מדענים דברו ברור

בעשורים האחרונים מתחמם הקוטב הצפוני בקצב ובמהירות כפולה מההתחממות העולמית הממוצעת, חמש השנים האחרונות היו החמות ביותר מאז החלו המדידות ‫ובכל זאת, מכחישי ההתחממות עושים חיל

פסל הקרח של דוב הקוטב שהציב ארגון WWFבכיכר המרכזית בקופנהגן בטרם נמס, במסגרת ועידת קופנהגן שהתיימה ב-2009
פסל הקרח של דוב הקוטב שהציב ארגון WWFבכיכר המרכזית בקופנהגן בטרם נמס, במסגרת ועידת קופנהגן שהתיימה ב-2009

בקופנהגן (דנמרק) נערך כנס שעסק בהפשרה הדרמטית של הקרח בקוטב הצפוני ובהסתייגות מדינות העולם מפעילות למניעת ההפשרה.

הדו"ח הסמכותי שנכתב בידי 400 מדענים ופורסם בעקבות הכנס מראה כי הפשרת הקרחונים בקוטב הצפוני תוסיף לעלית פני הימים עד כ 150 סמ' עד סוף המאה הנוכחית, גבוה בהרבה מתחזיות קודמות.

על פי דווח "התכנית להערכה לניטור הקוטב" (להלן א.מ.א.פ.) Arctic Monitoring and Assessment Program) AMAP‫ גוף מדעי שהוקם ע"י שמונה מדינות שמשיקות לקוטב הצפוני.

 

בעשורים האחרונים מתחמם הקוטב הצפוני בקצב ובמהירות כפולה מההתחממות העולמית הממוצעת, חמש השנים האחרונות היו החמות ביותר מאז החלו מדידות ‫(במאה ה-19). הדיווח מדגיש את הצורך בדחיפות בפעילות למניעת ההתחממות העולמית בעוד האומות שקועות/תקועות בשיחות על הפחתה בפליטות גאזי חממה, שיחות שנמשכות כבר שני עשורים.

 

שליח הבנק העולמי לכנס אמר כי: "הדיווח מהווה סיבה לדאגה", שכן ברור כי העולם אינו עושה מספיק למניעת שינויי האקלים,עליית פני הים תשפיע על מיליונים, במדינות עשירות ועניות כאחד, אבל תפגע בעיקר בעניי העולם שרבים מהם חיים באזורים נמוכים ואין ברשותם המשאבים להסתגלות. לדברי השליח בדיקות הבנק הראו כי הרס תשתיות ופגיעה בכלכלה בעקבות שיטפונות והצפות יהיו בעלות של מיליארדי דולרים.

 

מומחה לזרמי האוקינוס מאיי פרו Faeroe Islands אמר כי אחת הבעיות היא חוסר נכונותם של מדענים להסיק מסקנות בביטחון של 100% מערער את בטחון הציבור ונותן לקובעי מדיניות מרווח שמאפשר חוסר פעולה.

 

מדען מקולורדו ממשיך ואומר כי חוסר זה נותן בידי גורמים שמתנגדים לבלימת השימוש הפראי בדלק מחצבי את הבסיס לגרום לציבור לפקפק בצורך לחדול מהביזבוז הפוגעני.

 

בפגישת המשך שתהיה בפינלנד יוגש הדו"ח (א.מ.א.פ.) לשרת החוץ של ארה"ב ולשרי החוץ של : קנדה, איסלנד, נורווגיה, דנמרק, שוודיה, פינלנד ורוסיה.

 

כדי שהדו"ח יתקבל ויובן בציבור הרחב ובעיקר ע"י קובעי מדיניות, נתבקשו המדענים שמתארים את מסקנותיהם לדבר ברור, כלומר להשתמש במילים פשוטות ללא מלל של פרטים מרובים מדי, שכן התמקדות בפרטים מרובים מערפלים ומטשטשים את התמונה המדעית הבסיסית, בפשטות : כאשר פולטים יותר גאזי חממה לאטמ' הכדור מתחמם.

כדי להגיע לכל הרבדים בחברה על החוקרים להסביר את הפשרת הקרחונים בקטבים במילים פשוטות.על החוקרים לחדול ולדבר בצופן למשל : במקום להגיד "אנטרופוגני" anthropogenic יש להגיד "נגרם ע"י האדם",

 

יש לקוות כי מקבלי הדו"ח יבינו כי הגיע הזמן שבמקום שליטה בסביבה למען האוכלוסיה האנושית, תהיה שליטה באוכלוסיה האנושית למען הסביבה !

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

84 תגובות

 1. אני היתי מסתפק בעמדה הרישמית של כול האקדמיות הלאומיות (ארצות הברית, בריטניה…), האגודה האמריקאית לפיזיקה APS, הארגון המדעי הגדול בעולם, AAAS ועיתונו SCIENCE, השבועון NATURE, ואפשר כמובן להמשיך את הרשימה… למשל המאמר של נעמי אורסקס שסקר את העיתונות המדעית ולא מצא אף מאמר שמכחיש את שינויי האקלים האנתרופוגני
  הכחשת המציאות דומה להכחשות אחרות (חיסונים, או קשר בין וירוס ה-HIV לאידס) אז נושא האידס עדיין בויכוח מדעי (כמדומני בינן המכחישים יש אפילו בעל נובל ברפואה) אבל נראה מי מהמכחישים יוותר על תרופות נגד אידס אם חלילה ימצא נגוע בנגיף.
  הקישור מוביל למאמר של מייקל שרמר על הכחשה ומכחישים

  BEYOND THE IVORY TOWER- The Scientific Consensuson Climate Change
  SCIENCE 2004 -Naomi Oreskes

  נ.ב. כמות הקרח היבשתי באנטאקטיקה יורדת תהליך שצפוי להאיץ משום החלשותו של החור באוזון

 2. התנצלותי הכנה לד"ר רוזנטל על שחשבתי לרגע שאלה תגובותיו. לפי הסגנון אני מבין שתגובה 65 אינה שלו גם כן.

 3. האם יש דרך להפסיק את כתיבת התגובות תחת שמות
  בדויים, "פסוודונים" , או התחזות ?

 4. דן שמיר:
  תשובתך נכונה.

  ארכי:
  דבריך שגויים אבל מכיוון שההסבר לשגיאתך כבר ניתן לפני שכתבת את תגובותיך אינני רואה טעם לחזור על הדברים.

 5. ארכי (76),

  תחסוך מאיתנו. תעשה את הניסוי או לכל הפחות תראה את הסרטון ואז תדבר.
  נ.ב. יש להבדיל בין נפח לנפך(?!?!).

 6. אסף אתה לא רציני. אתה דוקטור למה בדיוק? או שזה לא אותו אסף (מחבר הידיעה)?

 7. מי שרוצה להסתמך על ארכימדס חייב לעשות את הניסוי נכון ,
  כך שיתאים לתנאי השטח,
  בשטח תשיעית מקרחון "מציצה" מעל המים לכן הניסוי הנכון הוא :
  הכנס שמונה קוביות קרח לכוס, מלא את הכוס במים, הוסף קובית קרח אחת…..
  ראה זה פלא המים גולשים !

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן