סיקור מקיף

החללית מייבן נכנסת השבוע למסלול סביב מאדים

מייבן מתכננת לחקור את האטמוספירה העליונה של מאדים והממשק בינה לבין רוח השמש, ובעוד כחודש גם עם הילת השביט סליידינג ספרינג שיחלוף ליד מאדים

איור אמן של החללית מייבן. איור: נאס"א
איור אמן של החללית מייבן. איור: נאס"א

מיהחללית מייבן Mars Atmosphere and Volatile Evolution (MAVEN) של נאס"א תוכנס ביום ראשון הקרוב, 21 בספטמבר למסלול סביב מאדים לאחר שהשלימה עשרה חודשי מסע וגמעה מרחק של כ-700 מיליון קילומטר.

בקרי הטיסה במרכז הבקרה של לוקהיד מרטין בליטלטון, קולורדו, יהיו אחראים לבטיחות החללית במהלך התהליך. סדרת הצתות שיבצעו יציבו את החללית במסלול סביב מאדים בשעה 21:50 שעון החוף המזרחי של ארה"ב (04:50 ב-22 לספטמבר שעון ישראל).
"עד כה ביצועי החלית והמטען שלה בדרך למאדים טובים" אומר דייויד מיטשל, מנהל פרויקט מייבן במרכז טיסות החלל גודארד של נאס"א בגרינבלט, מרילנד. "הצוות, מערכות הטיסה וכל משאבי הקרקע מוכנים להכנסה למסלול".
תמרון ההכנסה למסלול יחל בהצתה של שישה מנועי דחף קטנים שנועדה לייצוב החללית. המנועים יבערו למשך 33 דקות בכיוון ההפוך לכיוון הטיסה כדי להאט את החללית, דבר שינתב אותה למסלול אליפטי שמשכו 35 שעות.

לאחר הכניסה למסלול תחל מייבן בשלבי ההכנה למבצע שימשכו שישה שבועות ויכלולו תמרון החללית למסלול סופי ובדיקת מכשיריה והציוד המדעי שעליה וכן לראות כיצד היא מגיבה לפקודות למיפוי מדעי של מאדים. מיד לאחר מכן, תחל מייבן במשימתה העיקרית שתימשך שנת ארץ אחת למדוד את הרכב ומבנה האטמוספירה העליונה והגזים הבורחים ממנה וכן את הקשר ההדדי בין אטמוספירת מאדים ורוח השמש.
"המשימה המדעית של מייבן צפויה לענות על שאלות כגון לאן נעלמו המים שהיו נפוצים בתקופות גיאולוגיות עתיקות במאדים, לאן הלכו מאגרי דו תחמוצת הפחמן ועוד." אומר ברוס ג'וסקי, החוקר הראשי של מייבן מהמעבדה לפיסיקת אטמוספירה וחלל באוניברסיטת קולורדו בבולדר. "אלו שאלות חשובות להבנת ההסטוריה של מאדים, האקלים והפוטנציאל לתמוך לפחות בחיים חיידקיים.

בעוד כמה ימים תכנס למסלול סביב מאדים גם החללית ההודית MOM (Mars Orbiter Mission). השתיים יצטרפו לחלליתה אירופית מארס אקספרס ולחלליות האמריקניות MRO ומארס אודיסי.

מחכים לשביט שיחלוף ליד מאדים

ב-19 באוקטובר ישנו כל החלליות המקיפות את מאדים ושני הרכבים הפעילים על הקרקע קיוריוסיטי ואופורטיוניטי את סדר היום הרגיל שלהם כדי לצפות בשביט סליידינג ספרינג שאמור לחלוף בקרבת מאדים ב-19 באוקטובר. מייבן תבחן את הממשק שבין אטמוספירת מאדים להילת השביט.

כזכור בתחילה סברו האסטרונומים כי השביט עושה את דרכו להתנגש עם מאדים, אך חישובים מאוחרים יותר שללו זאת.  נכון להיום, המרחק ביניהם צפוי להיות כה גדול עד כי קיים סיכוי כלשהו רק למעבר קצה ענן חלקיקי האבק של השביט ליד אטמוספירת מאדים. מייבן בכל אופן תצלם את ליבת השביט ואת ההילה שלו ותמדוד את קצב פליטת האבק מהליבה.

לידיעה על ההכנסה של מייבן למסלול באתר נאס"א

דף החללית מייבן באתר נאס"א

 

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן