחז נחש, סמל מסורתי של ריפוי. איזור זה בשמים מכיל צבירי כוכבים רבים ואת שביל החלב.
 • קשת – 18 בדצמבר עד 19 בינואר. זהו קרוסוס, בנו של האל היווני פאן וממציא החץ והקשת. חלק זה של השמים מכיל את החלק הבהיר יותר של שביל החלב כפי שהוא נראה לכיוון מרכז הגלקסיה. הוא אינו נראה מחצי הכדור הצפוני. היפוך החורף מתרחש כאשר השמש נמצאת בקבוצה זו (20-22 בדצמבר). לפיכך ההיפוך הדרומי צריך להיקרא ההיפוך של קשת.
 • מזל גדי – 19 בינואר עד 16 בפברואר. זוהי קבוצה קטנה ועמומה. מקורה בבבל.
 • מזל דלי – 16 בפברואר עד 11 במארס – עוד קבוצה עמומה שמקורה באסטרולוגיה הבבלית. באותם הזמנים היתה התקופה הגשומה כאשר השמש חצתה איזור זה של השמים. הקבוצה כונתה פעם אווז ובתקופות אחרות – טווס.

הנחות

האסטרולוגיה מבוססת על מספר הנחות יסוד שאיבדו את תוקפן באלפיים השנים האחרונות. היא נוסחה כאשר השמים נחשבו לכדור בדולח שמרכזו בכדור הארץ ואשר הכוכבים מפוזרים בתוך הכדור. הכוכבים וכוכבי הלכת היו האלים המקיפים את כדור הארץ. כדור הארץ היה לפיכך במרכז היקום. כדור הארץ היה מורכב מארבע "יסודות" (אדמה, אשר, רוח ומים) בעוד השמים היו עשויים מהיסוד החמישי האתר. זהו הבסיס שלפיו נבנתה התאוריה האסטרולוגית.

אנו יודעים כי כדור הארץ הוא אחד מתשעה כוכבי לכת המקיפים את השמש ואשר היא בעצמה כוכב די ממוצע שאינו שונה מכוכבים אחרים בשמים (מלבד העובדה שהיא קרובה יותר). אנו גם יודעים כי ישנם יותר מארבע יסודות (קרוב יותר למאה). חשוב יותר: אנו יודעים כי הכוכבים וכוכבי הלכת עשויים מאותם יסודות שמהם מורכב כדור הארץ. אנחנו חלק מהיקום.

בעבר לא היה הבדל בין האסטרולוגיה והאסטרונומיה. השניים צמחו ביחד בעולם של רוחות, אלים, נשמות ומיסטיקה. אנשים רבים האמינו כי לעמי הקדם היה ידע שאבד בינתים. כמה רעיונות עתיקים היו נכונים. אחרים היו שגויים לחלוטין. יש הרבה דוגמאות לכך:
ניקח לדוגמא את רעיונותיו של אריסטו. הרעיון שלפיו הדולפינים הם יונקים הוא נכון. ולעומתו הרעיונות הבאים של אריסטו שגויים: כדור הארץ נמצא במרכז מערכת השמש; עצמים במשקלים שונים נופלים לקרקע במהירויות שונות; המוח הוא איבר המשמש לקירור הדם; הלב הוא מרכז הרגשות; החומר עשוי מארבע יסודות.

הרעיונות של פיתגורס: שתי רעיונות נכונים, כאשר הוא פירש נכון את התכונות של משולש ישר זוית; השורש של המספר 2 לעולם אינו יכול להיכתב כשבר; לעומת זאת הוא שגע כאשר סבר שיש רק חמישה כוכבי לכת משום שיש רק חמש צורות גאומטריות סדירות.

הגישה המדעית

רק באמצעות תצפיות ניתן לאשר רעיון או לדחותו. אי אפשר לסמוך על העובדה שהקדמונים האמינו במשהו כדי לאשר את הרעיון. אי אפשר לומר שמשהו נכון רק בגלל שהרבה אנשים מאמינים בו. במשך מרבית ההסטוריה בני האדם האמינו שכדור הארץ שטוח. אינך יכול לומר שמשהו נכון רק בגלל שמדען מפורסם האמין בו. אייזיק ניוטון גילה את חוקי המשיכה (נכון) אך גם כתב ספרים על מלאכים. אי אפשר לומר שהמלאכים קיימים משום שגאון כמו ניוטון אמר זאת. חוקי המשיכה אוששו על ידי תצפיות על עצמים הנעים תחת כוח המשיכה והמסלול שלהם הוא זה שנחזה על ידי החוק. אין שום דרך אחרת.

תורת היחסות של אלברט איינשטיין נחשבת לאחד ההשגים הגדולים של המחשבה האנושית – אך הוא עצמו לא הסכים לקבל חלק גדול מתוצאות מכניקת הקוונטים, הקוטב השני של המדע במאה ה-20. אינך יכול לומר שתורת הקוונטים אינה נכונה רק משום שאיינשטיין לא אהב אותה. רק הטבע יכול לענות על השאלה האם התורה הזו נכונה.

חשוב גם להפריד את הסיבה והתוצאה. אנשים שמים לב לכך שבחורף הבריטי, כאשר הירח נראה בשמים, הצמחים נסגרים. אנשים מאמינים כי אור הירח גרם נזק לצמחים. למעשה הוא לא גרם שום דבר. כאשר הירח נראה, השמים בהירים. כאשר השמים בהירים, הכפור מאופק. זה הכפור שהורג את הצמחים ולא אור הירח. השמים הבהירים (הסיבה) גרמו ליצירת כפור (תוצאה) שהרג את הצמחים וגם גרם לירח להראות (השפעה). הצמחים המתים והירח הנראה הם שניהם תוצאות של השמים הבהירים. הירח והצמחים המתים אינם קשורים ישירות. מרבית האסטרולוגיה מבוססת על סוג כזה של טיעונים.

עבור החיים על כדור הארץ, השמש היא העצם החשוב ביותר בשמים. אך זה לא אומר שלכוכבי הלכת יש השפעה על כדור הארץ או עלינו – בני האדם. כמה אסטרולוגים משתמשים בגיאות ובשפל כהסבר לאסטרולוגיה. ההסבר הוא כדלהלן:

 • הירח יוצר את הגיאות (נכון).
 • הגיאות היא משיכה של המים שנמצאים בכדור הארץ (כמעט נכון, אבל לא מדויק).
 • המוח האנושי עשוי בעיקר ממים (נכון)
 • לפיכך – הירח משפיע על המוח.

הטיעון רק נשמע טוב אם המאזין לא מבין לחלוטין כיצד פועלת הגאות. כוח הגאות של הירח על כדור הארץ תלוי במסה של הירח ובמרחק שלו מכדור הארץ. הוא גם תלוי ברוחב של כדור הארץ. זכרו שיש שני אירועי גאות ביום. לפיכך לא יכול להיות רק שהירח מושך את כדור הארץ. הרוחב של כדור הארץ השוואה למרחק בינו ובין הירח גדול בהרבה מאשר הרוחב של אדם בהשוואה למרחק זה. קשה לדמיין זאת אבל זה מוכח מתמטית.

האסטרונומיה מבוססת על השיטה המדעית של תצפיות, צמצום וניסוי. האסטרולוגיה אינה מבוססת על דברים אלו. כל הניסויים שהוצגו באשר לאסטרולוגיה היו לא חד משמעיים במקרה הטוב, והוכחו כלא נכונים במרבית המקרים. האסטרונומיה היא מדע שיכול לעשות לנפק תחזיות הניתנות לבדיקה. התחזיות האסטרולוגיות הן ניסוי ותעיה. למעשה ניתן לקבל את אותה התוצאה באמצעות המזל הפשוט.

למאמר באתר מדעי בריטי המוקדש להפרכת המיסטיקה

50 תגובות

 1. מדובר באמונה בתיאוריה הזויה שהשרלטנים העוסקים בה מנסים להוסיף לה נופך מדעי כדרך לנסות לשכנע את קהל היעד שלהם באמצעות מילים יפות. ברור שלא הם ולא קהל היעד שכנראה אינו מבין מה הוא מדע ומהי הדרך הנכונה להוכיח תיאוריה כלשהי אינם קהל היעד של אתר זה ולכן כתבה כה מפורטת די "מתבזבזת" כאן.
  מה שיכול להיות יותר מעניין הוא מידע לגבי מחקרים שמנסים לגלות את מקור אותו "דפקט" שגורם לבני אדם לנהות אחרי אמונות באופן כללי, האם הייתה בו תועלת אבולוציונית ואולי למצוא לו תרופה.

 2. אריה סתר, אני לא חושב שמישהו חשב שכל בני האדם גדלים בצורה אקראית, ברור שכל פרט קטן בסביבת גדילתו של התינוק משפיע עליו בסופו של דבר איכשהו. והעונה בשנה זה הרבה יותר מפרט קטן.
  כנ"ל גם האם היתה מלחמה באותה תקופה, לכן גם יהיה זה סביר למצוא תכונות אופי קרובות יותר בין אלו שנודלו באותה שנת לידה.

 3. פסיכולוג בריטי בשם אייסנק, הרבה לעסוק בתכונת האופי מופנמות לעומת מוחצנות (אינטרוברטיות – אקסטרוברטיות) ואף כתב מבחן הקרוי על שמו, אשר מכמת את רמת התכונה הזאת אצל הנבחן. במחקר שפרסם הוא מצא מתאם בין ציון המבחן לבין המזל האסטרולוגי של הנבחנים. המחשבה הראשונה שעלתה בראשי כשקראתי זאת – שהדבר קשור לעונת השנה בה נולדת. אם בילית את חודשי החיים הראשונים שלך בקיץ או בחורף – הדבר עשוי להשפיע על תכונת אופי שלך. הגורמים המשפיעים – למשל אם הייתה מכוסה בהרבה שמיכות או לא, או אם הוציאו אותך לטייל בחוץ ופגשת הרבה אנשים או שהיית ספון בבית.

 4. דוד,
  מחקר נוסף שעשוי לעניין אותך, נערך לפני כ-25 שנים באניברסיטת ברקלי, ע"י חוקר בשם שון קרלסון.
  בקיצור:
  כ-30 אסטרולוגים ידועים מארה"ב ואירופה, קיבלו נתונים על תאריכי לידה ומידע אסטרולוגי חיוני נוסף על כ-116 אנשים.
  הם התבקשו להכין ניתוח אופי של כל אחד מהם, ואיך הם מסתדרים בחייהם.
  לאחר מכן, כל אסטרולוג קיבל ניתוח אופי אובייקטיבי (בשיטה שאושרה מראש ע"י האסטרולוגים) של 3 אנשים- אחד שעליו נערך הניתוח האסטרולוגי ועוד שניים אקראיים.
  האסטרולוגים התבקשו לזהות את הפרופיל עבורו הכינו את הניתוח האסטרולוגי.
  שיעור ההצלחה היה 33% , בדיוק מתאים לשיעור הצלחה אקראי!
  מסקנת החוקר היתה כדלקמן:
  "…astrology was given every reasonable chance to succeed. It failed. Despite the fact that we worked with some of the best astrologers in the country…, despite the fact that astrologers approved the design and predicted 50 percent as the 'minimum' effect… astrology failed to perform at a level better than chance… The experiment clearly refutes the astrological hypothesis."

  לינק:
  http://www.astrodivination.com/moa/ncgrberk.htm

 5. דויד,

  לכוח הכבידה אכן יש השפעה עלינו, אבל במרחקים העצומים של כוכבי-הלכת, הכוח הזה מתדלדל כמעט לאפס. כדוגמא לכך, ההשפעה של צדק על אדם העומד על כדור-הארץ, שווה בערך לכוח הכבידה שמפעיל תפוח הנופל ליד אותו אדם. צדק אמנם גדול בהרבה מהתפוח, אבל המרחק של צדק מכדור-הארץ הופך את כוח הכבידה שהוא מפעיל לאפסי.

  אשר לתכונות שאתה מוצא שמשותפות למזלות שונים, אולי יעניין אותך לשמוע על הניסוי הבא:
  הלכו לכתת ערב, לקחו את תאריכי הלידה של כל אחד מהתלמידים בה והעבירו לאסטרולוג שכתב הורוסקופ ייחודי לכל אחד מהם. המתנדבים התבקשו לקבוע עד כמה מדוייק היה ההורוסקופ, וכמעט כולם הכריעו כי ההורוסקופ מתאר אותם ברמה טובה של דיוק והתאמה. רק אז גילו להם עורכי הניסוי כי כולם קיבלו אותו הורוסקופ בדיוק, שנכתב עבור תאריך הלידה של רוצח סדרתי ידוע.

  המשמעות היא שבני-אדם הרבה יותר דומים ממה שאנו נוטים לחשוב. הורוסקופים משחקים על הנטייה של אנשים למצוא את מה שנכון עבורם, ולהזניח את כל השאר. בהורוסקופ שלי (שור) כתוב שאני רגיש, ביתי, אוהב פרחים ובעל כתפיים רחבות. אני אכן אוהב פרחים (מי לא), אוהב את הבית שלי (שוב, אתה מכיר מישהו שלא?), לא אוהב לפגוע באנשים (לא מכיר אף אחד שאוהב להתעלל באנשים), ורק כתפיים רחבות אין לי. כלומר, 3 ניחושים מתוך ארבעה נכונים, וזה די טוב. אלא שאותם שלושה ניחושים היו מתאימים לכל אדם ברחוב במידה שווה.

  שבת שלום,

  רועי.

  ——————

  הבלוג החדש שלי – מדע אחר

 6. חבל שההתייחסות הכללית של המדע נובעת מאותם "אסטרולוגים" המפרסמים הבליהם מדי שבוע בעיתון, במקורותינו, "ספר הזהר", האסטרולוגיה משמשת ככלי פעיל, ההתייחסות לנושא ב"זהר" מבוססת על שדות הכבידה המתקיימים בין כוכבי הלכת במערכת השמש שלנו והשפעות שדות כבידה אלו על פעולות האדם על פני הארץ, מכיוון שכבר הגענו להבנה האנושית שבשורה התחתונה אנו מורכבים מפרודות אשר בהחלט ניתן לדמיין כיצד הן מושפעות משדות כבידה חזקים כ"כ כמו אלו במערכת שלנו, הרי שמצער שאין המדע מקדיש עדיין משאבים לחקר הנושא לעומק, ועוד על קצה המזלג…מעולם לא קראתי ספר אסטרולגיה ומאז 1997 בערך הנני שואל כמעט כל אדם שאני פוגש {ואני פוגש הרבה}לאיזה מזל הוא משתייך, כמות התכונות המשותפות המתקיימות אצל מזלות {ברמת הקבוצות} מדהימה מדי כדי לוותר עליה מחקרית…:-)
  שבת שלום…:-)

 7. צדק הוא מלך האלים פשוט מכיוון שגם בזמנם הם ידעו לחשב שצדק יותר גדול משאר כוכבי הלכת.

 8. כשכל קבוצת אסטרולוגים דוגלת בשקר כלשהו אחר, זה לא משנה כל כך, עבור הרציונליסטים כולם שקרנים, ודווקא ההבדלים בין השקרים הללו מוכיחים את שקריותם. ובאשר לאיש באמונתלו יחיה, זה היה אפשרי אללמלא הנזק שהאסטולוגים גורמים למאמיניהם ולשאר הציבור.

 9. ואני חייב למחות שהצגת את עולם האסטרולוגים כגוף אחד ומאוחד. שכחת לציין שאסטרולוגיה מצרית, יוונית, הודית ואולי זו של בני המאיה, שונות וסותרות. אני חושב שכאן יש מקרה ברור ש"איש באמונתו יחיה", ולכן מי שרוצה להאמין באסטרולוגיה הודית, שיעקור לשם בבקשה, וכנ"ל אני מבקש מאוהבי הזודיאק לעבור לחיות ביוון (העתיקה, אם הוא מצליח…).

  עכשיו נשאר לי רק לחפש את "מדינת האנשים בעלי השכל הישר המשתמשים במדע במקום באמונות טפלות כדי לנהל את החיים"…

 10. נקודה,אני אדם מעשי מאוד ומלומד הרבה מעבר להבנתך ברגע זה.
  בכל אופן,נאחל לך בהצלחה.

 11. הוגין את מוכרחה לחשוב על כך ולהבין בהקדם שרוחני אין משמעו שימוש בשפה על בסיס אסוציאטיבי ככל הניתן. זה מה שכולם עושים ממילא.
  הקשרים אסוציאטיבים בין מילים אינם הקשרים קוסמיים אלא סתם חוסר סדר וחוסר היגיון, ובקיצור טרלול מוחי.
  ככל שתקדימי להבין זאת כך ייטב.

 12. נקודה יקר *שלנו*חשדתי מעט ,שנקודתך היא הנוקשת ב'עצבי המיוחדים',אך מאחר ואינני נחשושית ,איפשרתי לך להשאר אנונימוס או להתגלות.
  האמן,שהכל לטובה.נקווה.

 13. הוגין,

  תגובתך (32) היא דוגמה מרתקת ונפלאה ל"שחצנות אוילית ועיוורת/מושאלת ורווייה, סתימות גורלית ונוראה"

  היטבת להגדיר את עצמך…

 14. י

  יתרה מכך,אנונימוס: יתכן והידע הנרחב שצברתי עוד עשוי לסייע לך בעקיפין לצאת מעבדות עיוורת שהינך ודומייך שבויים בה מדעת מוטעית ,דיעות מוטעות ושגויות שלא מדעת ואולי מנפילה אל בור-הדעת המוחצן והשיכחה. ואולי גם משחצנות אוילית ועיוורת/מושאלת ורווייה, סתימות גורלית ונוראה.(לא נעים,תוצר שרשרת בזויה).
  כל זה עדיין בבירור.

 15. לאנונימוס.
  חה,חה *לי*אין בעיה עם זה,אינני עובדת לא אותם ולא אף אחד ולא על אף אחד ואינני לוקחת כספם של אחרים. להיפך,ממליצה לכל בר-דעת ללמוד מהכל ,על מנת להיות חכם יותר בחיים הגורליים והמוזרים.
  כל הבז או מזלזל בכל חוכמה,יוצא בסופו של דבר בז לעצמו ,שמו וחייו -לא יותר.

 16. מותר לשאול מדוע עורכי האתר מאותגרים לרענן /או להתגרות בקוראי הידען(וכל פעם מחדש) בפינת "הידעת", בנושא ה'מוקצה בעינהם על ידי ה'מדע' ?"אסטרולוגיה"!!!זנב נחש וכו'..
  מה בדיוק הסוד או הטריגר העומד מאחורי הנושא הכל -כך חכם ומושמץ???
  איזה 'דחף' מפעיל את העורך לדחוף לנו בפרצוף חוכמה מטופשת וגאונית שכזו?
  הידעתם כמה היו רוצים להגיב ,אך חוששים מחסימה וצינזור?
  הידעתם כמה היו רוצים להגיב אך חוששים לשים עצמם 'ללעג' בעיני שלטון אספסוף האתר?
  הידעתם כמה היו רוצים להפריך את תואנת השווא אך חוששים מפני התלהטות ה'מוחות' באתר?

  שלום לנועזים והאמיצים:קונטרולA קונטרולC

 17. האסטרונומיה דוגלת ב 13 מערכות במקום 12.
  במציאות יש 13 חודשים ולא 12 כפי שחילקו אותם הנוצרים לפני 2000 שנה.
  האסטרולוגיה המוכרת לכם, שטחית וכללית.
  היא מתארת מפה "אישית" לאדם ע"פ החודש בו נולד אך לא מתייחסת ליום ולשנה.
  בשביל להבין באסטרולוגיה צריך חשיבה אבסטרקטית ולכן השימוש בסמלים ובחיות על ה"זודיאק", בכדי לפשט זאת לתפיסה של בני אנוש.

  זהו תחום שהולך עמוק הרבה יותר ממה שאתה מתארים לעצמכם או מה שמתעסקים איתו בעיתונים ובטלביזיה.

  כולנו חלקיקים בתוך מסלול, בעלי מטען מסוים, הכוכבים בשמיים משפיעים על פי מסלולם על כולנו, כל אחד ע"פ המטען האישי שלו.

  מי שמעוניין לקבל אמיתות לגבי אישיותו, ברמות שלא בטוח שהיה מודע אליהן, מוזמן לפרסם את תאריך הלידה שלו.

 18. להוגין
  אני קורא את התגובות ומחייך. את מה שהיה לי להגיד אמרתי כבר בהתחלה.
  חוץ מזה, כמו שאת ודאי מנחשת בביטחון , סוף שבוע זה יהיה רווי במחשבות ובתעסוקה, מעל לממוצע.
  יום טוב
  סבדרמיש יהודה

 19. האנושות, ככלל, כבר החלימה מן האמונות הטפלות הללו אבל – כפי שנאמר – לכל כלל יש יוצא מן הכלל.

 20. מקיין
  תבורך.
  כל מילה שלך-אמת פועמת ונצחית.

  הוגין:בשיר הלל..איזה שעון בן חייל אשר איננו נח ..ביום וגם בליל דופק תיק-טק-תיק-תק.
  תיק-טק.
  ויהודה????מה שלומך מותק?הכל בסדר??

 21. אין לך כל הבנה באסטרולוגיה…
  אסטרולוגיה טוענת לקשר מתאמי בין גרמי השמיים לחיים שלנו ולתהליכים ולא לקשר סיבתי בין השניים… הכוכבים לא גורמים לאירועים בחיים אלו מסמלים אותם…

  מה עוד, שלפני שהמילה 'מדע' הפכה לדת, אסטרולוגיה הייתה המדע של העולם וטובי המוחות באנושות (מבריקים בהרבה ממך…) הקדישו את חייהם לחקר האסטרולוגי…

 22. אמדאוס
  האמת שבמקרה שבתי לרגע למחשב.
  מאחר ומעט עייפתי ואין צורך שגם אחזור על עצמי יתר על המידה.תוכל לראות בתגובה 9
  התייחסות מרומזת שלי בעניין לפני פחות מחודש.

  לילה טוב-שנה טובה
  הוגין.

 23. לאלה ,שבקיאים בהצבת מפות,אם תציבו למחר-זמן זריחה,תראו כמה תצורות גיאומטריות
  מאוד מעניינות:גם אפקט המשולש,במשולש.גם היהלום-מעויין,גם הריבוע,,אם תביטו על
  ההיפותטיות,יש עוד מה לראות..אישית אינני רואה שום כאוס גיאומטרי,ההיפך,פריצה מעניינת מאוד..מתאים לי..חההחהה
  יש לקחת בחשבון,ששכלי, מעולה בבניית מגדלי בבל-תרתי משמע-קחו את זה בשקלול העליון..
  חוץ מזה,ממש לא ברור לי מה מפמפמים לילדים שלי בבית-הספר,מר שמועתי מהלך עליהם בלהות,בנוגע לניסוי של מחר 10.9 ..בקיצור:לא לעניין.

 24. מילה על ניתוח טכני במסחר במניות – ראשית הוא מבוסס על שיטות סטטיסטיות שעליהן אין חולק. סטטיסטיקה כמובן מבוססת על העבר ולכן כאשר סוחר משתמש בניתוח טכני על מנת לבצע פעולות הוא למעשה מאמין שהעבר מנבא את העתיד ("מה שהיה הוא שיהיה"). זה לא תמיד עובד אבל באופן סטטיסטי (וחייבים לחייך פה) הסוחר ינבא נכון יותר פעמים מאשר הוא ינבא לא נכון. הסיבה היא שהעבר אכן חוזה את העתיד פעמים רבות (באופן סטטיסטי…). סיבה נוספת שניתוח טכני עובד היא שהרבה סוחרים מאמינים בו ולכן מתנהגים בהתאם וכך מתקבלת נבואה שמגשימה את עצמה (הרבה מאמינים שמניה תעלה, הם כולם קונים ולכן היא עולה). מתי ניתוח טכני אינו עובד? בריגעי משבר, למשל, שבהם קורים ארועים בהסתברות מאוד נמוכה. אני ממליץ בחום על ספר בנושא:
  Fooled by Randomness ע"י Nassim Nicholas Taleb
  (לא רק לסוחרים, כמובן).

  אורי

 25. למגניב החביב
  להזכירך,אתה הוא הדוגל בכך שהכל בראש..(ראה תגובותייך בעבר),אכן,ברוח.
  ולגבי קבוצת ביקורת,הכי מצחיק,צחוק הגורל,שגם החוקרים יתבלבלו..זו תהייה חגיגה
  חהחחח..שתוכיח לנו מי אנחנו..מאין באנו..ומה נושא אותנו..

 26. את דיי טועה, בגלל שיודעים שגם לתרופות פלצבו יש השפעה אז תמיד כשבודקים את יעילות תרופה מודרנית כלשהי, משווים את הקבוצה הנבדקת לקבוצת בקרה שלוקחת תרופת פלצבו ללא ידיעה על כך. זה הא'-ב' של המחקר..

 27. ואגב,
  למגניב המגניב שלנו,אני ממש אוהבת את ההברקות שלך,שכן רוחי מהלכת עליהן כמו
  "גל -נושא"מוסף לכתבות.
  ציינת תרופת "פלצבו",אכן אני מחכה לשנת העוקץ של כל חברות התרופות-ניסיון
  כביר לבדוק על הכל-את הפלצבו.
  ניסוי זה הלכה למעשה,יראה כי אכן עולם המחשבות והאמונות הוא השולט בפועל ,ולא
  החומר עצמו..
  מקווה שהדהודי יבקיע לכלל המוחות העוסקים בחקר התרופות,שאולי יותר מזיקות מאשר
  תורמות,וישחרר עולם שלם משיעבוד אדיוטי.

 28. זהו גדול!
  אסטרו-לוגיה,איננה מחוייבת להגדיר עצמה תחת-המדע.היא חוכמה..אם כל המדעים.
  טעות נפוצה לשאול מישהו איזה מזל אתה,ממש בזיון..כיוון שכל מקטעי הזודייאק כלולים
  בהיקף החותם ההולוגרמי של ההטבעה,המיוחסת כהתבוננות גלובלית לבחינת ארועים.
  הגלגל ,הנבחן לזמן מצוי מסויים ,דומה לתיבת הגהיים המאפשרת לראות מכל היקף המעגל
  מכל הזויות.וישנם גם תתי-היבטים של גרמים וגורמים,שלא נראים ברגע מסויים על פניו.
  יחד עם זה היא בנויה על שיטות רבות ומרובות,כפי שלמדע ישנם הסתעפויות בגישות השונות,ואין רגע דל במחקר.
  הרמב"ם בזמנו שלל,אחר שחקר בה,כיוון שגילה כי לאנשים יש נטיה להתקבע על אמירות
  כשוטים עיוורים,ולא לראות מעבר לכך.
  אין האסטרולויה צריכה לעסוק ב"הגדה",אלא בהבנה מופשטת ורחבה ,גם עם הדקויות
  המפתחות למודעות לתהליכים של היום ועכשיו.
  אם כעת אנו מתקרבים לסתיו..זו עובדה.זה נתון.מקצבי הזמן שורים ,בכל רגע,ומשרים
  על פעולותינו ותכניותינו.
  אפילו אם נאמר שלרוח ולדמיון אין גבולות וזמן..עדיין מסתבר,שגם למצבי מחשבה ותודעה
  ישנו מתאם עם קצב מחול שעון היקום.
  אין חובה להסכים עם כלום.
  כל דבר שאנו מתנגדים לו,בשל עיוורון אי הבקיאות בכל תחום,אינה שונה מכל עיוורון בכל
  תחום אחר.
  זו הסיבה,שאנשים מלומדים אמיתיים,תמיד ימשיכו ללמוד.
  אלה,החושבים לרגע,שסיימו…אכן נסגר עליהם הגולל והם מסיימים.
  הטבע,נפלא בנפלאותיו,ומאפשר להבין את דרכיו ושכלו היקומי,בכל דרך..אישית, המקום
  שלי אוהב לוגיקה.ואכן אסטרו-לוגיה,או אסטרו-סופיה מאפשרת הרחבת התבוננות והסתכלויות רבות,והרחבת אופקים.
  וכל הפוסל-במומו פוסל.

 29. לאבי

  האסטרולוגיה "עובדת" מבלי להכנס להגדרה מה זה עובדת מכל מקום היא עובדת בדיוק כמו כל תחום אחר במדעי החברה לאמור ברמות מתאם של
  אמת אין להשוותה למדעים מדוייקים אך היר מסוגלת להתמודד בכבוד מול כל תחום במדעי הרוח והחברה בדוק

 30. את המצב בו יושב אדם מול אסטרולוג,קורא בקפה,בקלפי טארוט ניתן להסביר כך:בצד אחד של השולחן יושב שרלטן ובצד השני טיפש.

  לדעתי רק אדם טיפש יכול להאמין באסטרולוגיה,ומכיוון שמרבית האסטרולוגים הם אנשים פיקחים שמתפרנסים יפה על חשבון האוילים,אני מאמין שאף אחד מהם לא ממש מאמין במשלח ידו.

 31. האסטרולגיה כן עובדת ולא מהסיבה הנכונה.
  בגלל שילדים וגם מבוגרים שהאישיות שלהם לא מפותחת מספיק מאמצים להם את תכונות המזל שלהם ע"י הזדהות עם מאפיני האופי של המזל שלהם מקריאת ספרים וכדומה.
  אומנם לא ניתן לחזות עם האסטרולוגיה את העתיד
  אבל מבחינת התת המודע חיזוי העתיד משפיע על העתיד.
  וכמו כן תמיד ניתן לבנות חיזוי שיסביר את העבר.

 32. אנשים מחפשים דרכים כדי להבין ולשלוט בחיים שלהם יותר טוב ופונים לדרכים עקלקלות כמו אסטרולוגיה.
  האסטרולוגיה לא רק שלא מספקת להם את השליטה
  אלה היא משעבדת אותם לאמונות מוטעות וכופה עליהם אופי ותכונות שהם לא ביקשו
  קל מעוד להתחבר לרשימת מכולת של תכונות שנמצאות בכול אחד ואחד בלי שום קשר לתאריך בו הוא נולד.
  הרבה יותר קשה זה להשתחרר מהם

 33. דוגמא פשוטה להמחשה בין חשיבה על דרך ההיגיון המדעי , למרות מקרה אחד ( וגם יותר ) יוצא דופן ?

  בין שני אחים קיים קשר קבוע , כאשר אחד מהם יודע כי אחיו קונה פעם אחת בחודש כרטיס פיס , וכמו כן מעת לעת מפתיע אותו בביקור , לפחות פעם אחת בשבוע .
  האח שלא קונה פיס , אוהב את ביקורי ההפתעות שלו , ומיחל שאחיו יזכה בפיס .

  מה השוני ההיסתברותי של זכיה בפיס , לעומת ביקור פתע ?

  ההיגיון אומר כי ההיסתברות לביקור פתע גדולה יותר , גם אם במקרה שלאח המיחל נודע לפתע , כי שלא כצפוי אחיו זכה בפיס , ודחה את ביקוריו לזמן הקרוב .

  מקרה זה של יוצא מהכלל , ולא מעיד על הכלל , דורש את הבחנה : שגם כאשר מקבלים תוצאת מזערית במבחן היסתברותי ; שיטת ההיסתברות תישאר תמיד ככלי , לביצוע מבחני היסתברות , שברוב הגדול של המקרים , יעמדו במבחן ההיסתברות .

  לסיכום : דוגמא בודדת זו מעידה , שגם אם יש תוצאה לא צפויה בהיסתברות ; חישובים היסתברותיים יקיימו ברוב המקרים את המסקנות . ואם מדובר בהיסתברות ככלי מדעי , ברור שתצפיות מדעיות , עם חוקיות פיסיקלית או אחרת , קובעות : כי השיטה המדעית ( במקרה זה ההיסתברותית ) , היא שתקבע .

 34. גם ניתוח טכני של מניות זה לא מדע אבל זה עובד
  ולא רק שזה עובד, הניתוח הטכני הפך להיות הבסיס לתורות מסחר שונות ומשונות. כך שבעיקרון הוא הפך להיות חלק מהמדע למרות שהוא עצמו חסר כול בסיס מציאותי.
  להרבה חלקים מהמדע אין בסיס מציאותי
  ולמרות זה הם קימים כאילו תלויים באויר
  ע"י אותם תאוריות שמקנים כביכול בסיס מציאותי.
  האמונה יוצרת את המדע

 35. זאת תמימות לחשוב שהאסטרולוגים לא יצליחו לארגן לוחות אסטרולוגיות לאנשים הרחוקים מכדור הארץ, לדוגמא לשוהים במאדים או בירח. ל"מדע" מסוג אסטרולוגיה אין צורך במרכזיותו של כדור הארץ או בהיגיון מכל סוג שהוא בכדי להצדיק את עצמו. האסטרולוגיה נובעת מהצורך הפנימי של האנשים להאמין בתכונות מסויימות שיש להם בלי צורך להתאמץ ולהשיג אותן. מה יותר כיף לדעת שחושבים עליך שאתה מסוגל לעשות מספר מלאכות בו זמנית רק בגלל שנולדת במזל תיאומים או שאתה אמיץ רק בגלל שנולדת במזל אריה.
  אבל בניגוד לרבים אחרים, אני מאמין שאנשים מתאימים את עצמם למה שחושבים עליהם כלאמר אם כל הסביבה שלי חושבת שאני אמיץ אזי ייתכן והלחץ הפסיכולוגי סביבי יגרום לי להעז ואולי גם בסופו של דבר להיות אמיץ. זאת דעתי.
  סבדרמיש יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן