סיקור מקיף

זרם הסילון שהשתנה כתוצאה מהתחממות הקוטב הצפוני גרם לתעתועי החורף הנוכחי

מדענים מזהירים כי זרם הסילון הפך בלתי יציב והחל להסתובב בסלסולים במקום בקו ישר. שינויים אלה גרמו לתעתועי מזג האוויר בשבועות האחרונים, ובעיקר לגלי קור בארה"ב ובאירופה

תמונה עדכנית של צפון אמריקה והמשבים הקוטביים המזרימים אוויר קר לחוף המזרחי, בעוד המערב נשאר יבש. צילום: NOAA
תמונה עדכנית של צפון אמריקה והמשבים הקוטביים המזרימים אוויר קר לחוף המזרחי, בעוד המערב נשאר יבש. צילום: NOAA

מדענים דיווחו כי מסלולו של זרם הסילון משתנה, וכתוצאה מכך נגרמו שינויים במערכות מזג האוויר בארה"ב ובאירופה. יש המקשרים זאת להשפעת ההתחממות המהירה יותר של האיזור הארקטי שהיא למעלה מפי 2 מקצב ההתחממות של כלל הכדור.

זרם הסילון הוא מערכת רצועות צרה של רוחות מהירות בחלק העליון של אטמוספירת כדור הארץ. רוחות אלה אחראיות להעברת מערכות מזגי אוויר ברחבי העולם. המדענים מודאגים במיוחד מזרם הסילון הקוטבי המשפיע על תבניות מזג האוויר בחלקים הצפוניים של אירופה וצפון אמריקה.
במפגש האחרון של האגודה האמריקנית לקידום המדע שהתקיים בשבוע האחרון בשיקאגו, הזהירה פרופ' ג'ניפר פרנסיס, מומחית למדעי הים והחופים מאוניברסיטת ראטג'רס בניו ג'רסי כי זרם הסילון הפך ארוך יותר וגלי יותר. התופעה יכולה להסביר את השינויים בתבניות מזג האוויר בחלקים הצפוניים של העולם.

זרם הסילון הוא המונע ממזג האוויר הקר באיזור הארקטי לרדת דרומה לקווי רוחב נמוכים ומאוויר חם מהאיזורים הטרופיים להגיע לאיזורים הארקטיים. מכיוון שהסופות נוטות לנוע לאורך זרם הסילון, תבניות מזג האוויר נוטות להשתגע מתחת לשולי הזרם. השינויים הנוכחיים בזרם הסילון הם ככל הנראה האחראיים לשקע הארקטי שכיסה את ארה"ב בחורף האחרון. פרנסיס טוענת כי השפעות מסוג זה תועדו במדינות צפוניות רבות. "בחצי הכדור הצפוני, נע זרם הסילון ממערב למזרח במסלול גלי."

בריטניה הייתה ידועה לשמצה במזג האוויר ההפכפך מאוד שלה. בשל הפיתולים של זרם הסילון, כבר חוותה המדינה התקפים ארוכים של גשם ותקופות ממושכות של מזג אוויר שמשי. המגמה נוכחית יכולה להיות מוסברת על ידי התארכות זרם הסילון, אשר יכולה לגרום למזג האוויר להיתקע באזורים מסוימים לתקופות זמן ארוכות יותר.

כאשר היא נשאלת בידי אתר אוניברסיטת ראטג'רס, האם שינוי האקלים אשם בנפתול של זרם הסילון, עונה פרנסיס: "אנחנו לא יכולים להגיד כי אירועי מזג האוויר הקיצוניים האלה מתרחשים בגלל שינוי האקלים, אך ניתן לומר כי יש לכך סבירות גבוהה. יש לשים לב שכאשר יש שקע במקום אחד, כמעט תמיד הוא גורם להסטה צפונה של זרם הסילון ולרכס בכל אחד משני צדי הזרם. זה בהחלט המקרה עכשיו, והתוצאה היא חורף חם מהרגיל באלסקה, תנאי הבצורת בקליפורניה וכן חורף חם במיוחד בסקנדינביה."

http://www.youtube.com/watch?v=IyuVss0w6J8

לידיעה באתר אוניברסיטת ראטג'רס

באותו נושא באתר הידען: מזג האוויר בארה"ב משתגע: המזרח קופא המערב סובל מבצורת

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן