ידענים: חייזרים ועבמים

מאת 9 באפריל 2015 43 תגובות

אנחנו מין מוצלח מאד. אנחנו השמדנו כמעט את כל בעלי החיים הגדולים, פרט לאלה שבהם מצאנו שימוש כמקור מזון או כבהמות עבודה. היצור התבוני היחיד שפגשנו לא שרד. לאחר מכן התפנינו לחסל את בני מיננו תוך שאנחנו מחפשים תכונות שבהן הם שונים מאתנו. אנחנו גם רוצים לפגוש חייזרים, מאד רוצים. השאלה מה תהיינה התוצאות של מפגש זה

לוחית שהוצמדה לחללית פיוניר 10, כדי שאם חייזרים יפגשו אותה אי פעם הם יידעו מהיכן היא מגיעה. מתוך ויקיפדיה

לוחית שהוצמדה לחללית פיוניר 10, כדי שאם חייזרים יפגשו אותה אי פעם הם יידעו מהיכן היא מגיעה. מתוך ויקיפדיה

יכול היה להיות נחמד מאד אם גזע תבוני היה יוצר איתנו קשר. היינו יכולים לשתף פעולה בחקר החלל, בהבנה עמוקה יותר של הכוחות המעצבים את עולמנו המשותף. הם היו עוזרים אולי ברתימת כוח הגרעין בצורה שבה לא יזיק לנו. אנחנו אולי היינו תורמים מטָאלוּרגיה מתקדמת. מי יודע?

אם אי פעם ירצה יצור תבוני ליצור איתנו קשר, יתכן שהוא יהיה חכם מספיק כדי לברר כיצד נוהג האדם בסובבים אותו. בהיבט הזה יש לנו לא רק עבר בעייתי, אלא גם הווה. בספר „קיצור תולדות האנושות” מסביר יובל נח הררי כיצד מחק האדם בכל מקום שאליו הגיע את כל בעלי החיים הגדולים שאינם יכולים לשמש אותו ישירות. לאחר שאלה חוסלו הוא פנה אל בני מינו.

הגזענות הטבועה באדם שימשה להצדקת השמדה תרבותית והשמדה פיזית של קבוצות אדם. התוקפים והמותקפים לא היו רחוקים גנטית אלה מאלה. היה קל לקונקוויסטדורים הספרדים לטבוח בילידי מרכז אמריקה ודרומה. היה קל לאירופאים לשעבד את האפריקאים. הם לא הרגישו קרובים אלה לאלה. גם ההוטו והטוטסי באפריקה לא הרגישו קרובים אלה לאלה, דבר שאולי היה בעל משמעות כשפרצה שם האלימות הרצחנית התורנית. אבל העוינות הרצחנית של נוצרים כלפי יהודים אינה יכולה להיות פונקציה של מרחק גנטי, אלא רק של שונות תרבותית. עוד פחות מובנת חדוות האלימות שבין קתולים לפרוטסטנטים והעולם משתאה כיום למראות מוסלמים סונים הטובחים בכולם כולל מוסלמים שיעים, ולפחות במקרה אחד של סונים הטובחים בסונים אחרים בשם האיסלאם הסוני.

למי שרוצה להעמיק בתולדות הגזענות בכסות מדעית מומלץ מאד ספרו של סטיבן ג'יי גולד The Mismeasure of Man שיצא גם בעברית בשם „אין מידה לאדם”.
הדבר שאנחנו אוהבים מכל הוא לדרג. מי האדם העשיר ביותר בעולם? מי הספורטאי הכי מהיר? מי קופץ הכי גבוה? השיאנים זוכים אצלנו לכבוד, למרות שאני לא בטוח שאנו יודעים להסביר את הסיבות לכך. אנחנו גם משתפים פעולה. יש לנו קבוצות ספורט. הן מבצעות סוג של לחימה טקסית שבה איש לא אמור למות, אם כי מדי פעם הורגים אוהדי הקבוצות אלה את אלה, אבל זה באמת חריג. בכל אופן – אין לנו דבר החשוב יותר מהתחרותיות, גם כשאין בה שום הישג שימושי.

היה מקרה יחיד הידוע לנו של שני מינים תבוניים שחיו באותו זמן על פני כדור הארץ. אחד מהם לא שרד בעקבות המפגש הזה, אם כי אין לנו כיום ידיעה ברורה מדוע.
איננו יודעים מה הכחיד את האדם הניאנדרתלי, ואף אין הסכמה אם הדבר התרחש לפני 40,000 שנה או רק לפני 24,000. דבר אחד אנחנו יודעים: הניאנדרתלים, שאינם אבותינו אלא ענף צדדי של משפחת האדם, נכחדו לחלוטין. אנחנו גם יודעים שהם הגיעו לאירופה לפני אבותינו הקדומים, הקרו-מניונים. זהו המקרה היחיד המוכר לנו של שני מינים תבוניים שחיו באותו זמן. החלש יותר לא שרד.

ובנימה אופטימית זאת יצאנו לחפש לנו חייזרים. בשנת 1960 החל „פרוייקט אוזמה” ביוזמת הפיזיקאי והאסטרונום פרנק דרייק, אותו פרנק דרייק שהגה את משוואת דרייק להערכת כמות החוצנים בגלקסיה שהזכרתי במאמרי הקודם. במסגרת הפרוייקט חיפשו בעזרת רדיו-טלסקופ במשך 4 חודשים תשדורות רדיו תבוניות מכוכבי-שבת קרובים.

בשנים 1972 ו-1973 שוגרו שתי חלליות קטנות עם מסר לחייזרים. היו אלה חלליות פיוניר 10 ו-11, והמסר שהן נשאו תוכנן על ידי פרנק דרייק וקארל סאגאן (קארל סאגאן המנוח היה אסטרונום אמריקאי שתרם רבות להנגשת האסטרונומיה לציבור, בין השאר באמצעות סדרת הטלוויזיה הפופולרית שלו, "קוסמוס"). במקביל הוחל בפרוייקט "אוזמה 2", שבו שוב חיפשו תשדורות רדיו של חוצנים במשך 4 שנים. כיום מתנהלים מספר פרוייקטים לחיפוש שדרים בגלי רדיו מהחלל תחת השם SETI. מיליוני ערוצי רדיו נסרקים ללא הפסק ומנותחים על ידי אוניברסיטאות ואנשים פרטיים במאמץ משולב, עד כה ללא תוצאות.

חלליות פיוניר נשאו איתן לוחות מתכת שביוזמת סאגאן ודרייק נחרתו עליהן מסרים. הבה ונבחן חלק מהמסרים האלה. נתעלם מהעובדה שהדמויות המצויירות הן של אידיאל היופי האמריקאי ולא של אנשים ממוצעים בעולמנו. נתעלם גם מהשאלה אם חייזרים יבינו שחריתה דו-מימדית על לוח מתכת מייצגת גופים ויצורים תלת מימדיים. נתרכז במסר עצמו.

הגבר מרים את ידו במה שנראה לנו כברכת שלום אוניברסלית. אצלנו היא ברכת שלום היות שאנו רואים שאין נשק בידו. מסר כזה יכול להיות מובן רק על ידי יצור אלים אחר. בתחתית הלוח אנו רואים ציור סכמטי של השמש וכוכבי הלכת כפי שראו אותם אנשי שנות השבעים של המאה הקודמת. פלוטו עדיין נכלל אז ברשימת כוכבי הלכת ורק שבתאי היה אז בעל טבעות. אבל נתעלם מאי-הדיוקים האלה לטובת הפרט הבא: מכוכב הלכת השלישי, כדור הארץ, יוצא חץ המצביע על חללית פיוניר שיצאה ממנו. סליחה. חץ? מהו חץ? חץ הוא הדרך האינטואיטיבית שלנו להצביע על כיוון. אנחנו משתמשים לכך בציור של כלי נשק אירודינמי. אנחנו התבגרנו. אנחנו כבר לא יורים חיצים אלא טילים שיש להם אותו מבנה.

אז נסכם: אנחנו מין מוצלח מאד. אנחנו השמדנו כמעט את כל בעלי החיים הגדולים, פרט לאלה שבהם מצאנו שימוש כמקור מזון או כבהמות עבודה. היצור התבוני היחיד שפגשנו לא שרד. לאחר מכן התפנינו לחסל את בני מיננו תוך שאנחנו מחפשים תכונות שבהן הם שונים מאתנו. אנחנו גם רוצים לפגוש חייזרים, מאד רוצים. אנחנו עדיין אמני השימוש בכלי נשק אירודינמיים אך פנינו לשלום. מדוע שלא תבואו?

עוד בנושא באתר הידען

 

 

יליד 1960. רופא פנימי ורופא משפחה. למד רפואה באוניברסיטת תל־אביב ובעל תואר שני בניהול מערכות בריאות באוניברסיטת בן־גוריון.מנהל רפואי של קופת חולים לאומית בערד. תחום העניין העיקרי שלו הוא היסטוריה של המדע ושל הטכנולוגיה.משתתף שלא מן המניין בוועדה להטמעת עברית במערכות ממוחשבות של מכון התקנים הישראלי. כל המאמרים של ד"ר יובל רבינוביץ באתר הידען

43 תגובות ל “האם כדאי לנו לפגוש חוצנים? האם כדאי להם לפגוש אותנו?”

 1. חיים

  ניסים
  שאלון חי בתוך בועה. זה נס שהיא עדיין לא התפוצצה. כולי תקווה שיש לו מספיק חמצן בבועה.

 2. ניסים

  שאלון
  העולם היום הוא כמו לפני כמה אלפי שנים? העולם היום שונה לחלוטין מהעולם בו נולדתי.
  איפה אתה חי בדיוק? 🙂

 3. חיים

  שאלון
  כל מילה שהוסיף מיותרת. אני מתכוון בדיוק למה שאני מתכוון. השאר תתחיל לחשוב. שאלה לי אליך איך נחיה בלי שכל? מהאוויר, מרוחניות? אחזור ואומר מה שאמרתי לא פעם. אם אעמוד ליד ונטילטור גם אני אהיה רוחני.

 4. חיים

  שאלון
  למה יש לי רושם שמדבריך בוקעים כתביהם של אלה השייכים לעידן החדש? מיסטיקה ושוב מיסטיקה. אם כל כך רע לך עבור לאי בודד, תחיה שם וטוב לך. אל תשכח לקחת איתך את ששת , רצוי גם את סנשו פנשו.

 5. שאלון

  כנראה שלפגוש חייזרים או לוויינים שלהם הוא לא העיניין המרכזי, אלא הבדידות
  בה חיים יצורים המכנים עצמם בני אדם על כוכב נידח בגלקסיה קצת מרוחקת.
  הם מכנים עצמם זן נבון על שום יכולת המחשבה המוגבלת שלהם, אשר הוכיחה
  עצמה בעיקר ב 200 שנה האחרונות.

  אף שגילו רבות אודות היקום, מדעי הטבע וטכנולוגיות שונות, בתחומים חברתיים,
  רוחניים, בריאות הגוף והנפש, כלכלה וממשל נשארו כמה אלפי שנים ללא שינוי משמעותי.
  מאז מה שהם מכנים המהפכה הטכנולוגית, דגלם הוא שכלתנותם וככל שאפשר ליצור
  עולם המושתת על שכלם בעיקר, כך גם נוצר נתק בחוויית המציאות אותה הם חיים.

  עולם המדע נהיה יותר ויותר תיאורטי, הדתות הופכות לאירגונים, חיי היומיום נתמכים
  ע"י מחשבים, ממשלות מתרחקות מצרכי העם, מה שאנחנו אוכלים לבוקר, צהריים וערב
  הוא אינפורמציה והשכל הוא הדגל.

  אין פלא שאנחנו כל כך מנותקים. אולי הכמיהה לפגוש חייזרים היא הרצון להיות
  מחוברים יותר ליקום, לצרכים האמיתיים לשמם אנו חיים פה, לטבע שמסביבנו
  ולעצמנו – ולא רק בשכל.

 6. חיים

  אסף
  אכן חזון אחרית הימים. האפוקליפסה בהתגלמותה הצרופה. אתה במקרה לא ההיסטוריון שלהם?

 7. אסף

  שדה קרב ארץ, נכתב על ידי ל. רון האברד לימים מייסד תורת הסיינטולוגיה: בסיפור נכתב על חללית חייזרים שנתקלת במקרה בחפץ מוזר (החללית וויאג'ר). בחללית הם מוצאים לוח עשוי זהב טהור ומפה לכוכב בו קיימים מרבצי הזהב. מיד הם פונים לאותו מקום מטהרים החיות המקומיות על פיזור גז כימי רעיל באטמוספירה ומתחילים לכרות מחצבים.

 8. הרצל

  קל להתפלסף על חייזרים. אבל יש כמה בעיות בססיסיות:
  א. כל זמן שתורת היחסות מגבילה את מהירות ההתפשטות של אינפורמציה למהירות האור, איך תתבצע תקשורת עם חייזרים המרוחקים 100 שנות אור? ייתכן שאנחנו עדיין פרימיטיבים בידע וטכנולוגיה ובעתיד תתגלה שיטת תקשורת יותר מהירה, אז חיפוש חייזרים יהפך יותר ראלי.
  ב. מבחינה כימית, רוב החייזרים יהיו כנראה רעילים ומגע אתם משמעותו מוות מיידי ליוצר המגע. ייתכן שהם יהיו מבוססי DNA כי כנראה היתה התפשטות של DNA בגלקסיה הרבה לפני שהשמש נוצרה, אבל גם DNA יכול להזיק מאד.
  ג. אם יש חייזרים הרבה יותר מפותחים מאתנו בעלי יכולת תנועה מהירה ממהירות האור, למה הם עדיין לא פה?
  ד. די ברור שיש חייזרים ברמה של חיידקים במערכת השמש בכל מקום שחיידקים יכולים לשרוד. צריך לחכות בסבלנות להוכחות. ברמה התפתחותית יותר גבוהה במערכות כוכבים אחרות – כנראה גם יש, אבל מהירות האור, מהירות האור…

 9. elbentzo

  שוב, צורה צורה ואין תוכן. לא ברור לי מה משעשע אותך, כי אני התייחסתי לתגובה שלך. אתה כמובן סתם אומר דברים שנשמעים כאילו יש תוכן מאחוריהם, אבל אם היה לך טיפה של תוכן כנראה שהוא כבר היה מופיע כאן כפוסט.

  אז שוב עשית בדיוק אותו דבר, בנית תרחיש ספציפי והזוי בראשך ואתה מתייחס אליו כאל המציאות. נכון, אם היקום זרוע במליוני תרבויות תבוניות שכולן מאוד מאוד מאוד דומות לנו, הן מבחינת המבנה הביולוגי והן מבחינת ההישגים המדעיים והטכנולוגיים, אבל התרבות החייזרית המדוברת משום מה נמצאת רחוק מאוד מאתנו אבל קרוב מאוד לשאר התרבויות הזהות לנו, אז אני לא מתווכח שיתכן שהם לא יעשו מאמץ ליצור איתנו קשר. אבל מה שאתה מתאר נשמע כמו סרט מד"ב גרוע, ולא כמו נסיון לחקור את היקום סביבנו. אין שום סיבה להאמין באף אחד מהמרכיבים המופרכים שבישלת פה בשביל להגיע לתרחיש הזה. השורה התחתונה, שאתה עושה כל מה שאפשר כדי להתעלם ממנה (והסיבה לכך היא מה שכתבתי בתחילת התגובה), היא שהרעיון של לפגוש תרבות תבונית אחרת ולהיות מסוגל להחליף איתה רעיונות ותובנות, ללמוד אותה כתרבות וכמין, אפילו אם היא מתקדמת הרבה פחות ממך, הוא רעיון מרתק ומלהיב שכל מי שאינו מנותק לחלוטין ממחשבה מדעית שואף אליו בלהט. כשם שאנו כבר מאות שנים מנסים ללמוד כמה שרק אפשר על המינים הסובבים אותנו, ולתקשר איתם אם ניתן (אולי כדאי שתעשה חיפוש קטן בגוגל רק כדי לקבל מושג כמה מחקר מדעי נעשה על תקשורת בקופי אדם – באופן כללי בינם לבין עצמם ובאופן ספציפי בקונטקסט של האפשרות של ליצור צורת תקשורת, גם אם פרמיטיבית, בין אדם לקוף אדם).

  כדי להצדיק את העובדה שגזע תבוני של חייזרים קיים אי-שם, מודע לקיומנו, מסוגל ליצור איתנו קשר אבל משום מה לא עושה זאת, צריך להמציא כל מיני תרחישים הזויים. וזה הבסיס לכל מה שכתבת עד כה – "איך אני מייצר תרחיש שבו תרבות זרה פוגשת חיים תבוניים חדשים אבל לא רוצה ליצור איתה קשר?".

  בהצלחה בהמשך…

 10. לורם איפסום

  משעשע לראות מי מדבר פה על "התעלמות מוחלטת ממה שכתבתי". נו, ואחר כך רוצים עוד ליצור דו שיח עם חוצנים. אז בוא וספר לי, למה החוצנים שלך, שגם הצליחו לפתח שפה סימבולית, וגם יכולת הנעה מספקת להגיע לכאן יתעניינו בך ובבני מינך, בשעה שיש להם די דגימות מעניינות לא פחות (לשיטתם) לא רחוק מהבית?

 11. elbentzo

  לורם,

  אוקיי, אז התעלמת לגמרי ממה שאמרתי, עשית קצת צחוקים, וקבעת עובדה בשטח שלא מבוססת על כלום, שגם אם היינו יודעים לדבר עם נמלים לא היינו עושים זאת. סבבה. בהצלחה.

 12. לורם איפסום

  elbentzo

  כתבת יפה על קשיי הקידוד והפיענוח של שפה כדוגמת שפת הנמלים, אבל אתה מתייחס לקושי עקרוני באשר לשפה כללית מסוג זה. בעינה עדיין עומדת העובדה שאף אחד לא טרח להציג את עצמו מול השבט הספציפי "יקקלללפפצ" (ועכשיו שמתי לב ששם השבט נשמט מהודעתי הראשונה, כנראה כי היה מוקף בסוגריים משולשות כמו אלו: ) שנמצא שמה ליד העץ, 5 מטר מהגופה של הקיפוד. בשלב הראשון הם היו שמחים לקבל מסר כלשהו ולפענח אותו (מן הסתם כהכרזת מלחמה). אני יכול רק לשער שגם את תפוענח השפה ותמצא דרך להעביר מסרים לשפת הפרומונים וכולם יהיו שמחים, עדיין לא יימצא מישהו שיגיע באופן מיוחד לשבט הזה למסור לו דרישת שלום.

 13. elbentzo

  לורם איפסום,

  ההשוואה שלך גרועה. הסיבה *היחידה* שאנו לא מתקשרים עם נמלי אש באמזונס היא כי אנו לא יודעים איך. פשוט אין לנו מושג כיצד לפתח מילון בין השפה שלנו לצורות התקשורת שלהם (המבוססות תנועה, פרמונים וכו'). אם היה לנו מושג איך לתקשר עם כל זן אחר, היינו קופצים על זה בלי היסוס. פרסי נובל היו עפים כמו לחמניות חמות על התפתחות שכזאת.

  ההנחה (הסופר-סבירה) היא ששפה סימבולית מבוססת אותיות היא קלה לתרגום לאין שיעור מאשר צורת תקשורת המבוססת על ריחות. אם צורת חיים חייזרית כלשהי השיגה יכולת לתנועה בין-כוכבית, הם חייבים להיות בעלי יכולת חשיבה מופשטת ובפרט חשיבה סימבולית. כשם שהאנושות, שיודעת לתאר מידע באופן סימבולי, הצליחה לתרגם כל שפה סימבולית שנתקלה בה (אני מזכיר לך שבמהלך ההיסטוריה דיברו קבוצות שונות במין האנושי כמה מאות שפות שונות וכולן תורגמו בהצלחה בסופו של דבר), כך סביר להניח שתרבות אחרת בעל חשיבה סימבולית תוכל, בסופו של דבר, לתרגם את האינפורמציה הסימבולית שלנו.

 14. לורם איפסום

  למה אתם בכלל חושבים שחוצנים ירצו לפגוש מישהו מכם? מה אתם, למשל, עשיתם כדי לפגוש בשבט של נמלי האש (אם לתרגם את הפרומונים שלהם לאותיות עבריות) הרחק בשולי היובלים הפחות נחקרים של האמזונס? הם היו רוצים מאוד לתקשר איתכם. הם אפילו שלחו אותות פרומוניים ליצירת קשר המאותתים שהם קיימים, ואלו הגיעו למרחק אסטרונומי של 100 מטר. הם היו שמחים מאוד אם תיצרו איתם קשר. הם יעמלו קשות לפענח את האותות הפרומונים שתשאירו עבורם, הם יהיו נחושים לבצע "חילופי תרבויות". הם מעוניינים לדון בשיטות מיטביות לטיפול בביצים ובזחלים, ולחקור מה נמצא במרחק 200 מטר מהקן, אפשרות אחרת היא כמובן מלחמה. מה שיכתיבו הפרומונים של המלכה שלהם.

 15. אסף

  כתוב : ״ אנחנו מין מוצלח מאד״ … ולא היא,
  איך מודדים הצלחתו של מין ?
  בכושרו להשמיד את סביבתו הטבעית ?
  ביכולתו לחסל את המשאבים מהם הוא מתקיים ?
  באפשרותו להשמיד את מקום מושבו ?
  לא , לא ולא …
  בזואולוגיה (או ביולוגיה) נמדדת הצלחתו של מין
  באורך חייו , בתקופה בה הוא מצליח להתקיים (כמין),
  סביבנו מינים שמתקיימים לאורך עשרות ומאות מיליוני שנים,
  הסוג לו אנחנו משתייכים קיים כ שלשה מיליוני שנים
  והמין שלנו … כמה עשרות אלפי שנים …
  על פי התנהגותו סיכויי השרדותו לאורך זמן … עלובים ,
  בנתיים זהו מין … גרוע !
  אבל כתוב : ״אתה בחרתנו ״ …
  ה ל ל ו י ה !

 16. ספקני

  הפחד של הממסד מגילויים בנושא זה,
  יוצר עיוותים מיותרים.

  הפחד הזה מיועד לגבות גורמים דתיים שונים,
  אשר עלולים להתמוטט אם האמת תגלה…

  מצד שני,
  אין אפשרות לעצור את גילוי האמת, אולי רק לעכב אותה…

 17. ניסים

  חנן סבט
  קצת מגוכך לתקוף את SETI, בטענה שהם תוקפים את חוקרי העב"מים….. לכם מותר מה שלאחרים אסור?

  אני מתעלם מהעובדה ש-SETI הוא הגוף הרציני בסיפור הזה…

 18. חנן סבט

  למזלנו, יש כבר מי שענו על חלק מהשאלות:

  http://www.stantonfriedman.com/index.php?ptp=articles&fdt=2006.11.10

  ולגבי הבדיחה המכונה SETI, שתרומתה לאנושות מסתכם בשומר מסך והרבה מאד רעש ציבורי שמטרתו לספק פרנסה לקבוצת החוקרים המועסקים בפרויקט, הנה מאמר נוסף:

  http://www.stantonfriedman.com/index.php?ptp=articles&fdt=2002.05.13

  למי שמעוניין לקבל מידע מדעי ומסודר בנושא, מוזמן לפנות לעמותה הישראלית לחקר עב"מים ולקבוצת הפייסבוק שלה…

  חנן סבט

 19. משה

  בניית המדע תוך שאיפה לאובייקטיביות טהורה היא מפתח להכחדתו של המין האנושי.

הוספת תגובה

 • (will not be published)