מחקר חדש חושף: מדפסות לייזר עלולות לגרום לסרטן

במחקר סומנו 17 מבין 62 מדפסות כבעלות שיעור גבוה של פליטת חלקיקים, לאחר שהתברר כי הן משחררות לאוויר כמות גדולה של אבקת טונר ● החלקיקים עלולים לפגוע בדרכי הנשימה, בלב ובכלי הדם, ואף לגרום לסרטן ● המדפסות המזהמות ביותר הן מתוצרת טושיבה ו-HP

תומאס קלבורן, InformationWeek

הידיעה פורסמה בדיילי מיילי ב-1/8/2007

במחקר חדש שפורסם בשבוע שעבר נקבע כי חלק ממדפסות הלייזר, שמשמשות בבתים פרטיים ובמשרדים, מזהמות את האוויר בחלקיקי טונר מסוכנים לבריאות. במחקר, שיתפרסם בגיליון הקרוב של מגזין Enviromental Science & Technology, אותו מוציאה לאור American Chemical Society, סומנו 17 מבין 62 מדפסות כבעלות שיעור גבוה של פליטת חלקיקים, לאחר שהתברר כי הן משחררות לאוויר כמות גדולה של אבקת טונר. אולם, לא כל המדפסות מזהמות: 37 מבין 62 המדפסות שנבחנו לא שחררו כלל חלקיקים שמזהמים את האוויר. שש מדפסות שחררו כמות קטנה של חלקיקים ושתיים כמות בינונית.

המדפסות שנבחנו הן מתוצרת קנון, HP, ריקו וטושיבה, מדגמים שנמכרים באוסטרליה ובארה"ב. הכמות של חלקיקי הטונר הזעירים שפלטה אחת המדפסות (מתוצרת טושיבה) הייתה כה גדולה, עד שהיא ברת השוואה לעישון של סיגריה – על פי עורכי המחקר. שאר המדפסות המזהמות היו מתוצרת HP.

במחקר צוין כי הפליטה של המדפסות משתנה בהתאם לתנאים: מדפסת LaserJet 5 של HP, לדוגמה, עשויה בתנאים מסוימים לפלוט כמות גדולה של חלקיקים מזהמים ובתנאים אחרים לא לפלוט כלל. "דפוסי הפליטה מורכבים מאוד ועדיין איננו מבינים אותם עד תום", נאמר במחקר. "גורמים רבים, דוגמת הדגם של המדפסת, הגיל שלה, דגם המחסנית וגילה עשויים להשפיע על פליטת החלקיקים, ויש להוסיף ולחקור גורמים אלה".

את המחקר ערכו לידיה מורבסקה, פרופסור מהאוניברסיטה הטכנולוגית קווינסלנד שבבריסביין, אוסטרליה, ועמיתיה – במימון המחלקה של קווינסלנד לעבודות ציבוריות ומרכז המחקר לחדשנות יישומית. מורבסקה סיפרה כי חקר הנושא החל במקרה. "כלל לא התכוונו לחקור את התחום הזה" סיפרה מורבסקה. "נתקלנו בו במקרה, כאשר ביקשנו לחקור את יעילות ההגנה מפני זיהום חיצוני של מערכות אוורור בבנייני משרדים. במהרה גילינו מקור פנימי של זיהום אוויר – מדפסות הלייזר".

לדברי מורבסקה ועמיתיה, זיהום האוויר בשעות העבודה גבוה פי חמש, כאשר המדפסות נמצאות בשימוש. מחסניות חדשות והדפסות עתירות גרפיקה מגדילות את השיעור של חלקיקי הטונר באוויר. השאיפה של חלקיקי הטונר עלולה לגרום לנזקים בריאותיים שונים, בהתאם לחומר שנשאף ולכמות שנשאפה. החלקיקים עלולים לפגוע בדרכי הנשימה, בלב ובכלי הדם, ואף לגרום לסרטן.

על פי המשרד האמריקני לאיכות הסביבה, "חלקיקים זעירים, שקוטרם פחות מ-10 מיקרו-מטר, מציבים את הסיכון הגבוה ביותר משום שהם נשאבים לעומק הריאות ועלולים אף לחדור למחזור הדם". על פי האנציקלופדיה ויקיפדיה, הקוטר של חלקיקי טונר אופייניים הוא 8 עד 10 מיקרו-מטר. במחקר נמדדו חלקיקי טונר בקוטר של 0.015 עד 0.71 מיקרו-מטר.

במסמך Material Safety Data Sheet של HP אשר מתייחס למדפסת Color LaserJet 8500 נקבע כי הסיכון משאיפה של טונר (לפחות במדפסת זו) אינו משמעותי: "חשיפה לכמות גדולה של אבקת טונר עלולה לגרום לגירוי מינימלי של דרכי הנשימה", נכתב במסמך.

ידיעת המשך שפורסמה בדיילי מיילי ב-6/8/2007

חברת HP הכחישה את הטענות שעולות ממחקר שפורסם בשבוע שעבר, וקובע כי חלק ממדפסות הלייזר, שמשמשות בבתים פרטיים ובמשרדים, מזהמות את האוויר בחלקיקי טונר מסוכנים לבריאות. ענקית המדפסות האמריקנית לא התייחסה לטענות הספציפיות שהוזכרו במחקר, אשר נערך באוסטרליה, והסתפקה בהכחשה כללית: "איננו סבורים כי פליטה ממדפסות עלולה לסכן את בריאות הציבור", נאמר בהודעה שפרסמה החברה.

במחקר, שיתפרסם בגיליון הקרוב של מגזין Enviromental Science & Technology, אותו מוציאה לאור American Chemical Society, סומנו 17 מבין 62 מדפסות כבעלות שיעור גבוה של פליטת חלקיקים, לאחר שהתברר כי הן משחררות לאוויר כמות גדולה של אבקת טונר. המדפסות שנבחנו הן מתוצרת קנון, HP, ריקו וטושיבה, מדגמים שנמכרים באוסטרליה ובארה"ב.

הכמות של חלקיקי הטונר הזעירים שפלטה אחת המדפסות (מתוצרת טושיבה) הייתה כה גדולה, עד שהיא ברת השוואה לעישון של סיגריה – על פי עורכי המחקר. שאר המדפסות המזהמות היו מתוצרת HP. את המחקר ערכו לידיה מורבסקה, פרופסור מהאוניברסיטה הטכנולוגית קווינסלנד שבבריסביין, אוסטרליה, ועמיתיה – במימון המחלקה של קווינסלנד לעבודות ציבוריות ומרכז המחקר לחדשנות יישומית.

"HP אינה רואה כל קשר בין המדפסות בהן משתמשים לקוחותינו לבין נזק בריאותי שעלול להיגרם כתוצאה מתרכובות אורגניות נדיפות (VOC), אוזון או אבק", נאמר בהודעה שפרסמה HP. "למרות שאנו מודעים לכך שמדפסות פולטות חלקיקים זעירים, הרי שרמות הפליטה נמוכות באופן קבוע מהמגבלות שנקבעו לחשיפה במקומות עבודה".

לדברי ריץ' סקסטרו, חוקר מהמחלקה לאנרגיה במעבדות הלאומיות לורנס ברקלי בארה"ב, מוקדם לקבוע כי קיים קשר בין פליטה ממדפסות לבין נזק בריאותי. "לא ברור עדיין מה המשמעות של ממצאי המחקר", נאמר בהודעה שפורסמה באתר האינטרנט של המעבדות. "אפשר לשער שחשיפה לכמויות גדולות של חלקיקים זעירים אינה תורמת לבריאות, אבל לא ברור עדיין מה המשמעויות של החשיפה בפועל".

"דפוסי הפליטה מורכבים מאוד ועדיין איננו מבינים אותם עד תום", מודים המדענים מאוסטרליה – ו-HP מדגישה עובדה זו. "החקר של החלקיקים הזעירים הוא תחום מדעי חדש לחלוטין", מציינת HP. "כיום לא ניתן עדיין לקבוע בצורה מדויקת את המאפיינים הכימיים של חלקיקים אלה – בין אם הם נפלטים ממדפסת לייזר ובין אם הם נפלטים ממצנם (טוסטר)", מוסיפה HP.

טום מק'קון, מדען נוסף מהמעבדות בברקלי, מבקש להרגיע: עד שיימצא קשר ברור בין מדפסות לייזר, חלקיקים זעירים וסיכון בריאותי, "אין לראות בחלקיקים הזעירים לכשעצמם סיבה לדאגה", על פי מק'קון.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. אבל לא אמרתם לנו אילו לא מזהמות כלל – מה לרכוש.

    או איזה קישור למאמר המקורי לצורך כך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן