סיקור מקיף

תורן עץ ביזנטי נחשף בפעם הראשונה בעולם בספינה הטרופה "דור 2006"

תגלית ארכיאולוגית ייחודית במינה של המכון ללימודי ים באוניברסיטת חיפה בתנאי ים קשים: תורן ביזנטי בספינה שטבעה ליד חוף דור במאה השישית לספירה

תורן ביזנטי שהתגלה בספינה טרופה "דור 2006" בידי צוות ארכיאולוגים ימיים מאוניברסיטת חיפה. צילום: אמיר יורמן, המכון ללימודי ים אוניברסיטת חיפה
תורן ביזנטי שהתגלה בספינה טרופה "דור 2006" בידי צוות ארכיאולוגים ימיים מאוניברסיטת חיפה. צילום: אמיר יורמן, המכון ללימודי ים אוניברסיטת חיפה

*תנאי הים הפכו חפירה של שבועיים לעונה וחצי; החופרים יכלו לחפור לדקות ספורות בכל פעם; ועד הרגע האחרון הם סירבו לקבוע כי מדובר בתורן – כשהגיעו בסופו של דבר לחיבור עם גוף הספינה ניתן היה לומר בוודאות: חשפנו בפעם הראשונה תורן ביזנטי*

ממצא ייחודי בעולם נחשף בימים אלה על ידי חוקרי המכון ללימודי ים על שם ליאון רקנאטי ותלמידי החוג לציוויליזציות ימיות באוניברסיטת חיפה: בפעם הראשונה נחשף תורן עץ של ספינה מהתקופה הביזנטית בספינה הטרופה "דור 2006" שמדרום לחוף דור.

הטרופה "דור 2006" התגלתה בשנת 2006 על ידי דייג ממושב דור, דרומית ללגונה של חוף דור. בדיקות דגימות העץ שנלקחו ממנה תארכו אותה למאה השישית לספירה (התקופה הביזנטית). כעת, עם סיום עונת החפירות השנייה, אותה מוביל ד"ר יעקב כהנוב ראש המכון ללימודי ים ע"ש ליאון רקנאטי ומהחוג לציוויליזציות ימיות נחשפו לוחות הגוף, הרצפה וצלעות הספינה וגם ממצא יחיד במינו: חלקו התחתון של תורן הספינה, כשהוא נמצא במקומו המקורי בבית התורן של האוניה. לדבריו של ד"ר כהנוב, עד היום לא נחשף בחפירות ימיות תורן של ספינה ביזנטית וזו למעשה הפעם הראשונה שארכיאולוגים ימיים נוגעים מתחת לפני הים בתורן עץ כזה.

כבר עם חשיפת הספינה, בעונת החפירות הקודמת הבחינו החוקרים שאחד העצים שונה מהאחרים: היה זה עמוד עץ גדול ומסיבי יחסית לשאר חלקי הספינה שנראה ממוקם אנכית לגוף. החוקרים שיערו שהם הולכים לחשוף לראשונה תורן של ספינה מהתקופה הביזנטית, אולם גם ידעו שהגיוני יותר שבסופו של דבר יתברר כי מדובר בסתם חלק נוסף מתחתית הספינה.

גם תנאי החפירה לא הקלו עליהם. מיקומה של הטרופה – במרחק של כ-100 מטרים מהחוף באזור המשברים ובעומק של 3–4 מטרים – הקשה מאוד על החפירות. "גם בים שקט חפירה כזו מחייבת ניסיון רב, אולם הים אינו שקט. למעשה, תנאי הים אפשרו לנו דקות ספורות בכל פעם. עבודה של שבועיים הפכה לעבודה של עונה וחצי", אמר ד"ר כהנוב.

אולם לבסוף הצליחו החופרים להגיע ממש למקום החיבור של העץ לגוף ובכך התאפשר להם לקבוע סופית – מדובר אכן בתורן הספינה. "ממצא זה עשוי לשפוך אור על התורן, על דרך חיבורו לספינה, וכמובן על גוף הספינה ושיטת בנייתו. אפשר ששריד זה ילמד גם על המפרש, נושא אשר מעורר עניין רב בקהילה המדעית הבינלאומית", סיכם ד"ר כהנוב.

בחפירה משתתפים מתנדבים מהארץ ומחו"ל בהדרכתם המקצועית של צוות הסדנה הימית של המכון ללימודי ים. אנו מקווים כי עם סיום עונת החפירה הנוכחית נוכל להוציא את מרב הנתונים על מבנה הספינה ותכולתה כדי שנוכל ללמוד ולהבין את מבנה הספינה. הספינה נחפרת בסיוע הקרן הלאומית למדע, קרן הכט ותורמים פרטיים.

3 תגובות

 1. הקיסר הרקליוס שים לב תורן ביזנטי 1000 שנים לאחר מלחמת יוון פרס

 2. סוף סוף מצאו את ספינת האוצר שלי שטבעה בתקופת המלחמות עם הפרסים בשנת 612

 3. אפרופו תגלית בים,
  נמצא כעזובה מושלכת ברחוב ליד מיכל מיחזור בקבוקים ,ספר ממהדורה מיוחדת עבור רשות הנמלים בישראל מלפני כ- 40 שנה,שנקרא:"ישראל והים /אסופה".
  הספר, שהוא אוצר ממש (הוצאת ספרים מ.ניומן בע"מ בשיתוף עם חבל ימי לישראל,המרכז,חיפה)מוערך היום בשווי של כ-4 מיליון ש"ח ,והוא אינו למכירה.
  מה שמעניין אותנו ,אם כארכיאולוגים ואם כאוצרים ,הינו גם הסיפור וההקשרים שמאחורי הגילוי ,המציאה והסיפור הנגלה.שכן,ה"אוצר" נמצא גם יום לאחר הפרעות שהיו בעקבות ה"תקרית" החדשותית בים..
  הספר ישראל והים/אסופה עוסק ב8 פרקים ו/או שערים הבאים להראות את הקשר בין עם ישראל לדורותיו עם הים ואת החיבה שרחשו לו בניו מאז ומעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן