מה שהמדיה לא סיפרה – דו"ח שתמך בהפקת נפט וגז בשיטת הפראקינג מומן על ידי תעשיית האנרגיה

כלי תקשורת מהזרם המרכזי בארה"ב פרסמו את הדו"ח המשבח את היתרונות הכלכליים של הפקת גז ונפט בשיטת הפראקינג מבלי לגלות מי מימן את הדו"ח.

כרזה של מתנגדי הפקת נפט וגז בשיטת הפראקינג. איור: shutterstock
כרזה של מתנגדי הפקת נפט וגז בשיטת הפראקינג. איור: shutterstock

כלי תקשורת מהזרם המרכזי בארה"ב פרסמו את דבר קיומו של דו"ח המשבח את היתרונות הכלכליים של הפקת גז ונפט בשיטת הפראקינג מבלי לגלות מי מימן את חיבורו. הדו"ח שכותרתו: "עתיד האנרגיה החדשה באמריקה: מהפכת הנפט והגז הלא קונבנציונליים וכלכלת ארה"ב" זכה לכיסוי נרחב אתמול (חמישי).

הדו"ח שחובר בידי חברת הייעוץ IHS CERA מומן בידי ארגונים רבים המאגדים חברות בתחום הדלק המחצבי, תיאר את היתרונות שטומנת בחובה צמיחת תעשיית הנפט והגז. לפי הדו"ח, הגידול בהפקת גז טבעי ונפט בשיטות לא קונבנציונליות הוסיף 1,200 דולר לשנה לכל בית אב בארה"ב ב-2012, ותומך כעת ב-1.2 מיליון משרות. הענף גם צפוי לייצר 3.3 מיליון משרות עד שנת 2020. רבים מהנתונים הללו גדולים בהרבה מאלו שנמצאו במחקרים כלכליים קודמים רבים.

ואולם, אתר מדיה מטרס חושף כי כלי תקשורת רבים ובהם רויטרס, CNBC, פורבס.קום ולוס אנג'לס טיימס כיסו את הדו"ח בלי להזכיר את קשריו הכלכליים עם התעשיה. המחקר נתמך בידי ברית הגז הטבעי של אמריקה, מכון הנפט האמריקני, המועצה הכימית האמריקנית, איגוד ספקי הגז הטבעי וארגונים נוספים העומדים להרוויח מצמיחה ללא בקרה על פעילות הפראקינג. קייל איסקובר, סגנית נשיא למדיניות רגולטורית במכון הנפט האמריקני – ארגון הסחר הגדול ביותר של נפט וגז, שיבחה את הדו"ח ואמרה: "עבור ארגון כמו מכון הנפט האמריקני, להיות מסוגלים לצטט את הממצאים ועם המוניטין של IHS מאפשר לקדם את הסברת הנושא לבכירי הממשל". לפי סטיב פורד, סגן נשיא למדיניות ותקשורת ב- Marcellus Shale Coalition (קבוצת סחר תעשייתית) "מחקרי השפעה כלכלית כמו זה חשובים ככלי לקידום התעשייה".

בלומברג, שסיפקה את הנתונים אודות הקשר של הדו"ח לתעשייה דיווחה כי הדו"ח של IHS התעלם לחלוטין מהההשפעה הסביבתית של הפקת נפט וגז בשיטות לא קונבנציונליות, ולא לקח בחשבון נושאים כגון זיהום מי תהום ולחץ על משאבי המים.

לידיעה באתר מדיה מטרס

עוד בנושא באתר הידען

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

35 תגובות

 1. ב, ב, ב…

  שים קצת מלח בתוך כוס מים. טעם. עכשיו הוסף עוד כמה גרגרים וטעם שוב. האם אתה מרגיש בהבדל? זו האנלוגיה הנכונה.

 2. אשר:
  גם אם אחוז מסוים של גז הוא קטן מאוד זה לא מעיד על השפעה קטנה.
  יש הרבה דוגמאות לדברים קטנים שהשפעתם גדולה:
  למשל:
  1)ביצית שוקלת אולי כמה מיליגרם אבל ממנה יכול להתפתח פיל ששוקל כמה טונות.
  2)תנסה לשים כמה גרמים של מלח בכוס מים ולשתות את המים .
  המסקנה:
  לא הכמות קובעת אלא התוצאה הסופית.
  גם אם אחוז של גז מסוים הוא קטן מאוד הוא יכול לקבוע דברים גדולים מאוד.

 3. אתם יודעים היכן יש נפט? היכן שיש שכבות סלע היצרות מלכודות טבעיות שלכדות את הנפט בזמן שהוא נוצר.
  אתם יודעים מה קורה לנפט שלא נלכד? הוא משתחרר לאטמוספרה. והוא הרוב המכריע.
  ואגב, כיפות הקרח במאדים מצטמקות.

  אז…. שלא יעבדו עליכים

 4. אכן זה מה שאתם – משועממים שרוצים להציק. מי שמתיימר לדעת פיסיקה יותר מהפיסיקאים וסטטיסטיקה יותר מהסטטיסטיקאים רק כדי להוכיח תיזה פוליטית ולא שומע מה שאומרים לו אכן בא רק להציק.

 5. אבי, להיתווכח איתך זה כמו לירות דגים בחבית (shooting fish in a barrel). בכל אחת מתגובותיך נקל לימצוא non-sequiturs , הרבה הטחת עלבונות , פניה לקונצנזוס בלתי מוכח וגם סתם טעויות, כמו "פחמן-שהוא-גופרית לעיל. טעויות קורות אבל אצלך זה המצב הרגיל ולכל הפחות זה אומר שאינך משקיע זמן בכתיבתך, ואכן רואים זאת.

  אבל I rested my case, אבקר באתר שלך כשישעמם לי וארצה להיתעלל באיזה "אבטיח", כאן זה כמו חתול ועכבר!

 6. אשר פט
  אתה פשוט מבלבל את המוח. השפעת CO2 על האקלים אינו זניח. זה מוכח בתיאוריה ומוכח בתוצאות.
  מי שאומר אחרת פשוט לא מבין או משקר.
  אין מה לדון בזהץ

 7. סליחה, פליטת קולמוס, כמובן דו תחמוצת הפחמן. אם אתה חוזר כמו תוכי על הטענה שבגלל שכמות הגז (CO2) קטנה באטמוספירה אז אין בו נזק, בניגוד לתכונות הפיסיקליות שלו, אז כנראה שאינך יודע על מה אתה מדבר. הפיסיקה של השפעת דו תחמוצת הפחמן על האטמוספירה ידועה ומוכחת מזה עשורים רבים, כעת חבר את העובדה שכמותו האבסולוטית גדלה (למעשה הוכפלה מאז המכהפכה התעשייתית), ואת העובדה שנרשמו השנים החמות ביותר; בשבילי זה מספיק. אם בשבילך זה לא מספיק זו בעיה שלך, אני לא צריך לפתור לך את בעיות ההבנה. אני מעביר את המידע הנכון, מי שלא רוצה לקלוט אותו שלא יבוא אלי בטענות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן