אייזק ניוטון, 1643 – 1727

השבוע לפני 372 שנים נולד סר אייזק ניוטון, פיזיקאי, מתמטיקאי, וגם פילוסוף, תיאולוג והיסטוריון, מגדולי המדענים בכל הזמנים וממייסדי השיטה המדעית

איזיק ניוטון, מתוך אנצקילופדיה לילדים מברית המועצות, 1962. צילום: <a href="http://www.shutterstock.com/gallery-809509p1.html?cr=00&pl=edit-00">Iryna1</a> / <a href="http://www.shutterstock.com/editorial?cr=00&pl=edit-00">Shutterstock.com</a>
איזיק ניוטון, מתוך אנצקילופדיה לילדים מברית המועצות, 1962. צילום: Iryna1 / Shutterstock.com

 

"אינני יודע איך יראני העולם, אך לעצמי נדמה אני כילד, שכל ימיו שיחק על שפת הים, ונהנה במוצאו מדי פעם חלוק אבןממורט יותר, או קונכייה יפה מן האחרות – בעוד שאוקיינוס האמת הגדול משתרע לפניו, ועדיין לא חקרוֹ איש ולא חשף את סודותיו".

השבוע לפני 372 שנים נולד סר אייזק ניוטון, פיזיקאי, מתמטיקאי, וגם פילוסוף, תיאולוג והיסטוריון, מגדולי המדענים בכל הזמנים וממייסדי השיטה המדעית.
אייזק ניוטון עסק בתחומי מדע רבים ומגוונים, ומתוכם אלו הבולטים:

 • המכניקה הקלאסית: בספרו "עקרונות מתמטיים של פעולת הטבע" פרסם את שלושת החוקים הקרויים על שמו ומתארים את הקשר בין כוחות הפועלים על גוף לבין תנועתו הקווית והזוויתית, אשר נלמדים עד ימינו בבתי הספר התיכוניים ומהווים את הבסיס להנדסה המכנית בימינו.
 • חוק הכבידה האוניברסלי: ניוטון גילה את נוסחת חוק הכבידה ואת תלותו במסות שני הגופים ובהיפוך ריבוע המרחק ביניהם. הוא התבסס על תצפיות אסטרונומיות ועל חוקי קפלר והראה את הקשר בינם לחוק שגילה. ניוטון גם היה הראשון להבין את פעולת כוח המשיכה ממרחק (על רקע זה נוצר מיתוס התפוח המפורסם, שככל הנראה לא נפל ישירות על ניוטון אלא היה תוצאה של פעמים רבות בהם ראה ניוטון תפוחים נופלים במטעים והסיק מכך את עקרון הפעולה מרחוק של כוח הכבידה).
 • מתמטיקה: ניוטון פיתח את החשבון הדיפרנציאלי והאינטגרלי (חדו"א), המשמש בתחומי המדעים השונים, ומאפשר לתאר את רבים מחוקי הטבע בצורה כמותית. ניוטון פתר בעזרתו בעיות רבות בגיאומטריה, ביניהן כאלה שאיש לא הצליח לפתור לפניו.
 • אמנם ניוטון היה הראשון שפיתח את החדו"א, אך הוא פרסם את מחקריו בנושא מאוחר יחסית (לאחר שהמתמטיקאי הגרמני גוטפריד לייבניץ פרסם את מחקריו הזהים, וברמת פירוט טובה יותר). בסיומה של מחלוקת שנמשכה כ-200 שנה על הבכורה, כיום מקובל להעניק את הקרדיט לשניהם והמשפט הבסיסי של החשבון הדיפרנציאלי נקרא משפט ניוטון – לייבניץ.
 • אופטיקה: ניוטון גילה את העובדה שהאור הלבן מורכב מכל ספקטרום הצבעים, וערך את ניסוי הנפיצה בשני הכיוונים: פיצל אור לבן לאלומת צבעים וכינס אלומה של צבעים לאור לבן. בנוסף הוכיח שהצבע הוא תוצאה של אינטראקציית אור וחומר, וכן שהאור נע בקוו ישר. ניוטון היה גם הראשון שטען שצבעי האור מקורם בתדרים שונים של תנועה, למרות שטען דווקא שהאור מורכב מחלקיקים.

בנוסף, ניסח ניוטון את חוק הקירור, פיתח את המודל המתמטי הראשון של תנועת גלי הקול וגם פיתח מודל לכימיה ששימש שנים רבות אחריו.

 

הסרט הבא מתאר חלק מהנקודות הפחות ידועות על חייו:
https://www.youtube.com/watch?v=YPRV1h3CGQk

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

247 תגובות

 1. ישראל אני רואה שגם אתה לקחת קצת חופש בגלל הסגנון "היפה" של הטוקבקיסטים , נב הוכחת כבר שהמרחק מתקצר או רק הארנק ?

 2. ישראל
  אני מסתדר עם זה שיש דברים שאני לא מבין, כשזה לא בתחום שלי. אם יש משהו שאני לא מבין בתחום שלי … אני מנסה ללמוד את זה. גם אם זה לא בתחום שלי, אני מנסה ללמוד, אבל אין לי יותר מידי ציפיות מעצמי 🙂

  סה"כ – העולם מענייין 🙂

 3. ניסים

  אי אפשר להעיף את מים.

  לכל היותר ניתן לייבש אותו..

  ומה מפריע לך מים? הוא המקהלה היוונית, קאטו הזקן שתמיד חוזר על המנטרה של חזרה בזמן.

 4. מצד אחד אני אוהב לדעת דברים שאתה עוד לא למדת , מצד שני אתה עוד לא אוהב ללמוד . כך שאנחנו מסתדרים לנצח

 5. בקיצור אתם קשקשנים , נותנים דוגמאות לשבירת הסיבתיות ומבטלים את עצמכם , לילה טוב

 6. אני לא מתעסק בסייאנסים, אך לדעתי איינשטיין לא היה מפדח את עצמו לפני כולם במאמר החשוב שלו ביותר מאז היחסות הכללית בלי להסתכל על הפרטים.

  כי זה ששזירה ואי לוקליות אינן עומדות בסתירה ליחסות וקוזיליות היה ידוע גם ב1935. יש פה פה משהו מהותי יותר.

  אבל כדי לדסקס אותו נצטרך להיכנס להבדל בין "מידע ידוע" (המטבע נפל על עץ והקופסה פתוחה ואפשר לראות אותו) ל"מידע לא ידוע" (הוא נפל על עץ אך איננו יודעים זאת כי הקופסה סגורה). ולהבדל בין "ניתן לשלוח אינפורמציה" (אני שולח אינפורמציה המורכבת מ1 ו0, עץ ופלי) לבין "אינפורמציה עברה" (אינפורמציית ה"עץ" עברה מקופסה לקופסה, אך אי אפשר לשלוח אותה כי אינינו יודעים על מה יפול המטבע מראש).

  ניסיון העבר העגום מונע ממני להמשיך פה, מה גם שלא נראה לי שזה מטריד אותך במיוחד. אפשר לסכם ששזירה ואי לוקליות אינן סותרות את היחסות וקוזיליות.

  רות סוף?

 7. הקשר לזמן מדומה הוא שלא מספיק רק אחורה או רק שמאלה , צריך גם אחורה וגם לשנות משהו כלומר גם שמאלה בזמן המדומה ואז אתה פוגע בסיבתיות וזה אפשרי לפי המשוואות של הקוונטים . בכבוד

 8. ישראל
  מה זה משנה מה חשב איינשטיין? אנחנו מתעסקים בפיסיקה או בפסיכולוגיה? (בסיאנסים במקרה של איינשטיין, וגם במקרה של פיינמן)

 9. שאל את איינשטיין. על פי הערך בויקי (לא ווקי! 😀 ) הוא קבל:

  Einstein, Podolsky and Rosen asked how can the second particle "know" to have precisely defined" momentum but uncertain position? Since this implies that one particle is communicating with the other instantaneously across space, i.e., faster than light, this is the "paradox

 10. ישראל
  אני מקבל את היחסות. אבל שים לב – אתה מנוע (להבנתי) לנוע במהירות על-אורית אמ"מ זה פוגע בסיבתיות.

 11. ניסים

  השאלה היא אם אתה הוא זה שמקבל את היחסות.

  האם אתה מקבל את זה שעל פי היחסות, אם אתה מסוגל לשלוח אינפורמציה מהר מהאור, אתה יכול לשלוח אותה לעבר ובכך להשפיע עליו? מכיר את פרדוקס הסבא?

  אם אתה מקבל את זה אז באמת אין על מה לדון.

 12. ישראל
  שוב – למה אתה מחליט שזמן מדומה זה זמן שלילי? אני בכלל לא מבין על מה אנחנו דנים. אתה מקבל את תורות היחסות, או לא?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן