ממלכה בשם "פאלאסטין" התקיימה במאות ה-11-12 לפנה"ס בצפון סוריה ובגבול שבין סוריה וטורקיה

תגלית חדשה נדונה בכנס בינלאומי של החוגים למקרא ולארכיאולוגיה באוניברסיטת חיפה שעסק במזרח הקדום במאות י"ב-י' לפה"ס מהעדויות החדשות, שנדונו בכנס הבינלאומי שנערך באוניברסיטת חיפה, עולה כי ממלכות פלשתיות התקיימו לא רק בארץ ישראל אלא לפחות באזור נוסף במזרח הקדום

עתיקות העיר חלב
עתיקות העיר חלב
ממלכה גדולה ששמה "פאלאסטין" התקיימה במאות ה-11-12 לפני הספירה באזור שבין הערים חלב-חמה-ואנטיוכיה בצפון סוריה ובגבול שבין טורקיה וסוריה כיום- כך חשף פרופ' ג'.פ דסל (J.P Dessel) מאוניברסיטת טנסי-נוקסוויל, חבר במשלחת החפירות לתל-טאיינת (TAYINAT) שבטורקיה בכנס הבינלאומי לחקר המזרח הקדום שנערך באוניברסיטת חיפה.

משמעות הממצא, שנדון במושב מיוחד שהוקדש לנושא, ונוהל ביד פרופ' איתמר זינגר, אחד החיתולוגים החשובים בעולם, מאוניברסיטת תל אביב, היא שממלכה פלשתית התקיימה לא רק באזור כנען אלא גם באזורים נוספים.

בעקבות נפילת האימפריה החיתית בסוף המאה ה-13 לפנה"ס קמו ממלכות קטנות יותר בתחומים שהיו נתונים לשלטונה של האימפריה החיתית. אחת הממלכות האלה הייתה ממוקמת בין הערים חלב, חמה ואנטיוכיה בצפון סוריה ובגבול שבין טורקיה וסוריה כיום. בהרצאתו סיפר פרופ' דסל כי מעדויות חדשות שנמצאו באתר החפירה בתל-טאיינת בבקעת אנטיוכיה מתברר כי שמה של הממלכה היה "פאלאסטין". הכתובות רשומות בכתב ההירוגליפי החיתי, וכתובות נוספות בכתב זה המזכירות את השם "פלשתין" – נמצאו גם בעיר חלב וגם ליד העיר חמה היא חמת המקראית.
שמו של אחד ממלכי "פלסטין" בכתובות מחלב ומחמה הוא TAITA , והוא מזכיר את שמו של תועי/תועו מלך חמת הנזכר במקרא.

"זו תגלית רבת חשיבות המלמדת ש'פלשתים' נאחזו לא רק בחופי ארץ ישראל אלא גם בסוריה. זאת ועוד, הממלכה בסוריה חלשה על שטחים נרחבים יותר מאשר הערים הפלשתיות בדרום הארץ. ממלכה זו התקיימה בסוריה כנראה רק במאות י"ב-י"א לפה"ס ובתקופות מאוחרות יותר תפסו את מקומה ממלכות חמת, פתינה/עמק, וארפד" ציין פרופ' גרשון גליל מאוניברסיטת חיפה, שארגן את הכנס.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

29 תגובות

  1. זאת תגלית מדעית מעניינת . אין לערבב תחושות לאומיות או אישיות במדע . הדיון כאן לא פוליטי . ואם מישהו מתעקש- כדי לסכם – אין קשר למוצא הגנטי ולזכות לחיים של כל בני האדם .פיתרונות פוליטיים נקווה שימצאו אבל הן לא שייכות לנושא.תתרכזו בעובדות המדעיות הארכיאולוגיות המענייינות .אל תערבבו רגש של שינאה עם האמת ההיסטורית .במדע אין שמאל וימין – יהודים או ערבים .המדע והעובדות שייכות לכל בני המין האנושי ולכולם יש זכות לחיות חיים טובים .

  2. כן אנחנו אלה שחיים בסרט.
    איך לא עלינו על זה שישנו תוכנית להשמדת ישראל ואיך
    לא חשבנו לחפש על זה בגוגל, הרי זה ידוע שתוכניות להפלת
    מדינות זה מידע שלכל אחד ישנו גישה אליו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן