סיקור מקיף

ניל ארמסטרונג – 1930-2012: בני המשפחה, נשיא ארה"ב ואסטרונאוטים סופדים

ארמסטרונג היה גיבור לא רק של זמנו אלא של כל הזמנים" אמר הנשיא ברק אובמה בטוויטר. "תודה ניל על שהראית לנו את כוחו של צעד אחד קטן".

התצלום הרשמי של ניל ארמסטרונג לקראת טיסת אפולו 11  צילום: נאס"א
התצלום הרשמי של ניל ארמסטרונג לקראת טיסת אפולו 11 צילום: נאס"א

מילותיו של ארמסטרונג "צעד קטן לאדם – צעד גדול לאנושות", שנאמרו ב-20 ביולי 1969 כאשר הפך להיות האדם הראשון שנחת אי פעם על גוף שמימי אחר, הפך לחלק מההסטוריה.
משפט זה, ששודר מים השלווה היווה שיאו של מאמצים ותקוות של מיליוני בני אדם והוצאה של מיליארדי דולרים ושלט לרגלי הנחתת שאומר "באנו בשלום בשם כל האנושות". דברים אלה מדגישים כי ארמסטרונג ועמיתו באז אלדרין היו נציגים של כל האנושות. למרות זאת, ההשג שלו נחשב לאבן הדרך הגדולה הראשונה בניצחון של ארה"ב על ברית המועצות.

ארמסטרונג היה גיבור לא רק של זמנו אלא של כל הזמנים" אמר הנשיא ברק אובמה בטוויטר. "תודה ניל על שהראית לנו את כוחו של צעד אחד קטן".

משפחת ארמסטרונג פרסמה את ההודעה הבאה בשבת: "ניל ארמסטרונג היה גם גיבור אמריקני אך היה צנוע, והאמין כי רק עשה את עבודתו. הוא שירת את אומתו בגאווה כטייס קרב בצי, טייס ניסוי ואסטרונאוט. הוא גם מצא גב להצלחתו בביתו ובמדינת אוהיו בעסקים ובאקדמיה, והפך לאחד ממובילי הקהילה בסינסינטי."

"בעוד אנו מבכים על לכתו של אדם טוב, אנו גם מציינים את חייו המרשימים ומקווים כי הוא ישמש דוגמה לאנשים צעירים בכל העולם שאפשר לעבוד קשה ולהגשים את חלומותיהם, לרצות לחקור ולדחוף את הגבולות, ולשרת מטרות גדולות מאיתנו."

"כל עוד ייכתבו ספרי הסטוריה, ניל ארמסטרונג יכלל בהם, וייזכר על כך שלקח את האנושות צעד קטן לתוך עולם מעבר לשלנו" אמר מנהל נאס"א צ'ארלס בולדן. שהוסיף כי מלבד היותו של ארמסטרונג אחד מגדולי המגלים של אמריקה "ניל היה איש בעל חסד וחמלה שיכול להוות דוגמה לכולנו."
עמיתו של ארמסטרונג לנחיתה על הירח, באז אלדרין אמר על מותו של מפקדו: "התעצבתי מאוד לשמוע על מותו של ניל ארמסטרונג היום. ניל ואני התאמנו ביחד כשותפים טכניים, אך גם כחברים טובים שתמיד ייקשרו באמצעות ההשתתפות במשימת אפולו 11. כל פעם שאני מסתכל על הירח זה מזכיר לאי את הרגעים לפני ארבעה עשורים כאשר הבנתי שלמרות שהתרחקנו מכדור הארץ יותר מאשר כל אדם אחר, לא היינו לבד."
טייס חללית הפיקוד, מייקל קולינס, שנשאר להמתין לשניים במסלול סביב הירח אמר בפשטות: "הוא היה הטוב ביותר ואני מתגעגע אליו מאוד."

"מותו של ניל ארמסטרונג הכה אותנו בהלם במרכז החלל ג'ונסון" אמר מנהל המרכז מייקל קואטס.
"כל העולם הכיר את ניל כאדם הראשון שצעד על הירח, אך עבורנו הוא היה שותף לעבודה, חבר ודובר חשוב לתוכנית החלל המאוישת. הוא הצליח היטב כשפעל תחת לחץ ונתן דוגמה לכל האסטרונאוטים שבאו אחרים. הדוגמה האישית תחסר לנו."

"ניל ארמסטרונג היווה השראה אישית לכולנו במשרד האסטרונאוטים" אמר בוב בהנקן, מנהל משרד האסטרונאוטים של נאס"א. "הצעד ההסטורי שלו על אדמת הירח היה היסוד של רבים מהחלומות האישיים שלנו שגרם לנו להפוך לאסטרונאוטים. הדבר היחיד שמעיב על השגו היה הצניעות שלו באשר להשגים אלו. אנו נתגעגע לחבר, מנטר, חוקר ושגריר של הרוח האמריקנית של התבונה."

 

באותו הנושא באתר הידען:

לידיעה ביוניברס טודיי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. המשפט והאיש אשר נחקקו לתפארת האנשות לעד !!!
    האנושות צריכה להבין שפריצת דרך צריכה הרבה השקעה כספית, אנרגיה עבודה וסיכונים.
    אך בסופו של דבר נפרצת דרך שאין לה שיעור והכול מתגמד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן