סיקור מקיף

חיידקי סלמונלה נגד סרטן

חיידקי סלמונלה מתבייתים על תאים סרטניים וכך מפעילים את המערכת החיסונית. על השימוש בחיידקים כאמצעי למלחמה בסרטן

חיידקי Salmonella typhimurium (באדום) חודרים לתרבית תאים אנושית. מתוך ויקיפדיה
חיידקי Salmonella typhimurium (באדום) חודרים לתרבית תאים אנושית. מתוך ויקיפדיה

דרור בר-ניר | גליליאו

מֶלָנוֹמה היא מחלה סרטנית שמקורה לרוב בתאי הפיגמנטים בעור (מלנוציטים), ושאם אינה מטופלת בשלב מוקדם היא גורמת למוות בייסורים. תאים סרטניים, כלומר תאים שמתרבים ללא בקרה, מתפתחים בגופנו בתדירות גבוהה יחסית. אך סמני אזהרה (אנטיגנים אופייניים לגידול) מיוצרים בתאים אלה ויוצאים מהם דרך חלבון אופייני לצומתי מעבר, המכונה connexin 43 . סמני האזהרה מגיעים לתאים מציגי אנטיגנים, ואלה "מזעיקים" את תאי מערכת החיסון המפעילים את מערכות ההשמדה העצמית של התאים הפגועים. בכך הגידול הסרטני מדוכא ו/או מושמד.

בתאי מלנומה אין כמעט connexin 43. בשל כך אין יציאת סמנים, מערכת החיסון לא מוזעקת, אינה מגיבה כלפי הגידול ומאפשרת לו לשגשג, לגדול ולהתפשט לאיברי הגוף האחרים.

שיתוף פעולה של קבוצת המחקר בראשות מריה רשיניו (Rescigno), מהמכון האירופי לחקר הסרטן שבמילנו, איטליה, עם קבוצת המחקר בראשות פרנצ'סקה אבוגדרי (Avogadri), מהמרכז לחקר הסרטן ע"ש סלואן קטרינג (Sloan-Kettering) בניו-יורק שבארצות-הברית, עשוי לקדם טיפול כנגד המחלה, וזאת בעזרת חיידקי Salmonella typhimurium.

החיידקים נמשכים לאזור הגידול

לחיידקי S. typhimurium, הגורמים לטיפוס הבטן בעכברים ולמחלת מעיים בבני אדם, יש תכונה מיוחדת המוכרת כבר כ-150 שנה – הם נוטים להתביית על תאים סרטניים: כאשר הם מאכלסים אדם או חיה אחרת החולים בסרטן, ההתנחלות העיקרית ובעקבותיה ההתרבות של החיידקים מתרחשת באזור הגידול.

החוקרים הזריקו חיידקי סלמונלה מוחלשים (שאיבדו את יכולתם לגרום למחלות האופייניות), לעכברים חולים במלנומה, ובמקביל הוסיפו חיידקים לתרבית של תאי מלנומת אדם. ההדבקה בסלמונלה גרמה בשני המקרים לעלייה בכמות של connexin 43 בתאים הסרטניים. מערכת החיסון חיסלה את הגידול בעכברים המוזרקים והם הבריאו. החוקרים מקווים שהעלייה בכמות של ה-connexin שנצפתה בתרבית תאי המלנומה של האדם תתרחש גם בניסויים שיבצעו, לאחר קבלת האישורים המתאימים, גם בבני אדם חולי מלנומה ושהדבר יאפשר את השמדת הגידול.

אין זו הפעם הראשונה שבה משתמשים בחיידקים כדי לעורר תגובה חיסונית כנגד תאים סרטניים. כבר במאה הקודמת הזריקו חיידקי שחפת (Mycobacterium tuberculosis, מהזן BCG, ששימש לחיסון כנגד המחלה) כדי לסייע בהתמודדות עם סרטן שלפוחית השתן. הדלקת שנוצרה בשלפוחית עקב ההדבקה בחיידקים כיוונה לאזור את תאי מערכת החיסון, שזיהו את התאים הסרטניים והשמידו אותם.

2 תגובות

  1. יכול להיות שהחיידקים מזהים את חולשת התאים עקב החוסר בחלבון או סמן כימי מסויים (יכול להיות אותו חלבון עצמו connexin ) דבר שגורם להם להתמקם באותו מקום כי מבחינה ביולוגית שם הם יהיו בטוחים מפני המערכת החיסונית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן