סיקור מקיף

ב-24/9: חכמים גם בלילה גם במכון ויצמן ובבתי קפה באיזור

מדעני המכון ייפגשו עם הציבור וישוחחו על נושאים שונים מחזית המדע, תערוכת ננו קומיקס תוצג בגודל טבעי, ויוצריה ישוחחו עם הקהל

גיבורי סדרת הקומיקס המצויירת של מכון ויצמן
גיבורי סדרת הקומיקס המצויירת של מכון ויצמן

מה עושים המדענים כשהם קמים בבוקר? איך נחשפות תגליות מדעיות? איך נולדים פטנטים וטכנולוגיות מתקדמות? מכון ויצמן למדע ברחובות, ומוסדות מדע וחינוך נוספים, פותחים את שעריהם לציבור הרחב ומציעים תשובות לשאלות האלה – ולשאלות רבות נוספות – בערב של פעילויות מגוונות, מחכימות ומשעשעות לכל המשפחה. הכניסה וההשתתפות בכל הפעילויות אינן כרוכות בתשלום.

אירועי "חכמים גם בלילה", בחסות האיחוד האירופי, יתקיימו במוסדות מחקר והשכלה גבוהה ומוזיאוני מדע ברחבי הארץ ביום ה', 24 בספטמבר, החל מהשעה 17:00 ועד 22:00.

מכון ויצמן למדע מזמין את הציבור לקחת חלק בשורה ארוכה ומגוונת של פעילויות, שיתקיימו בקמפוס המכון ובערי הסביבה:

מדעני מכון ויצמן למדע יפגשו עם הציבור וישוחחו על נושאים שונים מחזית המדע: מה בדיוק מתרחש במאיץ החלקיקים הענק שנחנך באחרונה בג'נבה? האם מחשב ביולוגי יוכל, יום אחד, להסתובב בתוך גופנו ולרפא מחלות? כיצד המוח "רואה" ו"מדמיין"? כל אלה ועוד, במפגשים על כוס קפה ובגובה העיניים, שיתקיימו ברחובות ובערי הסביבה.

תערוכת ננו קומיקס בגודל טבעי

תערוכה של "ננו-קומיקס" – סדרת קומיקס חדשה, מבית היוצר של מכון ויצמן למדע, מגישה עלילות מדעיות עם חיוך. הסדרה מביאה את סיפורם של חמישה גיבורי-על: ננו, ילד כבן 10, שהוריו יצאו למסע ארוך בחלל, והוא מבלה זמן רב במקום העבודה של סבתו, שהיא הטבחית בקפטריה של המכון המדעי; פמטו, מדען בכיר ומבוגר, עם נפש של ילד; ג'יגה, מדענית רב-תחומית, צעירה ונמרצת; מגה, חוקר בתר-דוקטוריאלי המסתיר את עובדת היותו נוסע בזמן; וטרה, מעצבת גרפית העובדת במכון, הנאלצת לעתים להזכיר לחבריה המדענים את עובדות החיים הפשוטות.

סקרנותו הטבעית של ננו מובילה אותו ואת חבריו למעורבות בהרפתקאות מדעיות המתחוללות בחזית המחקר המדעי, קרוב לקצה גבול הידע האנושי. יוצרי הסדרה, מאיר גולדברג, יבשם עזגד ויניב שמעוני ישוחחו עם המבקרים בתערוכה, שבמסגרתה ייחשפו לראשונה תריסר אפיזודות קומיקס. במקום יוצגו גם דמויות קומיקס בגודל טבעי.

תערוכת "ננו-קומיקס" תוצג, למשך לילה אחד, כחלק מאירועי "חכמים גם בלילה", בחסות האיחוד האירופי, במסגרתם פותחים מכון ויצמן למדע, ומוסדות מדע וחינוך נוספים את שעריהם לציבור הרחב, לערב של פעילויות מגוונות, הרצאות, סיורים, הדגמות ושעשועי מדע. הכניסה וההשתתפות בכל הפעילויות אינה כרוכה בתשלום. הפעילות בקמפוס מכון ויצמן למדע מאורגנת על ידי מכון דוידסון לחינוך מדעי, המאגד את הפעילויות החינוכיות של מכון ויצמן למדע. אירועים אלה מתקיימים בתיאום משרד המדע, התרבות והספורט ובהשתתפות מוסדות מדע וחינוך בישראל.

כרזת ליל המדענים
כרזת ליל המדענים
 • תחרות הביצה המעופפת – תכנון ויישום של שיטות מתוחכמות להשלכת ביצים מראש מגדל מאיץ החלקיקים, מבלי לשבור או לסדוק את קליפת הביצה. הביצה המנצחת – זו שתשרוד את הנפילה ותיפול בזמן הקצר ביותר, לפי תקנון התחרות, תזכה את בונה המארז בפרס. התחרות תתקיים בשעה 17:00. הציבור הרחב מוזמן לצפות בתחרות הביצים המעופפות, אך ההשתתפות בה מחייבת הרשמה ובניית מארז מראש.
 • טקס חלוקת הפרסים בתחרות פיזיוויקי – תחרות כתיבת ערכים בוויקיפדיה העברית בנושא אופטיקה ופיסיקה אטומית. שלושת הזוכים – שייבחרו על ידי צוות שופטים המורכב ממדעני מכון ויצמן למדע ואנשי "ויקיפדיה" – יקבלו פרסים כספיים. הטקס יתקיים בשעה 17:00 באולם וייסמן.
 • סדנאות ופעילויות מדעיות לכל המשפחה יתקיימו בגן המדע על-שם קלור, מוזיאון מדע ייחודי הפועל תחת כיפת השמים. בואו להתנסות בראיית לילה, להכין שעון שמש, ולהכיר את שלל מתקני גן המדע. מומלץ מגיל 5 ומעלה.
 • סיורים מודרכים יתקיימו במעבדות מחקר ובחדרי תצוגה ברחבי הקמפוס. בואו לראות את "המטוטלת של פוקו" המוכיחה כי כדור הארץ אכן מסתובב, לצפות בחלבונים תלת-ממדיים בתיאטרון המולקולרי, להכיר מקרוב דגי זברה וצמחים מהונדסים, ולגלות כיצד פועלים מאיץ חלקיקים ומכשירי דימות מגנטיים. מומלץ מגיל 12 ומעלה.
 • רשימת מפגשי "קפה מדע" – שיחות עם מדענים באווירת בית קפה (החל מהשעה 20:30):

  • המרכז להשכלת מבוגרים באשדוד – המאיץ הענק בג'נבה וסודות היקום (ד"ר גלעד פרז)
  • מתנ"ס מזכרת בתיה – אסטרטגיות פיתוח תרופות חדשות נגד חיידקים (ד"ר בלה גרויסמן)
  • קפטרית מכון דוידסון, רחובות – ביולוגיה סינתטית – משחק לגו באבני החיים (ד"ר אמיר מיטשל)
  • בית ויצמן במכון ויצמן למדע, רחובות – גבולות המזעור, מימדים קוונטיים ופתרון ההרכבה העצמית (טוהר ירדן)
  • חוויות צפון, רחובות – מחשב ביולוגי לריפוי סרטן: חזון ומציאות (בני גיל)
  • יקב כרמי יוסף – חוש הריח של האדם (פרופ' נועם סובל)
  • בית גיל הזהב בבאר יעקב – מהם תאי גזע: הטוב, הרע והלא נודע (ד"ר הילה גל)
  • אשכול פיס רמלה – מערכת התפיסה החושית (פרופ' אהוד אחישר)
  • בית כותר הפיס, בניין הספריה בשהם – מהסביבה לכוס ובחזרה: הסיפור של זיהום המים (ד"ר ישי דרור)
  • המרכז הרב-תחומי במודיעין – "נעים מאד, אנחנו המוח שלך" (אייל כהן)
  • המכללה למנהל בראשון לציון – מוח ותודעה: על חוסר אובייקטיביות בתפיסה החושית ועל השפעתה בקבלת החלטות (ד"ר עמוס אריאלי)
  • המכללה הטכנולוגית בחולון – מבט חישובי על המוח (ד"ר אורן שריקי)
  • חמד"ע תל-אביב – מפוטונים לפנטזיות: ראייה ודמיון במוח האדם (פרופ' רפאל מלאך)

  פרטים נוספים ותוכנית מלאה של האירועים במכון ויצמן למדע ניתן למצוא באתר האינטרנט

  וכן באתר הארצי של משרד המדע

  ארועי "חכמים גם בלילה" בקמפוס מכון ויצמן למדע מאורגנים על ידי מכון דוידסון לחינוך מדעי, המאגד את הפעילויות החינוכיות של מכון ויצמן למדע. אירועים אלה מתקיימים זו השנה הרביעית, בשיתוף עם האיחוד האירופי, בתיאום משרד המדע, התרבות והספורט ובהשתתפות מוסדות מדע וחינוך בישראל, ובהם משרד המדע, התרבות והספורט, המרכז הטכנולוגי מיג"ל בגליל העליון, האוניברסיטה העברית בירושלים, מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד, ירושלים, גן המדע על-שם קלור במכון ויצמן למדע, הטכניון – מכון טכנולוגי לישראל, מדעטק – המוזיאון למדע, טכנולוגיה וחלל בחיפה, אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בן גוריון ואוניברסיטת בר אילן.

  לידיעה על הפעילויות בשאר המוסדות

  שיתוף ב print
  שיתוף ב email
  שיתוף ב whatsapp
  שיתוף ב linkedin
  שיתוף ב twitter
  שיתוף ב facebook

  תגובה אחת

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.

  לוגו אתר הידען
  דילוג לתוכן