האם קארל סייגן האמין באלוהים?

בסוף ספרו הבדיוני Contact, מתאר קארל סייגן גילוי מסר הטמון בספרות של המספר פאי. אם אכן קיים מסר כזה, האם אחראית לכך ישות על?

קארל סייגן, על רקע איור של כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש.
קארל סייגן, על רקע איור של כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש.

בין שאר מפעליו וכתביו של קארל סייגן זכור גם ספרו Contact, רומן מדע בדיוני שבעלילתו מוגשמת שאיפתו, אותה יישם סייגן בפועל בחייו – לגלות תבונה חוץ ארצית באמצעות קליטת מסר רדיו.

כזכור עלילת הספר, שגם זכה לעיבוד קולנועי בכיכובה של ג'ודי פוסטר, מתארת קליטת מסר מורכב שהכיל הוראות בנייה למכונה שאפשרה קפיצת דרך בגלקסיה, באמצעות חור תולעת.

קראתי ספר זה מספר פעמים ובכל פעם נהניתי מחדש. עם זאת כשהייתי מגיע לסוף הספר נתקלתי במשהו שעורר בי משיכת כתפיים. בנוסף למסר שנקלט, המהווה את ציר העלילה של הספר, מתאר סייגן בסוף הסיפור מסר נוסף שנתגלה.

הסיפור ההזוי לטעמי, הוא כזה. במספר פאי הנכתב על בסיס 11, נתגלתה, החל מסיפרה מסויימת לאחר הנקודה, סידרה רצופה הכוללת רק ספרות אפס ואחת. כאשר מסדרים את הספרות האלה במטריצה דו ממדית בצורת ריבוע – מספר השורות שווה למספר הטורים, מתקבל ציור של מעגל המורכב מאחדים, כאשר כל האפסים מהווים רקע למעגל.

כלומר מישהו או משהו טמן מסר טרנסצנדטלי (מטאפיזי, על טבעי) במספר פאי שהוא מספר טרנסצנדטלי. המספר פאי הוא יחס במעגל ומישהו דאג שיהיה ציור של מעגל בתוך רצף הספרות שלו. למען הסר ספק – זוהי עובדה בדיונית – מסר כזה לא נמצא במציאות. והינה מה שכותב בקשר לכך סייגן (ציטוטים מהתרגום העברי הלא כל כך מוצלח של Contact).

"מי שבורא את היקומים מסתיר מסרים בתוך מספרים טרנסצנדטליים, כדי שייקראו כעבור חמישה עשר ביליוני שנים, כשהחיים התבוניים יהיו כבר מפותחים". "את חושבת שאלוהים הוא מתמטיקאי". "את מחפשת גילוי השכינה באריתמטיקה". "היקום נוצר מתוך כוונה, אמר המעגל… תיקח את היקפו של המעגל ותחלק אותו בקוטרו, תמדוד זאת היטב, ותגלה פלא – עוד מעגל שצוייר קילומטרים אחרי הנקודה העשרונית". "בתוך מרקם החלל ובתוך מהות החומר, כמו גם ביצירת אמנות גדולה, מצויה חתימתו של האמן". "מעל לבני אדם, אלים ושדים… מתנוססת תבונה הקודמת ליקום".

אז האם זה אומר שסייגן האמין באלוהים?

ומלבד זאת, האם בכלל הסיפור של סייגן הוא לעניין? במספרים אי רציונליים ובכלל זה טרנסצנדנטליים, אם רק נרחיק מספיק אחרי הנקודה העשרונית, נוכל למצוא כל רצף שהוא של ספרות. אז מה החוכמה למצוא את הציור של המעגל בתוך ספרות הפאי, כפי שסייגן תיאר. באותו אופן אפשר יהיה למצוא ציור של מגן דויד. זה ממש כמו המסרים המוצפנים בדילוגי אותיות בתנ"ך – אפשר למצוא כל מה שרוצים, בתנ"ך ובכל טקסט שהוא, אם רק בוחרים בנקודת פתיחה ובדילוגים מתאימים.

כאן המקום להזכיר את נקודת פיינמן. זוהי הסיפרה ה- 762 אחרי הנקודה במספר פאי על בסיס עשרוני ושם מופיעה הסיפרה 9 שש פעמים ברציפות. אם נרחיק לכת עד המקום ה- 565 מיליון בערך, תופיע הספרה 9 – תשע פעמים ברציפות (אם נסתפק בשמונה מופעים רצופים של 9, נמצא זאת במקום ה- 36 מיליון בערך). האם יש לכך משמעות?

אז אולי הקטע בסיפור הוא שהמסר נתגלה במיקום מוקדם יחסית במספר פאי, כאשר מחשב על גילה אותו בפרק זמן סביר ולא אחרי אלף או מיליון שנה. אבל זה לא אומר שזה משהו מיוחד; כאמור, כל צירוף שהוא יכול להימצא במוקדם או במאוחר. חוץ מזה סייגן מציין בסיפור שהתפלגות הספרות של פאי היא אחידה, כלומר אם נדגום מספר גדול של ספרות כל סיפרה תופיע אותו מספר פעמים בקירוב – וזה בפירוש דבר שאין לו הוכחה והדעות לגבי נכונותו חלוקות.
ולמי שלא קרא את הספר – מומלץ. הסרט הוא טוב, אבל עלילת הספר הרבה יותר מורכבת. בסרט למשל לא מופיע הסיפור של המסר הטמון בפאי.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

204 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן