סיקור מקיף

פותח כלי שיאפשר לגלות מיזוג כוכבי ניטרונים שהם מועמדים טובים לחקר גלי כבידה

במאמר שהתפרסם לאחרונה בכתב העת היוקרתי Nature, גילו ד"ר אהוד נקר מאוניברסיטת תל אביב ופרופ' צבי פירן מהאוניברסיטה העברית בירושלים, אות רדיו שיעזור למצוא מיזוגים של כוכבי ניוטרונים, אשר אותם מחפשים כיום ברחבי העולם על מנת למצוא את גלי הכבידה.

סימולצית מחשב של חומר הנזרק בתהליך מיזוג של כוכבי נויטרונים (ע"י סטפן רוסווג). החומר הנזרק מגיע למרחקים גדולים ויוצר שם את אות הרדיו.
סימולצית מחשב של חומר הנזרק בתהליך מיזוג של כוכבי נויטרונים (ע"י סטפן רוסווג). החומר הנזרק מגיע למרחקים גדולים ויוצר שם את אות הרדיו.

מדענים רבים רואים בגלי הכבידה, תנודות קטנות במרקם של מרחב-זמן, את הצלילים של היקום. ממש כשם שגלי הקול משלימים את התמונה הנראית לעין בחיי היום יום שלנו, כך גלי הכבידה ישלימו בעתיד את תמונת היקום המתקבלת על ידי טלסקופים. אף על פי שאיינשטיין חזה את קיומם של גלי כבידה כבר בשנת 1918, היום כמעט מאה שנים לאחר מכן החיפוש אחריהם עדיין בעיצומו.

במאמר שהתפרסם לאחרונה בכתב העת היוקרתי Nature, גילו ד"ר אהוד נקר מאוניברסיטת תל אביב ופרופ' צבי פירן מהאוניברסיטה העברית בירושלים, אות רדיו שיעזור למצוא מיזוגים של כוכבי ניוטרונים, אשר אותם מחפשים כיום ברחבי העולם על מנת למצוא את גלי הכבידה.

בימים אלו מוצבים מספר גלאי ענק באירופה, ארה"ב, יפן ואוסטרליה שכל מטרתם היא גילוי גלי כבידה המגיעים לכדור הארץ ממעבה היקום. למרות שכל תנועה מעוררת גלי כבידה, כדי ליצור גלי כבידה חזקים מספיק לגילוי דרושה מאסה עצומה הנעה במהירות הקרובה למהירות האור. המקור החזק ביותר ממנו מצפים מדענים לגלי כבידה הוא תהליך מיזוגם של שני כוכבי ניוטרונים (כוכבים דחוסים מאד שמאסתם זהה למאסת השמש וגודלם מספר ק"מ בלבד). אולם מיזוגים כאלו נדירים ביותר ומתרחשים פעם במאה אלף שנה בכל הגלקסיה. הגלאים המחפשים אחרי אותות אלה נדרשים לגלותם ממרחקים עצומים של ביליוני שנות אור מאיתנו (הרחק מחוץ לשביל החלב). במרחקים כאלה גלי הכבידה נשמעים כנקישה רפה על הדלת.

הבעיה עימה מתמודדים החוקרים היא שמקורות רעש רבים, החל מתנודות סיסמיות וכלה במשאיות החולפות בקרבת הגלאי ואפילו גלי ים מרוחקים, מתחרים בנקישה רפה זאת. כיצד נדע, אם כך, אם הגלאי באמת קלט גל כבידה או שמא זהו רחש הנפילה של עץ ביער סמוך? לשם כך יש צורך באות נוסף שיגיע יחד או אפילו לאחר גל הכבידה ויאשש את הגילוי. אסטרונומים שואלים זמן רב האם קיים הבזק אור או קרינה אחרת (למשל רדיו) שמגיע ממיזוג כוכבי ניוטרונים. זיהוי הבזק כזה בסמוך לגילוי אפשרי של גל כבידה, יאפשר למדענים להציץ דרך העינית שבדלת ולוודא שאכן מישהו נקש בדלת.

ד"ר נקר ופרופ' פירן גילו בדיוק אות שכזה. הם חישבו את האינטראקציה בין חומר הנזרק בתהליך המיזוג לבין החומר הבין כוכבי. הם הראו שהחום הרב הנוצר בתהליך זה, פולט קרינת רדיו במשך חודשים ואף שנים לאחר המיזוג. אותות רדיו אלה חזקים מספיק לגילוי ומדידה על פני כדור הארץ אפילו ממרחק של ביליוני שנות אור. טלסקופי הרדיו הגדולים ביותר בעולם מתחילים לחפשם כבר עכשיו עוד לפני שגלאי גלי הכבידה יחלו לפעול בשנת 2015. גילוי אותות כאלה ילמד הרבה על הקצב של מיזוגי כוכבי ניוטרונים ויאפשר תכנון וביצוע טוב יותר של החיפוש אחר גלי הכבידה. ד"ר נקר ופרופ' פירן טוענים שגילוי הבזק רדיו בלתי מזוהה על ידי ד"ר ג'פרי באוור מאוניברסיטת קליפורניה לפני מספר שנים, היה הגילוי הישיר הראשון של מיזוג זוג כוכבי ניוטרונים.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

15 תגובות

 1. ארנון-

  כפי שבתורה האלקטרומגנטית של מקסוול מטען מאיץ חייב לקרון ויוצר גל אלקטרומגנטי, כך ביחסות כללית מסה (שהיא היא ה"מטען") שמאיצה קורנת ויוצרת גל כבידתי. זו אנלוגיה של 1 ל 1.

  עכשיו, כפי שידוע גוף שנמצא בתנועה מעגלית נמצא למעשה בתאוצה, ובקירוב מסדר ראשון ניתן לומר שכאשר שני כוכבי ניוטרונים מתנגשים הם לא עושים את זה בקו ישר אלא בתנועת ספירלה סיבובית (מכיוון שיש להם תנע זוויתי). רדיוס הספירלה הולך וקטן עד התכנסותה לנקודה אחת – התנגשות. וזה מה שיוצר מסה עצומה בתאוצה עצומה = גלי כבידה חזקים.

 2. ארנון אני מאמין שאתה יכול להיסתכל על זה כמו ששני אוטומי מימן יוצרים הליום אז המסה אולי לא עוברת שינוי גדול אבל מתקיימת התפרצות אנרגיה שאותה ניתן לימדוד ולחזות כך שמימדים גדולים מאוד (שכבר לא שייכים לתחום של ניוטון אולא איינשטיין (E=MC2 ) )האנרגיה אדירה כל כך שהיא מעוותת את מימד החלל והזמן לרמה שהשינוי ניתן למדידה ואם אני מבין נכון לזה אנחנו קוראים גלי כבידה (כלומר עיוות המימד)

 3. מדוע המיזוג יוצר גל כבידה ? האם יש שינוי משמעותי במאסה הכוללת כתוצאה מהמיזוג ?

 4. עצוב שזאת הכותרת. אם האוניברסיטה טעתה זאת לא סיבה להמשיך. כל הרעיון הוא דיוק ולהצביע על כשלים כדי להתקדם ולא להסתנוור מ"אוניברסיטה".

  "פותח כלי שיאפשר לגלות מיזוג כוכבי ניטרונים שהם מועמדים טובים לחקר גלי כבידה." לא כותרת סקסית אבל לפחות נכונה…

 5. מציע כותרת חדשה:-
  נמצא גל רדיו, שמישהו אולי שמע, שאולי מראה על מיזוג כוכבי נטרונים, שאולי קיימים ביקום, שאולי ייצרו גל כבידה, בתנאי…. שהים היה שקט באותו יום.
  אכן ידיעה מרעישה!
  שנה טובה ושקטה
  מאחל
  סבדרמיש יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן