סיקור מקיף

שוגרה החללית קיוריוסיטי (סקרנות) למאדים

(וידאו)השיגור שבוצע מעט לאחר השעה חמש נראה חלק, כאשר ההצתות בוצעו בזמן. נוצר קשר עם החללית ומכשיריה תקינים

17:12

החללית קיוריוסיטי מבצעת מחקרים, לרבות שימוש בלייזר. איור: נאס"א
החללית קיוריוסיטי מבצעת מחקרים, לרבות שימוש בלייזר. איור: נאס"א

לפני זמן קצר, בסביבות השעה 17:00 שעון ישראל שוגרה החללית קיוריוסיטי של נאס”א למאדים על גבי טיל מדגם אטלס במרכז החלל קנדי בכף קנוורל שבפלורידה.

מצפיה בשידורי הטלוויזיה, נראה שלפחות בעשר הדקות הראשונות השיגור היה חלק והתנהל כשורה, כאשר כל השלבים הוצתו בזמן והופרדו בזמן הנכון.

החללית נושאת עליה רובוט שטח שיהיה גדול פי כמה מאשר הרובוטים ששהו עד כה במאדים ועליו עשרה מכשירים לתצפית ולמדידות כימיות לאיתור חיים על מאדים, וכן חיישן קרינה כדי שיבחן עד כמה עויינת סביבת המאדים לטיסת חלל מאוישת עתידית, גם אם מהזמן שבו תוכננה משימת קיוריוסיטי ועד לשיגורה, בוטלה בינתיים תוכנית אוריון שאחד משיאיה אמור היה להיות טיסה מאוישת למאדים.

עם זאת גם בנאס”א מודעים לסטטיסטיקה לפיה כשני שלישים מ-40 המשימות ששוגרו למאדים, נכשלו במשימתן.

עדכון 20:00 – קיוריוסיטי במצב טוב

אותות שנשלחו מהחללית MARS SCIENCE LABORATORY הנושאת בתוכה את רכב השטח קיוריוסיטי, התקבלו בבקרת הקרקע זמן קצר לאחר השיגור. החללית נעה כעת בחופשיות לעבר מאדים לאחר היפרדותה מהטיל מדגם אטלס 5 של חברת יונייטד לאנץ’ אליינס. השיגור התבצע בזמן – 10:02 שעון החוף המזרחי (17:02 שעון ישראל) מכן השיגור 41 בתחנת חיל האוויר בכף קנוורל.

“החללית נמצאת במצב תקין והיא בדרך למאדים” אמר פיט תיזינגר, מנהל פרויקט MSL ב-JPL של נאס”א בפסדינה, קליפורניה. הוא הודה לאנשי צוות מרכז החלל קנדי על השיגור המוצלח.

“אנו מוכנים לנחות על מאדים ולא נוכל להיות יותר שמחים מכך, כאשר זה יקרה” אמר ג’ון גרוצינגר, מדען בפרויקט מטעם קלטק. “אני סבור שהמשימה תהיה טובה. זהו צעד חשוב עבור נאס”א להשלמת מחקר התכנות החיים ביקום.” עוד הוסיף גרוצינגר: “חשוב להבחינן כי כמשימת ביניים בין ספיריט ואופורטיוניטי שתפקידם היה לחפש מים ובין משימות עתידיות שתחפשנה חיים, המשימה שלנו תחפש אחרי סביבות שאולי היו תומכות בחיים בעבר.”

“המדע הבדיוני הפך למציאות” אומר דאג מקריסטיון מנהל תוכנית חקר מאדים במטה נאס”א בוושינגטון. “אנו טסים למאדים, ננחית את החללית על הקרקע ונראה מה נגלה”.

11 תגובות

 1. מה שמשונה זו הדרך שבה בחרו להנחית את הכלי על הקרקע. נראה מהצד כאילו הרבה דברים יכולים להשתבש.

 2. קיוריוסיטי,
  1. זה הדמיית מחשב
  2. למה את מאדים רואים מכדור הארץ????
  3. אתה טיפש

 3. חשמל והמחום מופקים מהחום שנפלט מ36 גושי פלוטוניום דו חמצני, שכל אחד בערך בגודל של מרשמלאו.
  החום מפוזר בין כל המערכות בעזרת נוזל, וחשמל מופק ע”י ניצול ההפרש טמפרטורות שבין הטמפרטורה החיצונית של הסביבה, לבין הטמפרטורה המופקת מדעיכתו הטבעית של הפלוטוניום.

  העקרון שמנוצל על מנת לייצר חשמל מחום הוא די פשוט, וייתכן שכבר נתקלתם בו אם יצא לכם להשתמש במד טמפרטורה חשמלי. כל מד טמפרטורה חשמלי, עובד כך שהוא משתמש בשתי סוגי מתכות, שיוצרות זרם חשמלי כשיש בניהן הפרש טמפרטורה. עקרון זה נמצא בשימוש גם ברובר על מנת לייצר חשמל מהחום בנפלט מדעיכת הפלוטוניום.

  המערכת מספקת כ110 וואט של חשמל (שזה קצת יותר ממנורת חשמל בייתית חזקה).
  מערכת החשמל צפוייה לספק 110 וואט , למשך 14 שנה. לאחר מכן, צפוייה ירידה של אחוז אחד במתח בכל שנה.

 4. האם מישהו יכול להרחיב על הכור הגרעיני הקטן שקיוריוסיטי נושא?

  האם זה באמת כור גרעיני?

  כיצד הוא פועל? מה גודלו?

  תודה למשיבים.

 5. איך הם מצליחים לצלם את הרובר ממרחק כזה? אני מעריך שמדובר במאות קילומטרים. לא כן? זו מין מצלמה סופרמנית עם זום מוטרף לחלוטין? כמו כן, למה כשמופיעים הצילומים מהרובר עצמו הכל שחור ברקע ולא רואים את כדור הארץ? תודה, קיוריוס.

 6. שאלה: לקיוריוסיטי יש מנוע גרעיני. איך החום שיוצא מהתא הגרעיני מומר לאנרגיה חשמלית?
  יש שם טורבינת קיטור קטנה?

 7. מקווה שתגיע בשלום ותשלח לנו אינפורמציה במשך שנים רבות (כפי שעשו האחיות שלה שתוכננו לחיות 90 יום ושרדו כמה שנים). האמת? אני אסתפק גם ב 90 יום. רק שכל הבדיקות ייעשו בצורה מוצלחת.

  שבוע טוב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן