סיקור מקיף

נתן הנביא-הנביא שמאחורי הקלעים

אחת הדמויות המלוות את דוד המלך היא נתן הנביא. אין הכתוב מספר הרבה על פועלו של נביא זה ומהמעט שמסופר אפשר לראות כי מדובר באדם בעל אפיונים השונים מאלה של שאר הנביאים.

דוד המלך מביע חרטה בפני נתן הנביא
דוד המלך מביע חרטה בפני נתן הנביא

התמונה מאתר http://breadsite.org" המתיר שימוש בתמונות תמורת הקישור הנ"ל

אחת הדמויות המלוות את דוד המלך היא נתן הנביא. אין הכתוב מספר הרבה על פועלו של נביא זה ומהמעט שמסופר אפשר לראות כי מדובר באדם בעל אפיונים השונים מאלה של שאר הנביאים. אין מדובר בנביא זועם שממלא את תפקיד המוכיח בשער. אין הוא מדבר על עוולות חברתיות, על אירועים פוליטיים ובינלאומיים ועל חזיונות אפוקליפטיים. יכול להיות שזה נובע מכך שהמערכת השלטונית בימיו היתה יציבה וכי בחברה בכללותה ובאליטה השלטונית בפרט השחיתות היתה מינורית ולא כפי שזה היה עם התמוטטות הממלכה לאחר מות שלמה. המקרה היחיד בו נשמעת תוכחה של נתן היא מותו של אוריה החיתי. דוד המלך חשק בבת-שבע אשתו ושלח אותו לשדה הקרב מתוך תקווה שייהרג, מה שאכן קרה , והוא דוד יוכל לשאת את אשתו. נתן בא לדוד והוכיח אותו על כך (שמואל ב' יב 1-15 ). יכול להיות שלאותן שחיתויות מינוריות שכן היו(ואין מערכת שלטונית שאין בה שחיתויות) נתן כן התייחס, אך דברי הנביא אבדו או שכותבי העיתים לא מצאו לנכון להכניס לתוך הטקסט המקראי.

האירועים היחידים בה מוזכרת פעילותו של נתן הנביא הם שלושה. האירוע הראשון הוא רצונו של דוד להקים את בית המקדש אך נתן מנע זאת ממנו תוך הבטחה כי מטרה זו תוצא לפועל על ידי בנו(שמואל ב' ז '2 -15). האירוע השני הוא לידת שלמה, בו הנביא העניק לו שם נוסף, ידידיה(שמואל ב' יב 24-25 ). האירוע השלישי התרחש כאשר אדוניה בן חגית ניסה לתפוש את השלטון. נתן הנביא לא היסס, התערב בנעשה ובתבונה רבה הדריך את בת שבע איך להביא לידיעתו של דוד מה אדוניה עשה. דוד בעקבות זאת ציווה להמליך את שלמה עוד בחייו שלו וכך אכן נעשה. נתן היה מעורב בכל שלב משלבי המלכתו של שלמה. בכך שמט את הקרקע הפוליטית מתחת רגליו של אדוניה. הוא מנע מבעוד מועד מאדוניה מלצבור כוח ולגיטימציה. אלה שתמכו באדוניה הסירו את תמיכתם ממנו ופנו כל אחד לדרכו. אדוניה ניסה להבטיח את עצמו כי לא יאונה לו כל רע אך הוא לא הצליח(מלכים א' ב' 13-25 ).

נראה שנתן הנביא היה יד ימינם של דוד המלך ושל בנו שלמה ובעל מהלכים רבים בתוך הפוליטיקה הפנימית של חצר המלוכה. הכתוב מספר שהוא העלה על הכתב את פועלם של דוד ושלמה וסביר שלצורך כתיתבן של ביוגרפיות אלה החזיק בביתו ארכיון פרטי אשר כלל דוחות על כלל הפעילות בבית המלוכה, במדינה ועל הפעילות הבינלאומית של דוד ושלמה. נגישותו לחומרים אלה היתה קלה מכיון שביסודו היה איש הממסד. הוא קיבל את שכרו מבית המלוכה וחי חיים נוחים . יכול להיות שהוא היה איש אמיד.

בשמואל ב' ה' 4-5 נמסר כי דוד היה למלך בהיותו בן 30 וכי מלך 40 שנה. בפרק ז' מסופר על דברי נתן הנביא כי לא דוד יבנה את בית המקדש. קשה להאמין שלנתן היתה גישה לדוד כנער , גם אם רוח הנבואה שרתה עליו כבר בגיל זה. הוא היה צריך להיות אדם בוגר למעלה מ-20. דברים אלה של נתן באים מבחינת הרצף העלילתי זמן קצר לאחר המלכת דוד. גם זה נעשה שנים ספורות לאחר המלכתו של דוד ובהתחשב בכך שפעל גם בימיו של שלמה נראה שהוא זכה באריכות ימים. הוא היה בן 70 או יותר במותו.

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן