סיקור מקיף

כוכב שהפך ליהלום

כוכב מלווה איבד את האטמוספירה ועיקר המסה שלו לפולסאר אותו הוא מקיף, מה שנשאר הוא הליבה – כוכב כבוי בגודל ובמסה של כוכב לכת העשוי מיהלום

תמי פלוטנר, Universe Today

תרשים של מערכת הפולסאר וכוכב הלכת PSR J1719-1438 בעל תקופת הקפה של 5.7 מילישניות במרכזו, ומוקף על ידי כוכב לכת בהשוואה לשמש (בצהוב). איור: Credit: Swinburne Astronomy Productions, Swinburne University of Technology
תרשים של מערכת הפולסאר וכוכב הלכת PSR J1719-1438 בעל תקופת הקפה של 5.7 מילישניות במרכזו, ומוקף על ידי כוכב לכת בהשוואה לשמש (בצהוב). איור: Credit: Swinburne Astronomy Productions, Swinburne University of Technology

ארבעת אלפים שנות אור מאיתנו בקבוצת הנחש ישנו כוכב בעל לב הפועם מדי מספר אלפיות השניה. צוות של חוקרים בינלאומי מאוסטרליה, גרמניה, איטליה בריטניה וארה"ב, לרבות פרופ' מיכאל קרמר ממכון מקס פלנק לרדיו אסטרונומיה בבון, גרמניה, מקשיבים לו. הם משתמשים ברדיו טלסקופ פארקס בקוטר 64 מטרים באוסטרליה. הכוכב המלווה במערכת הוא ננס לבן בעל מסה נמוכה מאוד, שעבר הסבה לכוכב לכת העשוי מיהלום טהור.

צפיפות כוכב הלכת היא לפחות כמו זו של פלטינה, והדבר מספק לנו רמז למקורו" אומר ראש צוות המחקר, פרופ' מתיו ביילס מהמכון הטכנולוגי סווינבורן באוסטרליה. ביילס מוביל את צוות "היקום הדינמי" ביוזמה אסטרונומית חדשה רחבת שדה, מרכז המצוינות של האסטרופיסיקה (CAASTRO) הנמצא כעת בשבתון במכון מקס פלנק לרדיו אסטרונומיה.

כמו מגדלור, J1719-PSR 1438 פולט אותות רדיו סביבו בשיטתיות. כאשר החוקרים הבחינו באפנון ספציפי כל 130 דקות, הם הבינו שזו חתימה ממדים פלנטריים. בהינתן המרחק של מסלולו, סביר מאוד שהמלווה הוא ליבה של מה שהיה פעם כוכב מאסיבי שהחומר שלו נמשך בכוח הכבידה של הפולסאר.

"אנו מכירים רק מעט מאוד מערכות אחרות מסוג זה, המכונה כוכבים כפולים אולטרה קומפקטיים בעלי מסה נמוכה הבוהקים בתחום קרינת ה-X (ultra-compact low-mass X-ray binaries), שעשויים להתפתח לפי התסריט הנ"ל ועשויים לייצג את אב הטיפוס של פולסארים כדוגמת J1719-1438", אמר ד"ר אנדריאה פוסנטי ממצפה IANF בקלייארי שבאיטליה.

"כאשר כמעט כל המסה המקורית שלו נעלמה מעט מאוד נשאר מהכוכב המלווה כדי שזו תהפוך לפחמן וחמצן – אלא אם כן זו ליבה של כוכב שהיה קודם פעיל והספיק לייצר חוצרים אלה ולפיכך כוכבים שעדיין עשירים ביסודות קלים יותר כגון מימן והליום לא יתאימו למשוואה. הכוכב כל כך דחוס, עד כי החומר שלו דומה יותר ליהלום.

הגורל הסופי של המערכת הבינארית תיקבע בידי המסה ותקופת ההקפה של הכוכב התורם בזמן העברת המסה. הנדירות של פולסארים בעלי זמן מחזור של מילי שניות עם מלווה בגודל של כוכב לכת משמעותה שייצור "כוכבי לכת אקזוטיים" היא היוצא מן הכלל, ודורשת תנאים ייחודיים" אומר ד"ר בנג'מין סטפרס מאוניברסיטת מנצ'סטר.

"התגלית החדשה הפתיעה אותנו. אבל יש בהחלט הרבה דברים לגלות אודות הפיזיקה של פולסארים בשנים הבאות ", סיכם מיכאל קרמר.

לידיעה ביוניברס טודיי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

7 תגובות

  1. אין איזה כוכב מזהב טחור היה יכול להיות פנטסיה

  2. חבל שהוא לא מקרוב אלינו לארץ בנוסף לירח זאת אטרקציה להביט בו ולהתפעל מיופו העצום

  3. דה בירס לא צריכים את הכוכב הזה … יש די והותר יהלומים גם בכדור הארץ .
    למעשה הם רוכשים את מירב היהלומים ישירות מהמכרות על מנת למנוע ירידת מחיר .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן