סיקור מקיף

הפעלת שדות חשמליים בעוצמה נמוכה עשויה לעכב חלוקת תאים סרטניים

כך קבוצת מחקר בינלאומית בראשות חוקר מהטכניון,שפורסם בכתב העתPNAS

קבוצת מחקר בינלאומית, בראשותו של פרופסור יורם פלטי מהפקולטה לרפואה על שם רפפורט בטכניון, גילתה כי הפעלת שדות חשמליים משתנים בעלי תדר גבוה ועוצמה נמוכה מעכבת את חלוקתם של תאים סרטניים, ובאופן זה מאיטה את התפתחותם של גידולים סרטניים. עם פרישתו לגמלאות מקדיש פרופסור פלטי את מירב זמנו לפיתוח חברת "נובוקיור" הממסחרת את הגילוי ומעוררת עניין רב בשוק המיכשור הרפואי.
הניסוי פורסם ב PNAS, כתב העת הנחשב של האקדמיה הלאומית למדעים בארה"ב (Proceedings of the National Academy of Science US) ובעקבות זאת זכה לסיקור נרחב בכתבי עת נוספים – Science News Lancet, Nature (clinical Practice), Microwave News.
דיון נרחב בו מתפרסם בגיליון אוגוסט של כתב העת המדעי Physics Today. הניסוי הראה כי שדות חשמליים של 200 קילו-הרץ, הגורמים לתנודה של חלקיקים טעונים בתוך התא הסרטני, (א) מאטים את חלוקת התאים; ו(ב) מפרקים את התאים בשלבי חלוקה מאוחרים יותר. ניסוי זה מפריך את ההנחה שהיתה מקובלת בעבר, לפיה שדות חשמליים בעלי תדר גבוה מחממים תאים ורקמות, אבל אינם משפיעים עליהם באופנים משמעותיים אחרים.
בעקבות הממצאים שעלו מניסוי המעבדה ביצעו החוקרים ניסוי קליני מצומצם, שנועד לבדוק את יעילות השיטה החדשה בחולים . במסגרת הניסוי הקליני יושמה השיטה על עשרה חולי GBM – סוג של סרטן מוח ששיעור התמותה ממנו גבוה ביותר (באמצעות חיבור של אלקטרודות לקרקפת). כל המשתתפים היו מטופלים הסובלים ממופע חוזר של המחלה – כלומר הופעה מחודשת של המחלה למרות כל הטיפולים שקיבל החולה.
מאחר שלא היתה בניסוי קבוצת ביקורת הושוו התוצאות למידע הקיים בנושא. הניסוי הקליני אישש את ממצאי המעבדה: המטופלים שרדו בממוצע 62 שבועות – זמן ארוך בהרבה מהסטטיסטיקה הקיימת. בנוסף לכך, שלושה מתוך עשרת המטופלים חיים שנתיים ויותר אחרי תחילת מתן הטיפול החדש.
כעת נערך בכ 20 מרכזים רפואיים בעולם ניסוי קליני, הכולל קבוצת ביקורת – מטופלים המקבלים טיפולים כימותרפיים. החוקרים שוקלים גם לבחון את השפעתו של טיפול המשלב את השיטה החדשה עם כימותרפיה במינון נמוך.
הטיפול החדש, הפוגע בתהליך החלוקה של התא, אינו פוגע בתאי מוח בריאים, שכן אלה אינם מתחלקים. כמו כן הוא אינו פוגע בתאים המייצרים את תאי הדם האדומים והלבנים המוגנים על ידי העצמות הסובבות אותם.

3 תגובות

 1. המארג ספר מדהים ללא ספק. הוא "התנ"ך" שלי.
  אני תוהה איך העולם נשאר אדיש אליו.

 2. מעניין מאד..אלא שממצאים יותר חשובים מזה התגלו כבר לפני יותר מ30 שנה !!
  אני חוזר לספרו הסנסציוני של ד'ר ליאון ליברכט "המארג" ..בפרק 5 הנקרא "ויהי אור" מובא מחקרו המדהים של פרופ פריץ אלברט פופ מאוניברסיטת מרבורג -גרמניה..שגילה כי כל החומרים המסרטנים בולעים את האור האולטרא סגולי (UV) ואף משנים את אורך הגל שלו !! בהמשך גילה כי החומרים המסרטנים מגיבים לאור האולטרא סגולי באורך גל אחד בלבד! 380 ננומטר !! שהוא בדיוק גם אורך הגל המרפא את התא הפגוע !!!..וזאת כאשר הוא מוקרן עליו בעוצמה מוחלשת מאד !!
  ואת המחקר הזה הפסיקו בגסות וזרקו את פרופ פופ מהאוניברסיטה והחרימו את כל ציודו !! וכל זאת לפני יותר מ30 שנה !! תחשבו לאיזה מכשור מתקדם יכלו להגיע היום ולאיזה יכולות ריפוי העולות פי כמה ממה שיש היום ..ובקום זה אנו נמשיך לשמוע על עוד מחקר של שפוטי תאגידי התרופות שהגיעו אחרי "עמל רב" לכמה שדות מגנטים עלובים המפרקים את ההבנה האנושית !! הדברים האלה מרגיזים ובצדק אלא שהאנשים מתקשים להאמין בנכונותן כמו שהיה קשה לעכל את התרחשות השואה ..כי זה נשמע חסר כל הגיון (לא השואה) בספר מובא הסיפור המלא וכן מקרים אחרים שגם הם נתקלו במוסדות קשוחים בכולם מדובר על התדרים המשודרים מהתאים – כל התאים בעולם כולל צמחים וכו ועוד !
  אז בראיה הזאת צריך לקרא את הידיעה הזאת שבכל מצב אחר היית נחשבת לפורצת דרך אלא שבמציאות הדרך הזאת נסללה מזמן והופצצה ע"י תאגידים וממשלות שבריאות הציבור לא היית בראש מענייהם אלא רק רווחי יצרניות התרופות שמחקר זה ודומים לו עמדו להרוג להם את התרנגולת המטילה מיליונים במזומן !!

 3. כמה טוב להתעדכן ולדעת שכל עת שוקדים האנשים בפיתוח תרופות לסרטן..מעניין אם יצליחו עד שנת 2015 (השנה שלמיטב זכרוני קבע נשיא ארצות הברית שעד אז תהיה תרופה יעילה לברטן).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן