סיקור מקיף

חזון החלל של אובמה – טיסה מאויישת למאדים בשנות השלושים

במאמר דעה שפרסם באתר ה-CNN, נשיא ארצות הברית היוצא ברק אובמה שוטח את פועלו ואת חזונו בתחום החלל, וחוזר על היעד שאותו הציב בתחילת כהונתו – לשלוח אסטרונאוטים למאדים בשנות ה-30. 

נשיא ארה"ב ברק אובמה נואם במרכז החלל קנדי ב-15 באפריל 2010, בנאום בו הציג את תוכניתו לעתיד תוכנית החל האמריקאית. תצלום: NASA/Bill Ingalls.
נשיא ארה"ב ברק אובמה נואם במרכז החלל קנדי ב-15 באפריל 2010, בנאום בו הציג את תוכניתו לעתיד תוכנית החלל האמריקאית. תצלום: NASA/Bill Ingalls.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה פרסם מאמר דעה באתר ה-CNN שבו שטח את חזונו בתחום החלל. במאמר אובמה כתב ש"אחד הזכרונות הקדומים ביותר שלי הוא כשאני יושב על כתפיו של סבי ומנופף בדגל כאשר האסטרונאוטים שלנו חוזרים להוואי. זה היה שנים לפני שהנחנו רגל על הירח. עשורים לפני שהנחתנו רובר על מאדים. דור לפני שתמונות מתחנת החלל הבינלאומית יופיעו על גבי הרשתות החברתיות."

הוא הוסיף: "אני עדיין חש את אותו חוש של פלא לגבי תוכנית החלל שלנו כשם שהייתי ילד. היא מייצגת חלק מהותי מהאופי שלנו – סקרנות ומחקר, חדשנות ותושיה, להרחיב את הגבול של מה שאפשרי ולעשות זאת לפני כל אחד אחר. מרוץ החלל שאותו ניצחנו, תרם לא רק לפיתוח טכנולוגיות חשובות לאין שיעור וחידושים רפואיים, אלא גם עורר השפעה בקרב דור חדש של מדענים ומהנדסים שהיה להם את מה שהיה צריך [right stuff] כדי לשמור על אמריקה בקדמת הטכנולוגיה."

אובמה פירט במאמר על פועלו לפיתוח המדע והמחקר במהלך כהונתו: "זו אחת הסיבות שבגללן, בנאום הראשון שלי לעם האמריקאי כנשיא, התחייבתי להחזיר את המדע למקומו הראוי. בחודשים הראשונים שלנו, הממשל שלי ביצע את ההשקעה הגדולה ביותר בסכום בודד במחקר בסיסי בהיסטוריה שלנו, והלכתי למרכז החלל קנדי כדי לקרוא להחיות ולדמיין מחדש את תוכנית החלל שלנו, כדי לחקור עוד יותר את מערכת השמש שלנו ולהסתכל עמוק יותר מתמיד אל עבר היקום. בשנים שעברו מאז, הזרמנו חיים בחדשנות הטכנולוגית בנאס"א, הרחבנו את חייה של תחנת החלל הבינלאומית וסייענו לחברות אמריקאיות ליצור עבודות בסקטור הפרטי, על ידי ניצול הפוטנציאל הלא ממומש של תעשיית החלל."

חללית המטען דרגון של חברת ספייס איקס עוגנת בתחנת החלל הבינלאומית, כחלק ממשימת CRS-8, ב-11 במאי 2016. חללית הדרגון היא החללית הפרטית הראשונה בהיסטוריה ששוגרה למסלול סביב כדור הארץ בחלל. מקור: נאס"א.
חללית המטען דרגון של חברת ספייס איקס עוגנת בתחנת החלל הבינלאומית, כחלק ממשימת CRS-8, ב-11 במאי 2016. חללית הדרגון היא החללית הפרטית הראשונה בהיסטוריה ששוגרה למסלול סביב כדור הארץ בחלל. מקור: נאס"א.

אובמה הוסיף: "בשנה שעברה בלבד, נאס"א גילתה מים זורמים על מאדים ועדויות לקרח על אחד מירחיו של צדק [כך במקור, ככל הנראה הכוונה לתגלית של סילוני מים הפורצים מהקרח שבפני השטח של הירח אירופה] ומיפינו את פלוטו, במרחק של יותר מ-3 מיליארד ק"מ, ברזולוציה גבוהה. טלסקופי החלל שלנו גילו כוכבי לכת הדומים לכדור הארץ אשר חגים סביב כוכבים מרוחקים, ואנו שוקדים על משימות חדשות לאינטרקציה עם אסטרואידים, אשר יסייעו לנו ללמוד כיצד להגן על כדור הארץ מאיום של התנגשות עם אסטרואידים, וגם ילמדו אותנו על מקור החיים בכדור הארץ. טסנו בקרבת כל כוכב לכת במערכת השמש — דבר שאף אומה אחרת לא יכולה לומר. ואנחנו ממשיכים להנמיך את עלויות חקר החלל עבור משלמי המיסים."

הדמייה של "משימת הסטת אסטרואיד", שנמצאת כרגע בשלבי תכנון ללא אישור סופי. לפי הצעת המשימה, רכב חלל, שינוע באמצעות מנוע יונים מתקדם, יגיע לאסטרואיד קרוב ארץ, ינחת עליו ויתפוס עליו גוש סלע בעל מסה של מספר טונות ויעביר אותו למסלול סביב הירח. שם, אסטרונאוטים בחללית אוריון יגיעו אל חתיכת האסטרואיד ויחזירו ממנה דגימות לכדור הארץ. המשימה משלבת הן היבט מדעי של מחקר אסטרואידים, אך בעיקר נעשית כדי להוכיח ולהגשים טכנולוגיה של הנעת יונים חשמלית מתקדמת שתסייע במשדימות עתידיות למאדים. הדמייה: נאס"א.
הדמייה של "משימת הסטת אסטרואיד", שנמצאת כרגע בשלבי תכנון ללא אישור סופי. לפי הצעת המשימה, רכב חלל, שינוע באמצעות מנוע יונים מתקדם, יגיע לאסטרואיד קרוב ארץ, ינחת עליו ויתפוס עליו גוש סלע בעל מסה של מספר טונות, אותו יעביר אותו למסלול סביב הירח. שם, אסטרונאוטים בחללית אוריון יגיעו אל חתיכת האסטרואיד ויחזירו ממנה דגימות לכדור הארץ. המשימה משלבת גם היבט מדעי של מחקר אסטרואידים, אך בעיקר נעשית כדי להוכיח ולהגשים טכנולוגיה של הנעת יונים חשמלית מתקדמת שתסייע במשימות עתידיות למאדים. הדמייה: נאס"א.

אובמה חזר על היעד שהציב בנאום מ-2010 לעתידה של ארצות הברית בחלל: "הצבנו יעד ברור אשר חיוני עבור הפרק הבא בסיפור האמריקאי בחלל: לשלוח בני אדם למאדים בשנות ה-30 והחזרתם בשלום לכדור הארץ, עם השאיפה הסופית שביום מן הימים נוכל להישאר שם לתקופה ממושכת. כדי להגיע למאדים נצטרך שיתוף פעולה בין יזמים ממשלתיים ופרטיים, ואנחנו כבר בדרך לשם. במהלך השנתיים הבאות, חברות פרטיות יוכלו בפעם הראשונה לשלוח אסטרונאוטים לתחנת החלל הבינלאומית. הצעד הבא הוא להגיע אל מעבר לגבולות המסלול סביב כדור הארץ. אני נרגש להודיע כי אנו פועלים ביחד עם השותפים המסחריים שלנו כדי לבנות מגורי חלל [habitat] שיתמכו ויטיסו אסטרונאוטים במשימות ארוכות-טווח בחלל העמוק. משימות אלו ילמדו אותנו כיצד בני אדם יכולים לחיות הרחק מכדור הארץ, דבר שנזדקק לו עבור המסע הארוך למאדים."

אובמה המשיך: "הכתב שסיקר את הנחיתה על הירח עבור הניו יורק טיימס, ג'ון נובל וילפורד, כתב מאוחר יותר שמאדים משך בדימיון שלנו "בכוח החזק יותר מהכבידה". כדי להגיע לשם נצטרך לבצע קפיצה ענקית. אבל ראשית כל, צעדים קטנים נעשים כאשר התלמידים שלנו – דור המאדים – ילכו לחדרי הכיתות שלהם יום יום. תגליות מדעיות לא קורות בהזזה של מתג, ונדרשים שנים של ניסויים, סבלנות ומחויבות לאומית לחינוך."

אובמה סוקר יחד עם מייסד ספייס איקס אילון מאסק את אתר השיגור של החברה במרכז החלל קנדי בפלורידה, 15 באפריל 2010. מקור: White House Photo by Chuck Kennedy.
אובמה סוקר יחד עם מייסד ספייס איקס אילון מאסק את אתר השיגור של החברה במרכז החלל קנדי בפלורידה, 15 באפריל 2010. מקור: White House Photo by Chuck Kennedy.

"כאשר האסטרונאוטים של תוכנית אפולו הסתכלו אחורה מהחלל, הם הבינו שבעוד שהמשימה שלהם הייתה לחקור את הירח, הם "למעשה גילו את כדור הארץ". אם נהפוך את מנהיגותנו בחלל במאה הזו לחזקה אף יותר מזו שהייתה במאה הקודמת, לא נהנה רק מהתפתחויות בתחומי האנרגיה, הרפואה, החקלאות והבינה המלאכותית, אלא גם נהנה מהבנה טובה יותר של הסביבה שלנו ושל עצמנו."

"יום אחד אני מקווה להניף נכד משלי על גבי כתפיי. אנחנו עדיין נביט בכוכבים בפליאה, כפי שבני האדם עשו מאז ראשית הזמן. אבל במקום לחכות בשקיקה לחזרתם של חוקרינו האמיצים, אנו נדע שבגלל ההחלטות שאנו עושים כעת, הם הלכו לחלל לא רק כדי לבקר, אלא כדי להישאר, ובעשותם כן, הפכו את חיינו לטובים יותר פה, על פני כדור הארץ."

להודעה באתר נאס"א

9 תגובות

 1. אין לו השפעה על החזון. נדרשים תקציבים שעליהם צריך להחליט יורשו. ואם יהיה מהסוג שמחליט לא להחליט כמו שנראית הילארי – לא יהיה. אובמה החיש כמו אירוע סטטיסטי שבסוף קורא שקוראים לא התנהגות בדלנית גם תהליכים בחקר החלל – הפרטטו. הרע בזה הוא שברוני חלל ולא מדינות ישלטו במושבות, והם כבר שולטים בתעשייה. גוגל, פייסבוק ואלון מאסק. הם יקבעו מי יעבוד ועד איזה גיל ובדיקטטורה של תעסוקה, ומי יטוס למאדים ומתי. בסיטואציה כזו הם יהיו דיקטטורים. או אלה שיבואו אחריהם.

 2. כשנזכרים שהנחיתה על הירח קרובה יותר למסע הטראנס-אטלנטי של צ'ארלס לינדברג מאשר לימינו אנו, הטענה על רומא, שלא נבנתה ביום אחד, הופכת לקצת חלולה.

 3. בשלב הראשון יבנו מוצב על הירח בדומה לתחנת החלל הבין לאומית-או לתחנת מחקר באנטרקטיקה.מאדים אולי יזכה לביקור.מושבה או ישוב של ממש על הירח או מאדים,במינימום 200 שנים עד שזה יקרה-אבל אולי אני טועה.

 4. כרגיל יודע לנאום ללא כיסוי
  מזרח תיכון חדש גם היה נאום שלו עם ז"ל פרס היום רואים אחרי שקיבלו פרס נובל כל המזרח התיכון חזר 100 שנה אחורה כמובן בזכותו
  שימשיך לנאום את הבלגן כבר עשה לזכותו

 5. טיסה למאדים אוליי בשנת 2230 אחרי מלחמת העולם השלישית שתגרם בגלל האימפוטנט הזה
  צבמרלנים מביאים עלינו היטלרים

 6. שום טיסה מאויישת למאדים לא תתכן אם לא ישתמשו ברקטה מונעת בדלק גרעיני
  כול ניסיון לשלוח לשם אנשים עם רקטה רגילה יגמר באסון

 7. תקציר לעצלנים: *פיהוק*.
  אה, כן. הוא נשא נאום ב-2010.
  ובאופן מסתורי חסרה המילה "תקציב" בכל התיאור הזה (וגם במאמר מה-CNN, המילה "תקציב" מופיעה רק בגלל שאיזה מגיב טרח לציין שהוא דווקא קיצץ בתקציב, ולא יזם שום תכנית חדשה).
  משעשע שהוא ציין שכדי להגיע למאדים נדרשתקפיצה גדולה, אבל ראשית כל עושים צעדים קטנים. במה הצעים הקטנים? פיתוח מדע החומרים? לאא, פיתוח מנועים רקטיים יעילים יותר? לאאא. הצעדים הם צעדי הילדים ההולכים לבי"ס יום יום.
  הוא גם התייחס לממצאי גשושית ששולחה אי אילו שנים לפני שהחל בתפקידו.

  ככה זה כשבונים "מורשת" כשאין מורשת. כשבלבול המוח חשוב יותר מהמהות. כמו שמתעקשים להנציח את האנס הנתעב וידיד הפושעים הקרוי משום מה "גנדי" במקומות בהם לא נכח ולא נלחם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן