סיקור מקיף

מקקים במקום חיפושיות-זבל (או ההיפך)

בתקופה בה "שלטו" הדינוזאורים, עד לפני כ-65 מליון שנים מילאו תיקנים את התפקיד החשוב של מיחזור הפרשות החיות הגדולות ו"דאגו" לכך שלא תיווצר שכבת זבל שתכסה את האדמה.

תיקן סורינמי. צילום: shutterstock
תיקן סורינמי. צילום: shutterstock

בתקופה בה "שלטו" הדינוזאורים, עד לפני כ-65 מליון שנים מילאו תיקנים את התפקיד החשוב של מיחזור הפרשות החיות הגדולות ו"דאגו" לכך שלא תיווצר שכבת זבל שתכסה את האדמה.

זאת המסקנה שאליה הגיעו חוקרים מהאקדמיה הסלובקית למדעים, Slovak Academy of Sciences. החוקרים מפרסמים את הממצא ב-PLOS ONE .

ממצא שמסתמך על בדיקת משפחהעתיקה של תיקנים (Blattulidae) שנכלאו בשרף מאובן (ענבר), ביחד עם התיקנים נבדקו גם מאובני הצואה – קרופוליט'ס (coprolites) שלהם, החוקרים השתמשו בטכניקה שאיפשרה להם לסרוק את המאובנים מבלי לשבור את גושי השרף (הענבר) בהם היו התיקנים (וצואתם) עטופים.

כמו גמלים, צאן, בקר, פילים וצמחוניים אחרים של זמננו כך גם הזאורופודים – הדינוזאורים הצימחוניים שאכלו כמויות גדולות של חומר צמחי. כתוצאה מכך הותירו הזאורופודים כמויות גדולות של זבל. כיום תפקיד הטיפול בזבל מוטל בעיקר על זבובים וחיפושיות זבל. ללא ה"סניטרים" הטבעיים, יחנוק הזבל את הקרקע וימנע מעשב לגדול.

הצורך החיוני ב"מפרקי זבל" היווה בעיה חמורה באוסטרליה כאשר בשנות ה-60 גדלו עדרי הכבשים למספרים ש"המפרקים המקומיים" לא הצליחו לטפל בזבל שלהם. כמויות הזבל בשטח גרמו להתרבות זבובים מטרידים כמו גם לירידה באיכות הקרקע. כדי לפתור את הבעיה יובאו לאוסטרליה חיפושיות זבל מדרום אפריקה. מטרד הזבובים כמעט ונעלם והקרקע שוב פוריה.

אלא שבעידן המזוזואי (Mesozoic) לא היו חיפושיות זבל, אז מי טיפל בזבל הדינוזאורים? התשובה התקבלה ע"י בדיקת תוכן המעיים והצואה של אבות התיקנים של היום. הבדיקה הראתה את התפריט המגוון של התיקנים ומה שתפס את עיני החוקרים היו פיסות זעירות של עץ שנשמרו במאובני הצואה.

הקצוות המעוגלים של פיסות העץ הצביעו על עיכול מוקדם, כלומר, לדברי החוקרים "לפני שהתיקנים אכלו אותם, הם עברו במערכת עיכול של צמחונים בעלי חוליות", מאחר שמשפחת התיקנים התקיימה במקביל לזמן בו התקיימו הדינוזאורים (200 מיליון שנים) הסיקו החוקרים כי התיקנים היו הממחזרים של התקופה.

כיום אין דינוזאורים וגם המשפחה הקדומה של התיקנים (Blattulidae) כבר איננה, ‫(‬גם כיום יש מיני תיקנים שמתקיימים מהפרשות חיות אחרות). את הדינוזאורים החליפו צמחוניים לרוב ולמזלנו את התיקנים החליפי הזבובים ובעיקר חיפושיות הזבל.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן