סיקור מקיף

ישיבה גורמת השמנה של הישבן

מחקר חדש באוניברסיטת תל אביב מדגים כיצד אורח חיים סטטי מוביל להשמנה * החוקרים בחנו את המכניקה של תהליך ההשמנה כאשר מופעל על תא השומן לחץ סטטי בדומה לישיבה

לחץ על תאי השומן מוביל להשמנה. איור: : פרופ' עמית גפן , אוניברסיטת תל אביב
לחץ על תאי השומן מוביל להשמנה. איור: : פרופ' עמית גפן , אוניברסיטת תל אביב

מחקר חדש מאוניברסיטת תל אביב חושף לראשונה את תהליך ההשמנה ברמת תא השומן ורקמת השומן, ומראה כיצד אורח חיים סטטי מעודד עודף משקל בנפרד מהרגלי התזונה.
את המחקר החדש, שממצאיו מתפרסמים בכתב העת Biophysical journal, ערכו פרופ' עמית גפן, ד"ר נתן שקד והדוקטורנטית נעמה שהם מהמחלקה להנדסה ביו-רפואית בפקולטה להנדסה באוניברסיטת תל אביב, בשיתוף פעולה עם פרופ' דפנה בניהו מהמחלקה לביולוגיה תאית והתפתחותית בבית הספר לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת תל אביב.

 

"לפני כשנתיים פרופ' בניהו ואני קיבלנו מענק מהקרן הלאומית למדע על מנת לשתף פעולה בחקר ההנדסה של ההשמנה", מספר פרופ' גפן. "מצאנו שאם מפעילים עומס מכני סטטי על תאי שומן – הם מייצרים עד 50% יותר שומן. זאת היתה הפעם הראשונה שהוכח הקשר בין השמנה לאורח חיים סטטי, בלי כל קשר לתזונה. מי שיושב כל היום על הישבן, כלומר מפעיל לחץ מכני סטטי על רקמת השומן שלו, ישמין יותר מאדם שמפעיל לחץ מכני דינמי על רקמות השומן – וזה בנפרד מכמות ההמבורגרים ששניהם אוכלים. רקמת השומן מגיבה לעומסים מכניים הפוך מרקמות העצם והשריר: בשעה שרקמות עצם ושריר מתנוונות תחת עומס מכני סטטי, רקמות שומן דווקא צוברות מסה".

 

במחקרם החדש ביקשו החוקרים לבדוק כיצד תא השומן משתנה מבחינה מכנית כאשר הוא צובר שומן. "תא השומן מייצר טיפות שומן (Lipid Droplets)", מסביר פרופ' גפן. "הטיפות הללו מתמזגות זו בזו לידי טיפות גדולות יותר ויותר, עד שכל החלל התאי מתמלא בטיפת שומן אחד גדולה. הלחץ הפנימי הזה מאלץ את התא, ובסופו של דבר את הרקמה כולה, להתרחב, כלומר להשמין. אבל אנחנו חשדנו שיש תכונות מכניות נוספות, מלבד ההתרחבות, שתורמות להשמנה".
כדי לבחון את המכניקה של תהליך ההשמנה, פרופ' גפן ועמיתיו השתמשו במיקרוסקופ כוח אטומי, המסוגל למדוד התנגדות מכנית ברמה התא וברמת אברוני התא. "הוכחנו שטיפות השומן משפיעות לא רק על גודל התא, אלא גם על קשיות התא", אומר פרופ' גפן. "אם אני תא שומן ואני מתרחב ומתקשה, אז אני דוחק את התאים שלידי באופן של העמסה מכנית סטטית. התוצאה היא כדור שלג או מעגל קסמים: תא שומן שמייצר שומן דוחק מכנית בתאי השומן האחרים גם כן לייצר שומן באופן מואץ. זו למעשה המקבילה התאית לישיבה ממושכת על כיסא או לשכיבה ממושכת על המיטה. מהרמה התאית ועד לרמה הגופנית, הצלחנו להראות איך אורח חיים סטטי מעודד השמנה – בנפרד מהתזונה, מהגנטיקה ומשאר הגורמים המשפיעים על משקל הגוף".

לפי ארגון הבריאות העולמי, כחצי מיליארד בני אדם סובלים מעודף משקל, והוא אחד מחמשת גורמי התחלואה העיקריים בעולם. "אם נדע איך לערוך מניפולציות מכניות לתאים הללו, נוכל להפחית שומן מאנשים הסובלים מעודף משקל ולהוסיף שומן לאנשים שסובלים מתת משקל בדרכים אחרות מלבד משטרי תזונה. אפשר גם לחשוב על יישומים נוספים, משתלים טבעיים לשדיים ועד לגירוי מכני לרקמות השומן של אסטרונאוטים בשהיות ארוכות בחלל. בימים אלו אנו מפתחים דגמים ניסויים וממוחשבים נוספים על מנת לבחון תאי שומן תחת משטרים שונים של העמסה מכנית".

8 תגובות

 1. ספקן, יצא לי לראות לא מעט תגובות שלך ואני חייב לומר שהתרשמתי ממך והגעתי למסקנה שאתה
  בנאדם מאוד מאוד מאוד טיפש.

 2. קמילה
  הודעה חוזרת כי משהו השתבש בהודעה הקודמת.

  ניטען כמסקנה מהמחקר ש"אורח חיים סטטי מעודד השמנה". זו מסקנה מטופשת.

  אין קשר בין הצטברות שומן סמוך לרקמה שמופעל עליה לחץ, לבין "אורח חיים סטטי".

  הצטברות שומן סמוך למקום של לחץ אינו שונה באופן עקרוני מיצירת יבלת בסמוך לאיזור לחץ ממושך בנעל, הריקמה מגיבה בצורה חריגה על לחץ במקום שבו באופן טבעי לא אמור להיות לחץ. אני מדבר כאן על יבלת (שצריך להסיר בפעילות פדיקור), לא לשלפוחיות. יש לי במקרה יבלות כאילו בכף רגל ואני מכיא את התופעה מידע אישי. אני יודע גם אילו נעליים גרמו ליבלת (קרוקרס).

  מה שאני טוען הוא שהתופעה של יבלת ברגל בגלל נעל לוחצת או הצטברות שומן באיזור הישבן בגלל ישיבה מושכת אין להם שום קשר להשמנה או אי השמנה בגלל אורח חיים סטטי.

  משתמשים בדמיון מילולי כדי לגזור גזירה שווה על שני תהליכים שונים לגמרי.

  יתכן שאורח חיים סטטי מעודד השמנה ויתכן שלא. אני לא נכנס לוויכוח. אבל מה לזה לבין עיוות רקמות בגלל לחץ פיזי ממושך עליהן או בסביבתן ?
  98

 3. קמילה

  ניטען כמסקנה מהמחקר ש"אורח חיים סטטי מעודד השמנה". זו מסקנה מטופשת.

  אין קשר בין הצטברות שומן סמוך לרקמה שמופעל עליה לחץ, לבין "אורח חיים סטטי".

  הצטברות שומן סמוך למקום של לחץ אינו שונה באופן עקרוני מיצירת יבלת בסמוך לאיזור לחץ ממושך בנעל, הריקמה מגיבה על לחץ במקאום שבו באופן טבסעי אין לחץ. אני מדבר כאן על יבלת (שצריך להסיק בפעילות פדיקור), לא לשלפוחיות. יש לי במקרה יבלות כאילו בכף רגל ואני מכיא את התופעה מידע אישי. אני יודע גם אילו נעליים גרמו ליבלת (קרוקרס).

  מה שאני טוען שהתופעה של יבלת או הצטברות שומן באיזור הישבן בגלל ישיבה מושכת

  k "Stockfish DD (19.9%)"]
  [Result Nxd4 O-O 8. f3 c6 9. fxe4 exd4 10. O-O Qe7 11. Re1 Qxe4 12. Qxe4 dxe4 13. Rxe4 Nd7 14. Bf4 Nc5 15. Rxd4 Bf5 16. Nc3 Rfd8 17. Rad1 Rxd4 18 g5 23. h3 3 Kd5 41. Bc3 Kd6 42. K. g6 Kd7 50. g7 Kd6 51. g8=Q Kc7 52. Qg6 Kb7 53. Qd6 Ka7 54. Qb4 Ka6 55. Kg5 Ka7 56. h4 Ka6 57. h5 Ka7 58. h6 Ka6 59. h7 Ka7 60. Kg6 Ka6 61. h8=Q Ka7 62. Qhb8+ Ka6 63. Q8b6# 1-0
  שום קשר למה שקוראים פה "אורח חיים סטטי". אורח חיים סטטי לא יוצר שום לחץ על שום רקמה. משתמשים בדמיון מילולי כדי לגזור גזירה שווה על שני ù שונים לגמרי.

 4. המחקר הזה הגיע לתוצאות מופלאות, שלא היה לנו מושג עליהן. ממחקר שאני ערכתי הסתבר שעמידה ממושכת על הראש – משטחת אותו ומרחיקה את האזנים זו מזו, וכך נפגמת השמיעה הסטראופונית של האדם…

 5. בת-יה וספקן,
  מהיכן מגיע הזלזול שלכם? יכול להיות שלא הבנתם ואתם ממהרים לשפוט שלא בצדק?
  בת-יה למשל החמצת לדעתי את כוונת החוקרים ברעיון להוסיף שתלים טבעיים שייצרו לחץ סטטי ברקמת השומן ובכך יגרמו להגדלתה, רק בגלל קיומו של אותו לחץ סטטי. הרי הקשר בין הדברים ברור ומובן ונובע ישירות מהממצאים של החוקרים, על מה את תמהה בדיוק? אולי כל חמור יודע שישיבה ממושכת גורמת להתנוונות, אבל ניכר שלא כל חמור יודע מה המנגנון שתורם להשמנה בעקבות הפעלת לחץ סטטי על רקמת שומן (כפי שקורה בישיבה ממושכת). "התרוץ של החלפה מכנית של חלקים בגוף במקום קצת התעמלות"? תקראי שוב בבקשה, נראה שלא הבנת מה נכתב שם.
  ספקן, מה לא ברור? אורח חיים בו ממעטים בתנועה מוביל בהכרח ללחץ סטטי מתמשך על רקמות שומן, למשל בישבן במקרה של ישיבה ממושכת המאפיינת עבודה משרדית למשל. בהקשר זה איך היית קורא לסגנון חיים של מי שיושב במשרד מרבית שעות היום? סגנון חיים דינאמי?
  "בישיבה ממושכת יש לחץ גדול על רקמות הישבן וז משפיע, כמו שלחץ בנעליים יוצר יבלת." מה הקשר בין משפט זה שכתבת ובין הממצא החדש שלחץ סטטי על רקמה שומנית מוביל להצטברות מוגברת של שומן באותה רקמה, מה זה קשור לעזאזל ליבלות?! המסקנות שהחוקרים הסיקו אינן מרחיקות לכת והן ממש מתבקשות מתוצאות המחקר, במיוחד שמודגש שמדובר במנגנון שאינו קשור לתזונה.

  באמת שלא ברור לי מהיכן מגיע הזלזול שלכם, במיוחד כאשר ניכר כי שניכם לא הבנתם על מה מדובר ומה נטען שם. למען הסר ספק אין לי שום קשר למחקר זה או למי מהחוקרים שצויינו בכתבה.

 6. מה הקשר בין שתלים טבעיים לשדיים והשמנה? כל חמור יודע שישיבה ממושכת גורמת להתנוונות. אם רצו החוקרים המכובדים לחקור את נושא ההשמנה – יופי להם. אבל התירוץ של החלפה מכנית של חלקים בגוף במקום קצת התעמלות – צולע מאוד.

 7. משעמם לחוקרים וכנראה ישבו הרבה זמן על הראש, כי הוא לא חושב.

  מה הקשר ישיבה ממושכת לבין "אורח חיים סטטי” ? אין קשר. בישיבה ממושכת יש לחץ גדול על רקמות הישבן וז משפיע, כמו שלחץ בנעליים יוצר יבלת. אז מזה מסיקים מסקנות מרחיקות לכת נזקים בגין ”אורח חיים סטטי" ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן