סיקור מקיף

השביט הבהיר אייסון, עשוי לספק בעוד כשנה תצוגה שמימית – אם לא יתפרק ליד השמש

השביט אייסון כבר עורר את הבלוגוספירה והרשתות החברתיות, וכמו תמיד בענייני אסטרונומיה, המציאות תהיה הרבה יותר מתונה

תמונה שנוצרה באמצעות תוכנת Starry Night מראה כיצד ייראה השביט ISON בשמי בין הערביים לאחר השקיעה של 29 בנובמבר 2013 מבריטניה
תמונה שנוצרה באמצעות תוכנת Starry Night מראה כיצד ייראה השביט ISON בשמי בין הערביים לאחר השקיעה של 29 בנובמבר 2013 מבריטניה

שני שביטים בהירים יחסית צפויים להגיע לקרבת כדור הארץ בשנת 2013. הראשון הוא השביט פאנסטארס (PANSTARRS) שצפוי להגיע במארס, ועשוי לעבור בבהירותו את השביט הייל בופ שנראה לעין בלתי מזוינת (ואני עדיין זוכר את התצפית בחוף שפיים, א.ב.) בשנת 1996. אך שביט נוסף, 2012/S1 או ISON הוא היום השם החם ברשתות החברתיות כגון טוויטר, פייסבוק וגוגל פלוס.

הסיבה: חישובים ראשונים של מסלולו מראים כי הוא יחלוף במרחק קרוב מאוד לשמש בנובמבר 2013. לפי החישובים הוא צפוי לעבור במרחק של פחות מ-2 מיליון קילומטרים מפני השמש. משמעות הדבר הוא שהוא עשוי לפלוט אבק וגז הכלואים בתוכו כאשר הקרח המהווה אחוז ניכר ממסתו יתאדה ולפיכך הוא ייראה בהיר באותו זמן, לפני שינוע שוב אל החלל העמוק.

במאמר מוסגר, באינטרנט מסתובבות הרבה שטויות, של אנשים שלא מבינים אפילו אסטרונומיה בסיסית של חובבים ביום הראשון שלהם, ומעלים טיעונים מופרכים כגון הטענה החוזרת על עצמה מדי שנה לפיה מאדים יהיה גדול כמו הירח ב-27 באוגוסט.

ואולם מומחים לתחום, ובהם סטיוארט אטקינסון, שכותב בטור אורח ביוניברס טודיי, ממליצים להרגע ולא לצפות לאירוע של הצתת לפיד בשמים שייראה כמו נור תאורה חזק (בהירות מינוס 16, נכתב בחלק מהמקרים – בהירות חזקה מאוד).

למרות שהשביט אייסון נראה מבטיח, עדיין מוקדם לחזות כיצד הוא ייראה. יש צורך בתצפיות רבות עליו לפני שנדע בדיוק מה הוא טומן בחובו, וגם אז עדיין קשה לחזות זמן רב מראש כיצד ייראה. שביטים הם לא אמינים, הם כבר איכזבו בעבר ורבים מאלו שחשבנו שייראו לעין בלתי מזוינת בקושי נצפו בעזרת משקפות.

צריך לזכור שמדובר בגושים גדולים של קרח מלוכלך ואנו רואים אותם רק בשל הקרח שהם מתיכים שגורם להם לפלוט רסיסים כשהם מקיפים את השמש.

לכן קשת האפשרויות רחבה, בצד אחד, יש סיכוי, אם כי לא גבוה שהוא ייראה בשמים כמו באפקטים המיוחדים של סרטי המדע הבדיוני, שהזנב שלו ימתח לאורך חצי מהשמים ויהפוך לנראה ברגע שהשמש שוקעת, ונוכל לצאת החוצה ולהתאסף לצורך צפיה וצילום.

בקצה השני של הקשת, יש סיכויים לא קטנים שהוא ישטה בנו, ויתפרק לרסיסים עוד לפני התקרבותו לשמש בלי לפתח זנב זוהר, ואולי נוכל לראות את שרידיו במשקפות. רוב הסיכויים שנקבל משהו באמצע – נקווה שאייסון ישאר שלם, ישרוד את ההתקרבות לשמש ויזרח בשמי בין הערביים בנובמבר הבא, כמו שביטים קודמים כדוגמת לאבג’וי או מקנוט. אלא שלאבג’וי נגלה רק לצופים בחצי הדרומי של כדור הארץ את מקנוט ניתן היה לראות אמנם גם בצפון אך כשהוא הגיע לשם אפשר היה לצפות בו רק דרך משקפות. אם אייסון יצלח את המעבר על פני השמש, אז לפחות ניתן יהיה לצפות בו – בעין בלתי מזוינת או באמצעות משקפות – בהתאם לבהירותו בפועל – משמי הצפון, כולל מישראל.

לידיעה ביוניברס טודיי

5 תגובות

 1. אני בפניקה – לא יכול יותר לשתוק וחייב לשתף את כולם!
  C2012 – ISON שהתגלה ב 21.10.2012 יעבור במסלול של כדור הארץ אם וכאשר מסלולו ישתנה במעט
  צפוי להתקרב לכדור הארץ בסוף נובמבר השנה – הערכה 26-28 לנובמבר!
  מה אומרים האסטרונומים? חלוקי דעות !
  בדקתי ומצאתי ברשת אין ספור מקומות שבהם השביט מוזכר אבל בכל המקומות אין אזכור לתסריט כל שהוא שבו השביט ישנה את מסלולו, דבר שסביר ביותר יקרה.
  מישהו יכול להרגיע אותי?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן