סיקור מקיף

יום כדור הארץ – בשמונה בערב מכבים את האור לשעה

נשיא ארה"ב, ברק אובמה קרא בנאום לקראת יום כדור הארץ, כי יש להגביר את האורינות הסביבתית ואת הכישורים המדעיים של התלמידים ולעודד אותם להתכונן לכלכלה של קיימות. מתי בישראל? * גרינפיס מדרגת את מצעד חברות המיחשוב המזהמות

זיהום אוויר מתחנת כוח פחמית בארה"ב. התחנה מייצרת 2,900 מגוואט ופולטת 14.5 מיליון טון דו תחמוצת הפחמן בשנה צילום: גרינפיס
זיהום אוויר מתחנת כוח פחמית בארה"ב. התחנה מייצרת 2,900 מגוואט ופולטת 14.5 מיליון טון דו תחמוצת הפחמן בשנה צילום: גרינפיס

ב–22 באפריל מציינים ברחבי העולם את יום כדור הארץ. מטרת היום היא קידום נושא איכות הסביבה. הנושא המרכזי של יום כדור הארץ לשנת 2007 הוא מציאת פתרונות לשינויי אקלים.

הרעיון לציון היום הזה נולד בארה"ב בשנות ה–60 של המאה הקודמת, במחאה על בעיית זיהום האוויר. בשנת 1970 צוין היום לראשונה באופן רשמי. באותה שנה הוקמה בארה"ב "הסוכנות להגנת הסביבה".

על השפעת ההתחממות על ישראל תוכלו לקרוא כאן.

שלשום, יום ב', הוציא נשיא ארה"ב ברק אובמה הודעה מיוחדת לרגל יום כדור הארץ: "ב-22 באפריל 1970, מיליוני אמריקנים נאספו כדי לציין את יום כדור הארץ הראשון. תלמידים, מורים, פעילים, נבחרי ציבור ואינספור אחרים איתגרו את האומה שלנו כדי להתעמת מול סוגיות סביבתיות בוערות ולצעוד במסר מאוחד: הצלחת דורות העתיד תלויה בפעולתנו היום. כאשר אנו מציינים את יום כדור הארץ השנה, אנו משקפים את האתגרים שנשארו בפנינו ומתחייבים מחדש לרוח של הביחד והאחריות המשותפת שעיצבה את הרגע הזה לפני 42 שנה.

"בעקבות התגייסות זו העברנו את חוקי האוויר הנקי, המים הנקיים, מינים בסכנת הכחדה, והגנה על יונקים ימיים. ייסדנו את הסוכנות להגנת הסביבה והצתנו את רוח הסדרנות (stewardship) שהניע את ההתקדמות במשך ארבעה עשורים. כיום האוויר והמים שלנו נקיים יותר, הזיהום הופחת והאמריקנים בכל מקום חיים בסביבה בריאה יותר."

עם זאת אובמה לא מתייחס לדרישות של הרפובליקנים, המהווים מעין חדר הדהוד של דרישתם של האחים קוך – בעלי חברות אנרגיה רבות, ותורמים חזקים למפלגה הרפובליקנית, לפיהן רגולציה זה דבר רע ומודדים כמה היא עולה למפעלים, ושוכחים משום מה כמה היא חוסכת לציבור בכסף או בבריאות.

בהמשך מפרט הנשיא פעולות להורדת כמות הכספית וחומרים רעלים אחרים בפליטות מכלי רכב ומפעלים.

בסעיף הבא בנאומו מתייחס אובמה לצורך להגדיל את האורינות הסביבתית וכן בהענקת יסודות חזקים במדע, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה לכל תלמיד כדי להבטיח שלצעירים יהיו הכישורים והידע לקדם את כלכלת האנרגיה הנקיה. בשנה שעברה פתח משרד החינוך במבצע הסרט הירוק במטרה לעודד יותר בתי ספר להגביר את מהודעות לקיימות, לקדם בריאות ואיכות חיים ולשלב את האורינות הסביבתית בתוכנית הלימודים.

לסיכום אומר אובמה כי הוא מעודד את האמריקנים ליטול חלק בתוכניות במסגרת יום כדור הארץ 2012.

גרינפיס: גוגל יאהו ופייסבוק ירוקות, מיקרוסופט אפל ואמזון מזהמות

דו"ח חדש של ארגון גרינפיס אשר הושק ביום שלישי שעבר, ימים אחדים לפני יום כדור הארץ, סוקר את 14 החברות הגדולות בעולם בכל הנוגע לשרתי הנתונים שלהן והשימוש ההולך וגדל באנרגיה מזהמת. המזהמות הגדולות ביותר:  אמזוןף, אפל ומיקרוסופט.

הדוח שכותרתו "עד כמה נקי הענן שלך?" מציג פער גדל והולך בתעשיית האינטרנט, בין חברות שעושות שימוש באנרגיה נקייה ובין אלו שעדיין משתמשות באנריגה מזהמת, להפעלת שרתי הנתונים שלהם ("ענן").

בין החברות ה"ירוקות" נמצאות גוגל, יאהו ופייסבוק ואלו החברות שטרם התקדמו לאנרגיה נקייה הן מייקרוספט, אפל ואמזון. שלושת חברות אלו עדיין מפעילות את שרתי הנתונים הענקיים שלהם באמצעות שריפת פחם או תחנות כוח גרעיניות.

הדו"ח סוקר 14 חברות מחשבים ואת שרשראות אספקת החשמל שלהן, הכוללת למעלה מ-80 מרכזי נתונים, בהתבסס על רכיבים מרכזיים הנדרשים להקמת שרת נתונים נקי.

"כשאנשים בעולם משתפים מוסיקה או תמונות באינטרנט, הם רוצים לדעת שהדבר מופעל באנרגיה נקייה ובטוחה", אומרת הילה קרופסקי, מנהלת קמפיין האנרגיה בגרינפיס.

ככל שיותר ויותר אנשים ברחבי העולם משתמשים באינטרנט לאחסון ושיתוף תמונות, סרטי וידיאו ומסמכים, על חברות המחשבים לבנות עוד ועוד מרכזי נתונים. מדובר בבניינים כה גדולים שלעתים קרובות ניתן לראותם מן החלל החיצון. מרכזי נתונים אלו מאחסנים אלפי מחשבים וצורכים חשמל בכמויות אדירות. צריכת החשמל של חלק מהם שווה לזו של 250,000 בתים באירופה. דו"ח גרינפיס מצא שאילו רשת האינטרנט הייתה מדינה, צריכת החשמל שלה הייתה מדורגת חמישית בעולם – והיא צפויה לגדול פי שלושה עד לשנת 2020.

"לצערנו, חברות חדשניות ורווחיות, כמו מיקרוסופט, אפל ואמזון, מקימות מרכזי נתונים המופעלים בטכנולוגיה מהמאה ה- 19 וצורכות חשמל שמקורו בשריפת פחם", מוסיפה קרופסקי. "הצרכנים מעוניינים בחדשנות והגיע הזמן לספק להן אותה.
‫"הטכנולוגיה החדשה שהביא עולם האינטרנט שינתה את עולמנו. היא הפחיתה במידה רבה את הפסולת והזיהום שהיא מייצרת, אך זהו רק צד אחד של המטבע – ללא יוזמה אמיתית להחלפת מקורות האנרגיה המניעים את כל החדשנות הזו, הצעידה קדימה בכל הקשור לשמירה על הסביבה עלולה להיות אחיזת עיניים בלבד".

חברות כמו גוגל, יאהו ופייסבוק מתחילות להוביל את התעשייה בנתיב האנרגיה הנקייה, באמצעות התייעלות אנרגטית ושימוש באנרגיה נקייה ומתחדשת.

חברות אלו מקימות את מרכזי הנתונים שלהן במקומות בהן יש היצע לאנרגיה ירוקה ואף דורשות חלופות נקיות לפחם וגרעין ממקבלי ההחלטות בחברות החשמל ובממשלה.
חברות גוגל ויאהו מפעילות את המתקנים שלהן בהיקף גדל והולך באמצעות אנרגיה ממקורות מתחדשים – תוך שהן ממשיכות להתרחב. חברת פייסבוק הצטרפה למגמה ולפני 5 חודשים הודיעה העדפה של מקורות אנרגיה נקיים עבור תשתיות החברה.

ואלו דרישות גרינפיס מכל חברות המחשבים בעלות מרכזי הנתונים:

 • הגברת השקיפות בכל הנוגע לשימוש באנרגיה מזהמת
 • קביעת מיקום מרכזי הנתונים במקומות בהן יש היצע לאנרגיה נקייה
 • השקעה באנרגיה ממקורות מתחדשים או רכישה של אנרגיה כזו באופן ישיר
 • דרישה מצד ממשלות וחברות חשמל להגדיל את היקף החשמל ממקורות מתחדשים

10 תגובות

 1. לדעתי, צריך לעשות כמה ימי כדור הארץ, וגם שיעשו קצת יותר דברים מאשר לכבות כמה מנורות בבית למשך שעה. שתילת עצים, ניקיונות של חוף הים, דברים שאפשר לגייס להם הרבה אנשים למשך שעה אחת וזה תורם הרבה יותר.
  הבעיה היא שאנחנו עצלנים, ובנוסף, שהיום הזה ומה שהוא איכשהו תורם, לא ממש מדבר אלינו.

 2. אבי, אני לא נגד. רק להפסיק להשלות את עצמינו שאיזו הוזלת דמעה תועיל במשהו.

 3. הזיהום שנובע מהדלק שנשרף ברכבים שנוסעים לאותם ארועי תמיכה בדור הארץ גדול פי כמה מהזיהום של שריפת הפחם שנמנע כתוצאה מכיבוי האורות למשך שעה.

  מגוחך.

 4. אורי: האם המודעות אכן גוברת או שהשעה מייצרת תחושה של "תרמתי כבר בבית"?
  הסיקור התקשורתי שאני ראיתי מתרכז בכיבוי האור ולא בכל שאר הדברים שצריך לעשות.

  ציטוטים מן האתר:

  כשמיליוני בני אדם, בכל העולם מכבים את האור לשעה אחת, המסר הוא ברור:
  אנחנו מפסיקים להתעלם מהבעיה , ומתחילים לעשות משהו כדי להציל את כדור הארץ כולנו

  מה בדיוק המשהו הזה שעושים בשביל "להציל את כדור הארץ" והאם הוא באמת משפיע?

  מה אני יכול לעשות?

  1. להיות מעורב בפעילות "שעת כדור הארץ" ובכך ליצור "שעת כדור הארץ" גדולה יותר טובה יותר
  2. להצטרף לארגוני הסביבה הנלחמים בנזקי ההתחממות הגלובלית
  3. להירשם לפעילות בפייסבוק

  התשובות שלהם ל"מה אני יכול לעשות?" מרמזות שהשאלה היא למעשה "מה אני יכול לעשות כדי לייחצן את הארוע?" ולא מה לעשות כדי להקטין זיהום אוויר.

 5. פקלשתז:
  המטרה המוצהרת של זה היא הגברת המודעות. בלי זה, כנראה שלא היו יותר פעולות למען הסביבה, אבל המודעות הייתה יורדת.

  מסכים איתך לחלוטין שעושים מעט מאוד בתחום הסביבתי. ובטח מסכים בקשר ללג בעומר שהמנהג הדוחה להדלקת מדורות הופך אותו ליום הכי מגעיל בשנה.

 6. מחרתיים היום למלחמה בעוני. כל אחד מזדהה ובמשך שעה שלמה לא קונה מוצר יקר.

 7. למה אתם תומכים תומכים בשטות הזו?
  כל שנה מבצעים את התרגיל הזה ביחסי ציבור והרגשה טובה. אנשים שמכבים את האור ומדליקים נרות במקום.
  כמה שבועות מאוחר יותר מחזירים פי כמה וכמה את החסכון בזיהום שעלול היה להיות מושג מכיבוי אורות אמיתי על ידי שריפת מדורות. חודש מאוחר יותר שוב מבזבזים חשמל ומעלים את הטמפרטורה על ידי מזגנים שעובדים כל הלילה.
  למה לא לעודד חסכון אמיתי?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן